<span style='color:#787878;font-size:12px;'>در میزگرد انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی مطرح شد؛</span><br/>درآمد دولت از فروش اینترنت بیشتر از فروش نفت است
<span style='color:#787878;font-size:12px;'>در میزگرد انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی مطرح شد؛</span><br/>درآمد دولت از فروش اینترنت بیشتر از فروش نفت است

آی‌سی‌تی نیوز – مومن نسب درخصوص اینکه مجلس تصویب کرده تا پایان سال ۱۴۰۰ این شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود، گفت: آن ماده را یکبار دیگر با دقت بخوانید؛ درآن ذکر شده شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۴۰۰ اجرا شود. اگر نمایندگان محترم مجلس می‌خواهند خاصیتی برای جمهوری اسلامی داشته باشند، همان طرح صیانت از […]

آی‌سی‌تی نیوز – مومن نسب درخصوص اینکه مجلس تصویب کرده تا پایان سال ۱۴۰۰ این شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود، گفت: آن ماده را یکبار دیگر با دقت بخوانید؛ درآن ذکر شده شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۴۰۰ اجرا شود. اگر نمایندگان محترم مجلس می‌خواهند خاصیتی برای جمهوری اسلامی داشته باشند، همان طرح صیانت از حقوق کاربران را تصویب کنند.
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی میزگردی با محوریت «شبکه ملی اطلاعات؛ مزایا، نیازها و خلاءها» با حضور روح الله مومن نسب دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی، مهدی رضا برنا پژوهشگر سیاستگذاری فناوری اطلاعات و سیدعلیرضا آل داوود پژوهشگر فضای مجازی و رسانه برگزار کرد.

روح الله مومن نسب دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی در این نشست گفت: یکی از اقتضائات برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات همین است که از سرویس های داخلی استفاده شود یعنی اگر از نرم افزارهای ایرانی استفاده نکنید، به طور کل شبکه ملی اطلاعات ایجاد نمی­شود. برخی می‌گویند شبکه ملی اطلاعات با استفاده از نرم افزارهای ایرانی راه اندازی می شود اما به اعتقاد من بدون استفاده از نرم افزارهای داخلی شبکه ملی اطلاعات ایجاد نخواهد شد!

وی افزود: این موضوع یک تکلیف قانونی است که مسئولان کشور سال هاست دارند از آن فرار می کنند. شبکه ملی اطلاعات باید چهار ویژگی سالم، سریع، امن و ارزان را دارا باشد.

مهدی رضا برنا پژوهشگر سیاستگذاری فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که کارکردهای این شبکه چیست و چرا رهبری بر آن تاکید دارند، گفت: برای مثال، اینستاگرام شبکه ای است بر این مبنا که بدون عکس و فیلم محتوایی در آن قرار نمی­ گیرد. ابعاد اقتصادی این شبکه هم به اعتقاد من بسیار مغفول مانده. ما کشوری ۸۰ میلیونی هستیم و وقتی که داریم عمده ترافیک مصرفیمان را از خارج کشور مصرف میکنیم علاوه بر مضرات فرهنگی، امنیتی و سیاسی داریم پول از کشور خارج می‌کنیم. نفس خارج کردن پول از کشور یک ضد ارزش هست.

مجلس طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را تصویب کند

مومن نسب درخصوص اینکه مجلس تصویب کرده تا پایان سال ۱۴۰۰ این شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود، گفت: آن ماده را یکبار دیگر با دقت بخوانید؛ درآن ذکر شده شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۴۰۰ اجرا شود. اگر نمایندگان محترم مجلس می‌خواهند خاصیتی برای جمهوری اسلامی داشته باشند، همان طرح صیانت از حقوق کاربران را تصویب کنند.

