۵۶۰۰ روستا در دولت سیزدهم به اینترنت پرسرعت متصل شده اند
۵۶۰۰ روستا در دولت سیزدهم به اینترنت پرسرعت متصل شده اند
آی سی تی نیوز - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هفته گذشته کپسول زیستی کشورمان آزمایش و تست‌های زیرمداری آن با یک پرتاب گر جدید انجام گرفت به‌این‌ترتیب زیست در فضا پس از ۱۱ سال در دولت سیزدهم احیا شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز و در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره میزان پیشرفت پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها به‌عنوان مهم‌ترین پروژه وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم گفت: این پروژه در ۱۰۰ شهر آغاز شده است و تاکنون بیش از ۴ میلیون ۷۰۰ هزار خانوار و کسب و کار تحت پوشش قرارگرفته‌اند و تا آخر ماه جاری میزان پوشش فیبرنوری دستکم به ۵ میلیون می رسد و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال نیز ۸ میلیون خانوار تحت پوشش قرار می گیرند.
وی افزود: سرعت‌هایی که با این فناوری می‌توانیم تقدیم مردم عزیزمان کنیم سرعت‌هایی چند صد مگابیت بر ثانیه‌ای است و در سفر هفته گذشته ریاست محترم جمهوری به استان البرز، این افتخار نصیب ما شد که این پروژه را در شهرستان چهارباغ افتتاح کنیم و در منزل و محل کار هم‌وطنان حاضر شدیم و سرویس‌هایی با سرعت بیش از ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه را تقدیم کردیم و در تلاش هستیم که چنین امکانی را برای سایر هم‌وطنان عزیز فراهم کنیم.
زارع پور در ادامه با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی جدید گفت: هفته گذشته کپسول زیستی کشورمان آزمایش شد و تست‌های زیر مداری آن با یک پرتاب گر جدید انجام گرفت تا زیست در فضا پس از ۱۱ سال در دولت سیزدهم احیا شود و این مسیر در این دولت پرشتاب دنبال می شود.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات انجام‌گرفته در وزارت ارتباطات برای صدور مجوز کسب‌وکارها از طریق درگاه ملی مجوزها افزود: یک تکلیف دیگری هم وجود دارد که کل دستگاه‌ها تمام خدمات خود را باید از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارائه کنند.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد خدمات دولت از این طریق ارائه می‌شود و امیدواریم تا پایان سال شاهد صد درصدی شدن ارائه خدمات از طریق این پنجره باشیم و مجوز کسب‌وکارها هم یک بخش از آن است و وزارت ارتباطات الان ۹۰ درصد خدمات خود را از طریق پنجره واحد خدمات دولت هوشمند ارائه می کند.
زارع پور با اعلام اینکه از ابتدای دولت سیزدهم نزدیک به ۵۶۰۰ روستا به شبکه متصل شده اند و دسترسی به اینترنت پرسرعت پیدا کرده اند که تقریبا معادل چهار سال پیش از آن است، گفت: تا پایان سال نیز همه روستاهای بالای بیست خانوار را نیز به شبکه متصل می کنیم که اتفاق بسیار بزرگی است که می تواند باعث آبادانی روستاها و انگیزه برای مهاجرت معکوس شود.