مجرمان سایبری در کمین خریداران اینترنتی بی‌دقت

آی‌سی‌تی نیوز – رئیس پلیس فتا قم گفت: بی‌دقتی و کم توجهی برخی شهروندان در زمان خرید اینترنتی سرقت اطلاعات بانکی آن‌ها را در پی دارد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی موالی اظهار کرد: در پی همه گیری بیماری کرونا و تعطیلی گسترده، خرید اینترنتی از ملزومات زندگی شهروندان شده و به دلیل شیوع ویروس کرونا، شاهد افزایش چشمگیر خرید‌های اینترنتی هستیم.

وی افزود: در خرید‌های آنلاین شهروندان به راحتی می‌توانند قیمت‌ها، تنوع و کیفیت را مقایسه کرده و به راحتی اقدام به خرید کنند.

رئیس پلیس فتا استان قم بیان کرد: اما در کنار همه فرصت‌های یک خرید آنلاین، تهدیدات و آسیب‌هایی نیز وجود دارد که برخی شهروندان در پی بی‌دقتی و کم توجهی در دام مجرمین سایبری گرفتار شده و اطلاعات بانکی آن‌ها به سرقت رفته و یا با دریافت کالای تقلبی احساس می‌کنند که از اطمینان آن‌ها سوء‌استفاده شده است.

وی به شهروندانی که قصد خرید اینترنتی دارند، گفت: به هیچ وجه به تبلیغات اغوا کننده فروش کالا در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی توجه نکنند و برای یک خرید اینترنتی امن حتما از فروشگاه‌های دارای ای‌نماد اقدام کنند.

سرهنگ موالی ادامه داد: از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند خرید کنند و توجه داشته باشید که آدرس سایت‌های فروشگاهی معتبر با عبارت HTTPS شروع شده و تمامی درگاه‌های پرداخت بانکی با عبارت SHAPARAK.IR ختم می‌شوند.

وی بیان کرد: در خرید‌های زیر ۱۰۰ هزار تومان هم از رمز پویا استفاده کنید و در صورت امکان، پرداخت درب منزل را انتخاب کنید و از پرداخت بیعانه جدا خوداری کنید.

رئیس پلیس فتا استان قم خاطر نشان کرد: شهروندان در صورت بروز مشکل و مواجهه با جرائم رایانه‌ای می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان این پلیس در جهت رفع مشکلات احتمالی استفاده کنند یا با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس‌های مردمی درخواست خود را ثبت کنند.


ممکن است شما هم دوست داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.