تسهیل‌گری و راهبری فضای فناوری در حوزه‌ اتصال‌پذیری و ارتباطات
تسهیل‌گری و راهبری فضای فناوری در حوزه‌ اتصال‌پذیری و ارتباطات
آی سی تی نیوز - جلسات کارگروه‎‌های تخصصی ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات با محوریت «هوشمندسازی»، «ارتباطات»، «ماهواره» و «امنیت سایبری» به ریاست سید محمد کرباسی و با حضور اعضاء کارگروه‌ها برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، اعضای کارگروه با توجه به تجارب گسترده خود در فضای دانشگاهی و صنعت و آشنایی با موانع و چالش‌ها و ظرفیت‌های موجود در این حوزه، ضمن ارائه طرح‌های پیشنهادی به بحث و تبادل نظر در مورد رویه‌های مؤثر و کارآمد، چالش‌ها، برنامه‌ریزی و تعیین شاخص‌ها برای حل مسائل کلان کشور ذیل حوزه مربوطه پرداختند.

محمد کرباسی با تأکید بر اهمیت کارگروه‌های تخصصی این ستاد در راهبری زیست‌بوم فناوری ضمن اعلام انتظارات از اعضاء، بیان کرد: نقش اصلی ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات تسهیل‌گری و راهبری فضای فناوری در حوزه‌ی اتصال‌پذیری و ارتباطات است که یکی از مهمترین مأموریت‌های آن، یعنی رصد فناوری و تعیین اولویت‌های توسعه فناوری با توجه به نیاز ملی به کمک متخصصین حاضر در کارگروه‌ها انجام خواهد گرفت.

وی افزود: هدف از تشکیل کارگروه‌های تخصصی، استفاده از ظرفیت متخصصان فناور کشور در پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی‌های راهبردی کلان موضوعات کشور می‌باشد و همانگونه که از نامگذاری کارگروه‌ها مشخص است، این ستاد تمام ظرفیت علمی و تخصصی خود را برای پیاده‌سازی و توسعه فناوری‌های مورد نیاز به کار خواهد بست.

کرباسی ابراز امیدواری کرد با همکاری بازیگران مختلف این زیست‌بوم اعم از نهادهای دولتی، صنایع بزرگ و کوچک و شرکت‌های فعال بتوانیم در کنار حضور موثر پژوهشگران، نخبگان و دانشگاهیان بتوانیم با گام مؤثری در راستای پیشبر ایران عزیز حرکت کنیم.

در “کارگروه هوشمندسازی”، انرژی و حمل و نقل به عنوان دو اولویت مهم هوشمندسازی اعلام شدند و ادامه‌ مسیر کارگروه هوشمندسازی و اینترنت اشیاء حول ترسیم زنجیره‌ی ارزش این دو محور و شناسایی گلوگاه‌های فناوری شکل خواهد گرفت. تلاش می‌شود که با تمرکز بر این دو موضوع ضمن شناسایی خلاءهای فناورانه و شرکت‌های توانمند در حل آنها، همرسانی لازم و حمایت‌های معنوی و مادی صورت پذیرد.

در “کارگروه ارتباطات” با بررسی تفصیلی زیست‌بوم ارتباطات و بازیگران اصلی این حوزه، پتانسیل‌های ایجاد همکاری و نحوه‌ ارتباط با جامعه‌ مخاطب بررسی شد. چالش‌ها و فرصت‌های موجود با توجه به ظرفیت‌های حاضر، به بحث گذاشته شده و نقشه راه جلسات بعدی ترسیم شد.

در “کارگروه ماهواره” ضمن بیان روندهای فناوری فضایی در جهان و مقایسه آن با فضای موجود در ایران، چالش‌های این فناوری بررسی شده و اولویت‌های فناورانه جهت توسعه در زیست بوم ماهواره و سنجش از راه دور به بحث گذاشته شدند.

در “کارگروه امنیت سایبری” با بیان فرصت‌های همکاری بین‌المللی و بازیابی علل ایجاد شکاف در میان شرکت‌های فناور این حوزه با روند جهانی، اولویت‌هایی که منجر به کاهش فاصله‌ی موجود و دستیابی به راهکار مناسب می‌شوند به بحث و بررسی گذاشته شدند. از موارد پراهمیت در این حوزه، نیاز به برقرار تعامل مناسب با ستاد هوش مصنوعی به جهت اثرگذاری گسترده و تعاملی هوش مصنوعی بر امنیت سایبری بود. ضمن آنکه بر عدم غفلت از حوزه‌های فعلی و لزوم یافتن راهکار مناسب برای حل مسائل موجود تأکید شد.

کرباسی در پایان جلسات چهارگانه کارگروه‌های تخصصی ستاد، ضمن تأکید بر استمرار این جلسات افزود: موارد به دست آمده، در جلسات بعدی کارگروه‌ها جهت دستیابی به برنامه‌های مدون و قابل اجرا پیگیری خواهد شد.