توضیحات امیر لاجوردی درباره میزان پیشرفت اینترنت ۵G در کشور
توضیحات امیر لاجوردی درباره میزان پیشرفت اینترنت ۵G در کشور
آی سی تی نیوز -امیر لاجوردی جانشین وزیر در امور ارتباطات امروز در همایش ملی نسل پنجم ارتباطات، آخرین وضعیت کشور در حوزه اینترنت 5G را تشریح کرد.

امیر لاجوردی جانشین وزیر در امور ارتباطات امروز در همایش ملی نسل پنجم ارتباطات، آخرین وضعیت کشور در حوزه اینترنت ۵G را تشریح کرد.

امیر لاجوردی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در همایش ملی نسل پنجم ارتباطات که صبح امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، با بیان اینکه حدود ۱۲ سال است تحقیق و توسعه نسل پنجم موبایل در دنیا آغاز شده است، اظهار کرد: این فناوری در آزمایشگاه تا۲۰ مگاهرتز سرعت دارد البته به صورت عملی حداکثر سرعتی که ارائه می‌کند بین ۱ تا ۳ گیگاهرتز است و برخی شرکت‌های بزرگ در دنیا همچنان کار تحقیق و توسعه را ادامه می‌دهند.

لاجوردی در خصوص تعداد کابران فعال در محدوده جغرافیایی که تحت پوشش نسل‌های مختلف اینترنت قرار می‌گیرند نیز گفت: در نسل چهارم، در هر کیلومتر مربع حدود ۴هزار گوشی هوشمند می‌تواند خدمات بگیرد اما در نسل پنجم این رقم ۱میلیون نفر در هر کیلومتر پشتیبانی می‌شود به همین دلیل یکی از فناوری‌هایی است که مورد استقبال اینترنت اشیا مورد استقبال قرار گرفته است.

وی درباره تاخیر در شبکه نیز تصریح کرد: تاخیری که در شبکه و دسترسی می‌تواند ایجاد کند نسبت به فناوری‌های دیگر ممتاز و برجسته است، به طور مثال در شهر تهران متوسط تاخیر سرویس داخلی در شبکه ثابت ۱۰ میلی ثانیه است، همین تاخیر در فناوری ۳g می‌شود حدود ۴۰ میلی ثانیه، فناوری که یک یک نسل ارتقا پیدا کند همین ۴۰ میلی ثانیه در ۴g می‌شود حدود ۲۷ ثانیه، اگر ما فناوری نسل پنجم را توسعه دهیم همین ۲۷ ثانیه می‌شود حدود ۱۲ ثانیه، یعنی نرخ تاخیر نصف می‌شود که از ویژگی‌های ممتاز نسل پنجم به شمار می‌رود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: سرویس ۵g نیازمندی‌هایی دارد که زیرساخت اصلی آن فرکانس است، این سرویس در باندهای فرکانسی مختلفی ارائه می‌شود، در باند فرکانسی پایین که زیر هزار مگاهرتز است و ضریب نفوذ و پوشش ان بسیار گسترده است، معمولا تا ۱۰۰ کیلومتر با یک سایت می‌توان پوشش داد اما اگر قرار باشد فناوری فایو جی را در این سایت ارائه کنیم با محدودیت سرعت مواجه خواهیم شد که حداکثر ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه اسمی و در عمل بین ۵۰ تا ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه خواهد بود؛  به همین دلیل هم بسیاری از کشورها این فناوری را در این بستر ارائه نمی‌کنند.

وی ادامه داد: فرکانس هزار مگابیت تا ۶هزار باندهای فرکانسی خوبی وجود دارد و فایو جی در این باند تا ۱گیگاهرتز افزایش می‌یابد و سرعت معقولی است و از نظر پوششی هم تا چندین کیلومتر پوشش ایجاد می‌کند و به همین دلیل وزارت ارتباطات با اپراتورهای ارتباطی در بحث تخصیص فرکانس در این حوزه کار می‌کنیم و به زودی مزایده ۲ بلوک فرکانسی ۳۶۰۰ و ۳۷۰۰ برگزار خواهد شد. البته باند فرکانسی بالا یا باند میلی متری هم وجود دارد که از ۲۵ تا ۶۰ گیگاهرتز است و بسیاری از کشورها بر این عقیده‌اند که فایو جی در این باند فرکانسی معنا پیدا می‌کند و میتواند سرعت واقعی آن را نشان دهد و در حال حاضر در سازمان تنظیم مقررات به دنبال مقدمات بررسی، نحوه استفاده و مزائده‌های آن هستیم تا بتوانیم تا سال بعد شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم، هر چند که این مدل فرکانس مشکل محدودیت پوشش و ضریب نفوذ کمی دارد.

لاجوری با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ۸۰۰ سایت نسل پنجم داریم، تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال به ۱۲۰۰ سایت می‌رسد.

وی همچنین گفت: ما یک شاخص در شبکه ملی اطلاعات داریم که باید ۱۰ درصد پوشش جمعیتی کشور به فناوری فایو جی شود، حدود ۴ هزار سایت نسل پنجم برای رسیدن به این امر داریم که پیشی بینی می کنیم تا پایان ۱۴۰۳ با همکاری اپراتورها به این رقم دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به اپراتورها پروانه یکپارچه خدمات و شبکه داده‌ایم و در نتیجه اپرتورهای ثابت نیز می‌توانند شبکه سیار به ویژه در پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها ایجاد کنند. ما در تعهدات مزائده‌ای اپراتورها باندهای فرکانسی را در نظر گرفته‌ایم در نتیجه اپراتورها باید تا پایان  ۱۴۰۳ به ۱۵ درصد پوشش جمعیتی فایو جی در کشور ایجاد کند و تا ۱۴۰۴ این رقم به ۲۵ درصد پوشش فایو جی برسد.