پرونده قدیمی برای اینتل ۳۷۶ میلیون یورو جریمه تراشید
پرونده قدیمی برای اینتل ۳۷۶ میلیون یورو جریمه تراشید
آی سی تی نیوز -اینتل دیروز با جریمه ای ۳۷۶ میلیون یورویی(۴۰۰ میلیون دلاری) در اتحادیه اروپا روبرو شد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، این جریمه به یک پرونده آنتی تراست ناشی از عملکرد ضد رقابتی شرکت آمریکایی در حدود ۲ دهه پیش و مسدود سازی رقبا مربوط است.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ میلادی با جریمه بی سابقه ۱.۰۶ میلیارد یورویی به دلیل تخلف از قوانین و سایر عملکردهای دیگر روبرو شده بود. اما سال گذشته دادگاه جنرال لوگزامبورک( دومین دادگاه رده بالای اتحادیه اروپا) این جریمه را لغو کرد.

با این وجود دادگاه با کمیسیون اتحادیه اروپا هم عقیده است که اینتل به طور غیرقانونی رقبا را از بازار حذف کرده و همین امر سبب شده ناظر آنتی تراست اتحادیه اروپا پرونده را دوباره باز کند.

در رای دادگاه مربوط به ۲۰۰۹ میلادی، اینتل به مسدود سازی فعالیت AMD( شرکت رقیبش در بازار) متهم شده بود. دیروز ناظر اتحادیه اروپا اعلام کرد دوباره جریمه ای را برای عملکردهای خلاق قانون شرکت بین نوامبر ۲۰۰۲ تا دسامبر ۲۰۰۶ میلادی وضع کرده است. در این وضعیت اینتل به اچ پی، ایسر و لنوو پولی پرداخت کرده بود تا محصولات شرکت های رقیب را متوقف کنند یا به تاخیر بیندازند.

دادگاه جنرال لوگزامبورگ تایید کرد تحت قوانین رقابت اتحادیه اروپا، محدودیت هایی که اینتل ایجاد کرده سواستفاده از سلطه خود بر بازار به حساب می آید.

اینتل اعلام کرد مشغول بررسی گزینه های پیش روی خود است. این شرکت هم اکنون منتظر تاییدیه کمیسیون اتحادیه اروپا برای بودجه دولتی ۱۰ میلیارد یورویی در آلمان است تا یک کارخانه تراشه سازی در همین کشور بسازد.