رایزنی بین‌المللی ایران در حوزه حکمرانی اینترنت
رایزنی بین‌المللی ایران در حوزه حکمرانی اینترنت
سخنگوی وزارت ارتباطات رایزنی بین المللی ایران در حوزه حکمرانی اینترنت و تلاش برای به دست آوردن کرسی هیات رئیسه شورای ITU را از جمله دستاوردهای سفر وزیر ارتباطات به ژنو عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر ارتباطات هفته گذشته برای شرکت در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS ۲۰۲۲) که در مقر سازمان ملل متحد برگزار می‌شود به ژنو سوئیس سفر کرد.

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (۲۰۲۲ WSIS)، با شعار «فناوری اطلاعات برای رفاه، شمولیت و تاب‌آوری»، از ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس) تا ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌صورت مجازی و از ۹ خردادماه (۳۰ می) تا ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌صورت حضوری، برگزار شد.

این اجلاس با هدف ساماندهی دسترسی همگانی به شبکه‌های اطلاعاتی و ایجاد قوانین پایه برای یکپارچه‌سازی اهداف جامعه اطلاعاتی و تکمیل پروتکل‌های بین‌المللی با حضور وزرا و مدیران ارشد کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) تشکیل شد.

مهدی سالم مشاور وزیر ارتباطات و سخنگوی این وزارتخانه در گفتگو با خبرنگار مهر، دستاوردهای حضور عیسی زارع پور را در این رویداد بین المللی تشریح کرد.

وی با بیان اینکه در این سفر وزیر ارتباطات علاوه بر حضور و سخنرانی در نشست اصلی WSIS، با برخی مسئولان ارشد کشورهای مختلف در حوزه ICT نیز دیدار و گفتگو کرد، گفت: نامزدی و کاندیداتوری ایران برای عضویت در هیأت رئیسه شورای مشورتی ITU و کسب کرسی در این شورا یکی از مهمترین اهدافی است که ایران دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه نامزدی کشورها در هیأت رئیسه شورای ITU-T، برای دوره چهارساله جدید پیگیری می‌شود، عضویت ایران در این شورا را در حوزه دیپلماسی ICT بسیار مؤثر ارزیابی کرد و گفت: داشتن کرسی در این شورا، قدرت چانه زنی ایران را در مجامع بین‌المللی در مقابل تحریم‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بالا می‌برد.

سخنگوی وزارت ارتباطات هدف دیگر حضور ایران در این اجلاس جهانی و نیز رایزنی برای کسب کرسی در هیأت رئیسه شورای مشورتی اتحادیه جهانی مخابرات را برقراری مناسبات موازی میان کشورهای عضو این شورا عنوان کرد و ادامه داد: در صورت عضویت ایران در این شورا، حصول اطمینان خاطر در حوزه ترانزیت دیتا از مبدا ایران و نیز تصمیم گیری در حوزه حکمرانی فضای مجازی، از جمله دستاوردهای مهم برای کشورمان خواهد بود.

سالم با اشاره به رایزنی‌های وزیر ارتباطات با مقامات ارشد ICT برخی کشورها در جهت دادن رأی مثبت به عضویت ایران و نیز مذاکراتی که در خصوص اهمیت حکمرانی فضای مجازی با این کشورها صورت گرفت، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مورد پیگیری وزیر ارتباطات مربوط به سیاست‌های پلتفرم‌های بین‌المللی در مواجهه با قوانین کشور ما است که این پلتفرم‌ها تاکنون پاسخگوی ما نبوده اند. اما در صورت عضویت ایران در هیأت رئیسه شورای ITU و نیز مطالبه سایر کشورها مبنی بر احقاق حقوق کاربران، این پلتفرم‌ها به طور قطع پاسخگو خواهند بود.

وی به پیشنهادهایی از سوی وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه چطور می‌توان در زمینه حکمرانی سایبری در سطح بین‌المللی به نتایج ملموس رسید، اشاره کرد و ادامه داد: دکتر زارع پور خواستار همکاری بیشتر بین کشورها در زمینه پاسخگو سازی پلتفرم‌های بین‌المللی و ممانعت از تضییع حقوق مردم و کسب‌وکارها توسط این سکوها شد.

سالم با اشاره به دیدار وزیر ارتباطات کشورمان با معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات کشور ژاپن و مذاکره دو کشور درباره نامزدی ژاپن برای عضویت در شورای ITU و نیز درخواست زارع پور برای حمایت ژاپن از نامزدی ایران در شورای ITU برای دوره چهارساله جدید، گفت: در این دیدار همکاری دو کشور در زمینه انتقال دانش و فناوری نیز مطرح شد.

مشاور وزیر ارتباطات با اشاره به دیدارهایی که عیسی زارع پور و هیأت همراه وی در حاشیه این اجلاس با مقامات ICT کشورهایی همچون نیجریه، گرجستان، گابن، آفریقای جنوبی، هند و لیتوانی داشتند، تاکید کرد: اهمیت طرح حکمرانی سایبری و پیشبرد این موضوع، امنیت سایبری، معرفی ظرفیت‌های بومی و فنی در اقتصاد پلتفرمی، معرفی دستاوردهای فضایی و رایزنی با دبیرکل اتحادیه جهانی پست برای رسیدگی و حل و فصل طلب ایران از برخی کشورها در حوزه پست بین‌المللی از جمله کشور کره جنوبی از محورهای اصلی رایزنی‌های هیأت ایرانی در سفر به اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی بود.