وی گفت: افرادی که تصویر ما را می بینند دارند برای دانلود پول می پردازند. حال از این طریق چه کسانی پول در می آورند؟ اپراتورهای مخابرات و آن هایی که دارنده ی ترافیک هستند مثل اینستاگرام که دارند به این واسطه پول می‌گیرند و آن شبکه‌های اجتماعی داخلی که دارند تولید ترافیک می‌کنند ازتمانی بهره ها محروم می­مانند.

فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی با این شکل امروزی غلط است/ مجلس طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را تصویب کند

این فعال حوزه فضای مجازی تصریح کرد: مگر این ادعا مطرح نیست که یک میلیون کنشگر داریم؟ اگر معلم‌ها را اضافه کنیم خیلی بیشتر از این‌ها می شود. یک میلیون نفر داریم که دارند هر روز تولید محتوا می‌کنند. این یک میلیون نفر حتی آن زن خانه ­دار که دارد آشپزی می‌کند و از آشپزی اش فیلم می‌گیرد، باید به ازای هر یک نفری که می‌آید و آشپزی از آن یاد می گیرد پول در آورد.

دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی تاکید کرد: افرادی که میخواهند تولید محتوا کنند می­توانند یوتیوب را هم مدنظر خود قرار دهند و حتی اگر تعداد مشاهده کلیپ در یوتیوب بالا رفت از این شکبه پول دریافت کند. ما تمام بستر تولید ترافیک را داده ایم به خارجی‌ها و بعد می‌گوییم چرا مردم در داخل از آن استفاده ­ای نمی کنند. شبکه ملی اطلاعات یک اسم نیست، این باید محقق شود. درآمد دولت از فروش اینترنت بیشتر از درآمد اش از فروش نفت است. دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان رئیس موسسه فرندلی وای فای هست. در این سایت می گوید ما اینترنت خانواده پسند به خانواده ها می‌دهیم یعنی باید این در نظر گرفته شود یک کودک، یک زن خانه دار یا هر فرد دیگری چه انتظاری از اینترنت دارد و از چند سایت و نرم افزار استفاده می ­کند. آن وقت ما داریم در کشورمان اینترنت را بلک لیستی کنترل می کنیم. این یعنی سایت هایی که باز هستند به کنار، اما سایت هایی که به هردلیل بسته­‎اند را با هزار چک وچ انه و با استفاده از فیلترشکن­ ها باز کنیم.

برنا، پژوهشگر سیاستگذاری فناوری اطلاعات درخصوص زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات گفت: مجلس در دو ساحت می‌تواند در بحث شبکه ملی اطلاعات وارد بشود. نخست، ساحت قانون‌هایی ایت که در حال حاضر موجود است. برای مثال قانون صیانت از حقوق حوزه فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات از بارزترین نمونه ­ها می­ باشد. شبکه ملی اطلاعات باید بودجه مخصوص به خودش را داشته باشد و ردیف های بودجه اش هم باید معلوم باشد. ورودی که امسال مجلس در بودجه به بحث سامانه ملی اطلاعات داشت از چند جهت خیلی ورود ابتری بود. یکی این که مجلس وقتی بودجه را تصویب می کند درست یک اضطراب و عجله­ ای وجود دارد که هرچه سریع تر بودجه تصویب بشود. هر کس می آید یک ایرادی به یک طرحی یا ماده‌ای می‌گذارد. در نتیجه از او درخواست می‌شود که آقا سریعتر این قضیه را رد کن. اگر کسی صرف نظر کند از تذکری، ازش تشکر هم می کنند که خیلی ممنون این تذکر را ندادید! قانون تعیبن سرنوشت می کند. بودجه تعیین سرنوشت می‌کند برای سال آینده ی ما.

