چین برای مقابله با حملات سایبری برنامه اضطراری منتشر کرد
چین برای مقابله با حملات سایبری برنامه اضطراری منتشر کرد
آی سی تی نیوز - چین یک دسته بندی ۴ طبقه ای برای کمک به واکنش نسبت به رویدادهای امنیت سایبری پیشنهاد کرده است. این اقدام نشان دهنده نگرانی دولت درباره نشتی های بزرگ داده و عملیات های هک داخل مرزهایش است.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، طرح اضطراری مذکور در حالی اعلام شده که تنش ژئو پلیتیکی با آمریکا و متحدان آن افزایش یافته است. از سوی دیگر سال گذشته نیز هکریادعا کرد به مخزنی از داده‌های خصوصی یک میلیارد کاربر چینی از پلیس شانگهای دسترسی یافته است.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین جزئیات طرح را منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت‌های منطقه‌ای و شرکت‌ها باید در واکنش به رویدادهای سایبری چه ارزیابی و واکنشی نشان دهند.

در این طرح که هم اکنون برای بررسی نظر عموم مردم منتشر شده، با توجه به میزان آسیب به امنیت ملی، شبکه اطلاعات و آنلاین شرکت، یک سیستم مبتنی بر رنگ ۴ طبقه‌ای پیشنهاد شده است. براساس برنامه مذکور رویدادهای سایبری که خسارتی بیش از یک میلیارد یوان (۱۴۱ میلیون دلار) در برداشته باشند و اطلاعات خصوصی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر یا اطلاعات حساس ۱۰ میلیون کاربر را فاش کنند، «بسیار خطرناک» دسته بندی می‌شوند و در واکنش به آنها باید هشدار قرمز صادر شود.

همچنین شرکت‌های درگیر رویدادهای سایبری و اداره‌های رگولاتوری مرتبط در واکنش به هشدارهای قرمز و نارنجی، باید یک جدول کاری ۲۴ ساعته برای بررسی رویداد بررسی کنند. در کنار این موارد، باید ۱۰ دقیقه پس از نشت اطلاعات به وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین اطلاع داده شود.

در بیانیه وزارتخانه آمده است: اگر رویداد سایبری خطرناک قلمداد شود، باید به رگولاتور محلی گزارش شود، هیچ گونه گزارش دهی دیرهنگام، اشتباه یا پنهان کاری درباره رویداد مجاز نیست.