دولت پلتفرمی هوشمند و دیجیتال، آینده حکمرانی را شکل می دهد
دولت پلتفرمی هوشمند و دیجیتال، آینده حکمرانی را شکل می دهد
آی سی تی نیوز - دولت به مثابه پلتفرم، با الهام از کسب و کارهای پلتفرمی دیجیتال و آنلاین بوجود آماده و آینده حکمرانی را شکل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر خوانساری ، معاون وزیر ارتباطات در دهمین جشنواره فناوری اطلاعات، ضمن بیان این مطلب تاکید کرد: تفکر پلتفرمی الگوی قابل استفاده در همه کسب‌وکارها بوده و ارزش‌های چندبرابری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: دولت پلتفرمی هوشمند، تلاش می‌کند خدمات عمومی دولت را با استفاده از ابزارهای فناورانه و با اتخاذ رویکردهای باز و با اتکاء به توان بخش خصوصی، به مراتب روان‌تر، ارزان‌تر و هوشمندانه‌تر به مردم ارائه کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که در ایران هم این تفکر چندسالی است که علیرغم برخی مقاومت ها در بدنه دولت که به دلیل ناآشنایی با مزایای آن بوده، آغاز شده، تاکید کرد: پنجره واحد مدیریت زمین، درگاه ملی مجوزها و سامانه رضایت‌سنجی کارکنان دولت از جمله تجربیات دولت پلتفرمی است که در ایران پیاده شده است که متولی اصلی دستگاه های دیگری هستند و سازمان مسوولیت پیاده سازی زیرساخت را برعهده دارد.

وی با اشاره به زیرساخت های لازم برای دستیابی به دولت پلتفرمی گفت: پنجره ملی دولت هوشمند، مرکز ملی تبادلات اطلاعات کشور، سرویس‌های پایه عمومی و دولتی، نظیر سرویس‌های استعلامی و سامانه پیام ایران و خدمات امنیت و همچنین ارایه خدمات و پلتفرم‌های مورد نیاز دولت بر بستر فناوری رایانش ابری از جمله زیرساخت‌های مورد نیاز داشتن یک دولت پلتفرمی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: باز بودن، داده محور بودن، تمرکز بر توانمندسازی مردم و تمرکز بر ساده‌سازی از جمله خصوصیات ذاتی دولت پلتفرمی هوشمند محسوب می شود.معاون وزیر ارتباطات با اشاره به عملکرد مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) تصریح کرد: سال ۱۴۰۰، حدو یک هزار و سیصد خدمت از سوی ۶۷ دستگاه روی این مرکز به متقاضیان ارایه می شد که تعداد کل تراکنش ها به دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون عدد رسیده بود در حالی که این عدد در دی ماه سال جاری حدود به دو هزار ۵۰۰ خدمت از سوی ۹۱ دستگاه رسید که تعداد کل تراکنش ها از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه به حدود ۷ میلیارد و ۳۴۰ میلیون عدد رسیده است.
این گزارش حاکی است، جشنواره فناوری اطلاعات، رویدادی یک روزه است که در آن افراد سر شناس در حوزه فناوری اطلاعات تجربیات و داستان موفقیت و شکست های خود را در قالب سخنرانی های کوتاه برای مخاطبین به اشتراک میگذارند.همچنین در حاشیه این رویداد، پنل های تخصصی استارتاپ های موفق و شکست خورده برگزار شد.