ملی شدن شبکه ملی اطلاعات یعنی تحت حاکمیت فرد بودن

وی در ادامه افزود: ۸۰ درصد ترافیک مصرفی ما ترافیک خارجی هست، وقتی ۸۰ درصد ترافیک شما ترافیک خارجی باشد یعنی برای استفاده از اینترنت دارید ارز از کشور خارج می کنید و پول می‌دهید. و حالا اگر وزیر ارتباطات بیاید یک برنامه خارجی را گسترش بدهد، اتفاقی که در یکی دو ماه اخیر برای شبکه کلاب هاوس اتفاق افتاد، شما می بینید که وزیر ارتباطات کشور قبل از همه عضو یک شبکه خارجی شده و دست وزیر امور خارجه را هم گرفته آورده است! شما آمدید شبکه‌های خارجی را تسخیر کردید و همه مردم را سوق دادید آنجا حالا می‌گویید که بیایید محتوا تولید کنیم که این مدعایی بسیار مسخره است.

این فعال رسانه درخصوص بومی سازی شبکه ملی اطلاعات گفت: کره جنوبی متحد آمریکا است یعنی در معادلات بین الملل در بلوک غرب حساب می شود، هشتاد درصد ترافیک مصرفی اش هم داخلی است. هشتاد درصد ترافیک مصرفی شان ترافیک خودشان است بیشترین سرعت را هم دارند البته ارزان نیستند ولی ما می‌توانیم هم­زمان از بهترین سرعت‌های اینترنت دنیا برخوردار باشیم اگر زیرساخت های کشور را فراهم کنیم یا هر مرکز استانمان یا تعداد زیادی از مراکز استان­ها دیتاسنتر داشته باشند اگر سی.دی.ان های خوب روی آنها طراحی کنیم و مردم با کیفیت بسیار بالا از اینترننت استفاده کنند.

برنا در ادامه گفت: ملی شدن شبکه ملی اطلاعات یعنی تحت حاکمیت فرد بودن. حال، چه آمریکا بخواهد تولید محتوا کند چه ایران و یا هر کشور دیگری، باید تحت حاکمیت فرد باشد.

فیلترینگ با این شکل امروزیش غلط است

همچنین در ادامه مومنی نسب می‌گوید: فیلترینگ با این شکل امروزیش غلط است. قانون و سرپرستی آمریکا می‌گوید: رئیس جمهور امریکا میتواند به مدت ۶ماه، اینترنت هر منطقه‌ای از آمریکا یا هرکشوری یا کل جهان را ببندد. تبصره میگوید این قابل تمدید است حتی بدون اینکه به کنگره برود می‌تواند اینترنت را ببندد ولی نمیتواند حساب خودش را باز نگه دارد. ما با یک اتفاقاتی در دنیا طرف هستیم که اساسا رئیس جمهورها هم به بردگی کشیده می شوند.

وی افزود: بحث فیلترینگ در ایران، در حیطه عمل یک معنی دارد و در قانون یک معنی دیگری. تبادل اطلاعات درداخل کشور کره جنوبی، به نود و دو درصد رسیده یعنی بقیه خارجی هام سی دی ان کرده­اند و در حل رسیدن صد درصد به اینترنت ملی می­باشند. روسیه هم یک بار اینکار را کرد. اینترنت بین الملل را قطع کرد و مردم اصلا نفهمیدند که اینترنتشان قطع شده­ است. چین هم هرسال یک مانور این شکلی دارد. یک روز از سال اینترنت را قطع میکند که ببینند چقدر وابستگی به شبکه وجود دارد. بخاطر همین آمریکا نمی‌تواند تحریم بکند وگرنه اینترنتشان را قطع میکرد. اینها روی پای خودشون ایستادند و به نقطه خودکفایی رسیده­اند.

برنا درمورد شبکه اجتماعی «ایتا» گفت: آقای‌غفاری مدیر ایتا می‌گفت که سرور ما در قم است آن وقت پردیسانی ها ناراحت بودن که چرا سرعت اینترنت ما برای دسترسی به شما پایبن است. ما میگفتیم شاید این مسأله نوعی شوخی است اما متوجه شدیم که جدیت دارد. میگفت رفتم یقه مدیران همراه اول و ایرانسل در قم را گرفتم و گفتم چرا اینکار را میکنید؟ گفتن اصل درآمدمان در فروش ترافیک اینستاگرام هست. ما ترافیک پیش خرید کردیم.

فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی با این شکل امروزی غلط است/ مجلس طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را تصویب کند

وی همچنین افزود: در مصاحبه ای که از آقای عسگری گرفته شد و متأسفانه بایکوت شده است از ایشان خواسته شد که پاسخ بدهند. آقای عسگری گفت که من با خون دل رفتم و شریک خارجی پیدا کردم که در عوض ۳۰ درصد از سهام بر پیام ­رسان داخلی من سرمایه گذاری کند. پس از مذاکرات، آمدند و خواستند که قرارداد فسخ شود، دلیل‌شان ان بود که از وزارت ارتباطات و سازمان فناوری ایران ما را خواستند و گفتند که با ما قرارداد نبندند زیرا مورد تأیید نیستیم و سبب ورشکستگی آن­ها خواهیم شد.

مومن نسب درخصوص اینکه دولت آینده باید چه اقداماتی را انجام دهد و مطالبتمان از دولت فعلی و آینده باید چه باشد، گفت: براساس داده‌هایی که از دولت گرفتیم پارسال یک میلیارد دلار خروج ارز اینترنت داشتیم. طبق پیش بینی‌هایی که خودشان داشتند امسال تا دو میلیارد دلار هم میتواند برسد. یعنی سهم هر کاربر اینترنت می‌شود چیزی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان که ما داریم می‌دهیم به آمریکایی‌ها. بله داریم یارانه می‌دهیم به آمریکایی‌ها و اگر شما این یارانه را ندهید آن‌ها اینترنت را قطع می‌کنند و تعارف ندارند. وقتی شما می‌بینید اختلال ایجاد شده روی اینستاگرام می‌بینید آقایان مکاتبه کردند ایسنتاگرام گفته ترافیک ما را بیشتر کنید تا اختلالتان را کمتر کنیم؛ ما مردمتان را می‌توانیم علیه شما بشورانیم، شما به ما در انتخابات نیاز دارید، خیلی جاها نیاز دارید و ما اصلاً شما را رئیس جمهور کردیم. الان هم این را به ما بدهید، این معنی حرفشان است.

وی اظهار داشت: یک زمانی قبل از این که واتساپ و تلگرامی وجود داشته باشد، گروهی در ایران از بچه‌های دانشگاه شریف و دانشگاه امیرکبیر آمدند و یک نرم‌افزاری را به­ نام محاوره طراحی کردند. وزارت ارتباطات همان زمان رفت از این‌ها شکایت کرد که می‌خواهند کار مخابراتی انجام دهند.

دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی گفت: با این وجود اما هیچ داستانی از ماجرای بیسفون را یادمان تلخ تر نیست. بیسفون اولین نرم‌افزاری بود که کانال را در دنیا خلق کرد. بیسفون زبان رمزنگاری داشت که از زبان رمزنگاری بیسفون، ۱۳ پیام‌رسان در دنیا استفاده کردند. بیسفون برای اولین بار سه سال و نیم، چهار سال پیش، سال ۹۶-۹۷، من خودم از چت صوتی گروهی‌اش استفاده کردم. برای اولین بار استیکر (ایموجی) را خلق کرد. اکنون اما از خودمان بپرسیم که بیسفون کجاست و در پاسخ باید بگوییم که تعطیل شده است.

وی در پایان گفت: صد و شانزده دستور کتبی مقام معظم رهبری از سال ۱۳۹۰ تا امروز فقط برای فضای مجازی دادند که حتی یکی از آن­ها اجرا نشده‌است. این صد و شانزده دستور شفاهی نه بلکه کتبی بوده ­اند. اگر حتی یکی از این دستورات انجام شده‌بود وضعیت فضای مجازی ما این نبود. گفتیم راهکار، راهکار اجرای همین دستورهاست.