شرکت اپیک گیمز برنده شکایت آنتی تراست از گوگل شد
شرکت اپیک گیمز برنده شکایت آنتی تراست از گوگل شد
آی سی تی نیوز - شرکت اپیک گیمز، شرکت گوگل را متهم کرده بود که با نقض قانون انحصار پلی استور را مدیریت می کند.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، این رای دادگاه می تواند کل اقتصاد فروشگاه اپلیکیشن را برهم زند.

پس از دادگاهی که یک ماه طول کشید و طی آن اپیک گیمز گوگل را متهم کرد با انجام اقداماتی رقبا را نابود می کند و کمیسیون های بالا تا ۳۰ درصد از توسعه دهندگان دریافت می کند، هیات منصفه به نفع شاکی رای داد. دادگاه در ماه ژانویه فعالیت خود را برای انجام راهکارهای مناسب آغاز می کند.

رای دادگاه یک شکست بزرگ برای گوگل و همچنین اپل است که ۲ فروشگاه بزرگ اپلیکیشن جهان را مدیریت می کنند. اگر این رای ثابت بماند، احتمال دارد به توسعه دهندگان نرم افزار قدرت بیشتری درباره شیوه توزیع اپلیکیشن هایشان و سود آوری از آنها بدهد.

البته گوگل اعلام کرده خواستار تجدید نظر در رای دادگاه خواهد شد. ویلسون وایت نائب رییس امور دولتی و سیاست عمومی در گوگل در بیانیه ای ایمیلی اعلام کرد: ما همچنان به دفاع از کسب و کار مدل اندروید ادامه می دهیم و عمیقا به کاربران، شرکا و اکو سیستم اندروید متعهد هستیم.

تیم سویینی مدیر ارشد اجرایی اپیک گیمز با ارسال پستی در پلتفرم ایکس(توییتر سابق) ابراز خوشحالی کرد.

وکلای هر دو شرکت دیروز بیانیه اختتامیه خود را خواندند و قاضی دادگاه فدرال پرونده را به هیات منصفه واگذار کرد.

یکی از اتهامات اپیک گیمز این بود که گوگل به طور غیرقانونی پلی استور و سرویس صورتحساب را بهم مرتبط کرده است. به عبارت دیگر توسعه دهندگان نرم افزار برای آنکه اپلیکیشن هایشان در فروشگاه عرضه شود، باید از هر دو سرویس استفاده کنند.

هرچند گوگل پلی بخش کوچک تری از درآمد گوگل را در مقایسه با کسب وکار پر سود جستجو تشکیل می دهد، اما از لحاظ سمبلیک برای دروازه بان میلیاردها موبایل و تبلت اهمیت زیادی دارد.

با توجه به حکم دادگاه ممکن است گوگل مجبور شود به فروشگاه های اپ بیشتری اجازه دهد در دستگاه های اندروید فعالیت کنند و درآمد حاصل از کمیسیون مربوط به خرید اپ آن نیز کاهش یابد.