رشد ۲۴درصدی درآمدهای شرکت ارتباطات سیار در سال ۱۴۰۰
رشد ۲۴درصدی درآمدهای شرکت ارتباطات سیار در سال ۱۴۰۰
نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع شرکت ارتباطات سیار (همراه‌اول)، فرصت و بهانه‌ای است تا مروری بر عملکرد و دستاوردهای بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور، داشت.

به گزارش آی‌تی آنالیز اگرچه خروجی عملیاتی و توسعه‌ای همراه‌اول به شکل مستمر از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال انتشار است و گویای آن است که اپراتور اول نه تنها پیشتازی خود در توسعه ارتباطات کشور را حفظ کرده است بلکه در حال افزایش فاصله خود با رقبا و کسب سهم بیشتر از این بازار است.

البته در این ایام بیشتر از عملکردهای زیرساختی و کیفی، این بیشتر میزان درآمدها و سود شرکت‌هاست که مورد توجه عمده سهامداران است.
همراه اول به عنوان غول ارتباطی ایران، از سال ۹۱ رسما وارد بورس اوراق بهادار ایران شده است و یکی از پرسودترین و پرتقاضاترین شرکت‌های بورسی ایران شناخته می‌شود.
ارزش همراه اول در ۸ مرداد ۹۹ به ۱۲۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید. ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، مجمع عمومی سالانه سهامداران همراه اول برگزار شد و این شرکت برای سال مالی ۹۹ به هر سهم خود ۲۰۸ تومان سود تخصیص داد که معادل ۹۲ درصد کل سود خالص این شرکت بود.
همچنین بر اساس فهرست ۵۰ شرکت برتر بورس که در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌ گذاری بر بازار و برتری نسبت‌های مالی از سوی بورس تهران منتشر شد، همراه اول در جایگاه سی‌وپنجمین شرکت با ارزش بورس ایران قرار دارد.
اکنون و در آستانه مجمع سال ۱۴۰۰ شرکت ارتباطات سیار بد نیست سری به آخرین وضعیت درآمد و سود این شرکت بزنیم.
به شکل کلی مجموع درآمدهای شرکت ارتباطات سیار به دو بخش شرکت اصلی و تلفیقی گروه (مجموع شرکت‌های وابسته به همراه اول) تقسیم و بررسی می‌شود.
بر این اساس بررسی وضعیت درآمدهای شرکت اصلی (همراه اول) گویای آن است که مجموع فروش خالص این شرکت در این بخش از ۲۴۵.۰۹۵.۳۹۲ میلیون ریال در سال ۹۹ با ۲۲درصد افزایش به ۲۹۸.۱۳۷.۶۸۷ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
مجموع فروش خاصل تلفیقی گروه نیز از ۲۴۳.۹۹۹.۲۲۵ میلیون ریال در سال ۹۹ با ۲۴درصد افزایش به ۳۰۲.۰۹۳.۷۵۵ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است که نشان از تداوم سیر رشد درآمدهای اپراتور اول کشور دارد.
بررسی گزارش عملکرد مالی شرکت ارتباطات سیار نشان می‌دهد که این شرکت در سال ۱۴۰۰ و در بخش فروش خطوط تلفن همراه، با ۳۷درصد رشد، بیشترین درصد تغییرات به نسبت سال ۹۹ را به ثبت رسانده است.

blank
در بخش درآمدهای اصلی شرکت نیز بالاترین بخش درآمدزای شرکت به بخش درآمد شارژ مصرف شده خطوط اعتباری باز می‌گردد که از ۱۲۷.۴۰۸.۳۲۰ میلیون ریال در سال ۹۹ با رشد ۲۵درصدی به رکورد ۱۵۹.۴۶۷.۸۲۹ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
در بخش درآمدهای تلفیقی گروه شرکت ارتباطات سیار نیز بالاترین رشد درآمد با جهش ۸۲درصدی به درآمد فروش مودم، سیم‌کارت و طرح اولیه-مبین‌نت، باز می‌گردد که از ۴۴۵.۵۵۰ میلیون ریال در سال ۹۹ به عدد ۸۱۱.۹۲۲ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
در نهایت اینکه مجموع درآمدهای شرکت اصلی ارتباطات سیار ایران با رشد ۲۳درصدی از مبلغ ۲۴۵.۴۵۹.۳۳۵ میلیون ریال در سال ۹۹ به مبلغ ۳۰۲.۷۹۷.۲۷۹ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
در بخش تلفیقی گروه نیز مجموع درآمدهای این شرکت با ۲۴درصد رشد از ۲۵۸.۰۵۰.۴۴۸ میلیون ریال در سال ۹۹ به رقم ۳۱۸.۸۸۴.۶۴۶ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است که در روالی مستمر و از سنوات قبل تا کنون، خبر خوبی برای سهامداران اپراتور اول کشور محسوب می‌شود.