گسترش ارتباطات و همکار‌ی های مشترک دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های بزرگ فناور ایران و روسیه
گسترش ارتباطات و همکار‌ی های مشترک دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های بزرگ فناور ایران و روسیه
آی سی تی نیوز -در دیدار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سیاست علمی و فناوری، ضمن برررسی زمینه‌های گسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور بر ایجاد ظرفیت اجرای پروژه‌های مشترک از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری ایران و روسیه تاکید شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور که از دیروز سه‌شنبه به منظور گسترش همکاری‌های مشترک علمی و فناوری ایران و روسیه در مسکو به سفر می‌برد با آندری فورسنکو، دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سیاست علمی و فناوری، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

این دیدار به دنبال مذاکراتی که اواخر اردیبهشت ماه طی سفر فورسنکو به تهران انجام شده بود، صورت گرفت. در جریان سفر دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سیاست علمی و فناوری به ایران که به منظور بازدید از نمایشگاه اینوتکس در پارک فناوری پردیس صورت گرفت بر احیاء کمیته عالی فناوری ایران و روسیه و تعیین دستورکارهای جدید برای کمیته توافق شده بود.

توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، انرژی، حمل و نقل خصوصا حمل و نقل هواپیمایی غیرنظامی، مواد پیشرفته و میکروالکترونیک از دیگر توافقات حاصل شده در آن سفر بود.

همچنین به دنبال آن سفر، تفاهم نامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد ملی علم روسیه امضا شد که در پی آن با اعلام فراخوانی مشترک، ۱۰۰ پیشنهاده برای اجرای طرح‌های مشترک علمی فناوری دریافت شد که قرار است از بین آنها ۲۰ طرح با حمایت مشترک بنیادهای ملی علم دو کشور  اجرایی شوند.

در دیدار روز سه شنبه دهقانی و هیات همراه با فورسنکو که با حضور کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، دستاوردهای ایران در حوزه پروتز و اعضای مصنوعی معرفی شد که مورد توجه طرف روسی قرار گرفت و مقرر شد تیمی تخصصی برای بررسی زمینه‌های همکاری مشترک در این حوزه به ایران اعزام شوند.سفر کنند.

گسترش ارتباطات و همکار‌ی های مشترک بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری برتر ایران و روسیه و ایجاد ظرفیت برای همکاری شرکت‍های بزرگ فناور دو کشور برای اجرای پروژه‌های مشترک از دیگر توافقات حاصل شده در این نشست بود که قرار است در بازدیدها و دیدارهای امروز دهقانی و هیات همراه از مراکز علمی و صنعتی روسیه در خصوص جزئیات بیشتر این همکاری‌ها بحث و تبادل نظر شود.