آی‌سی‌تی نیوز – در میزگرد آنلاین «بومی‌سازی صنعت ICT (دستاوردهای نوین اپراتورهای موبایل)» در بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، ایرانسل بر گسترش حمایت از بومی‌سازی در صنعت فناوری‌اطلاعات و ارتباطات ایران، به‌خصوص تجهیزات ۵G، تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این میزگرد، با حضور حسن بولوردی معاون فنی و مهندسی ایرانسل، فرامرز […]

آی‌سی‌تی نیوز – در میزگرد آنلاین «بومی‌سازی صنعت ICT (دستاوردهای نوین اپراتورهای موبایل)» در بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، ایرانسل بر گسترش حمایت از بومی‌سازی در صنعت فناوری‌اطلاعات و ارتباطات ایران، به‌خصوص تجهیزات ۵G، تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این میزگرد، با حضور حسن بولوردی معاون فنی و مهندسی ایرانسل، فرامرز رستگار دبیر و عضو هیأت‌مدیرۀ سندیکای مخابرات، حمید بهروزی قائم‌مقام، مرتضی طاهری‌بخش معاون فنی و مهندسی شبکه و وحید شاه‌منصوری معاون شبکه‌های نوین مرکز تحقیق و توسعۀ همراه اول، عباس محمدی عضو هیأت علمی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و محمدرضا پاکروان عضو هیأت علمی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و نیز جمعی از فعالان صنعت فناوری‌اطلاعات و ارتباطات به صورت آنلاین برگزار شد.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل در این میزگرد به برنامه ایرانسل در حمایت از بومی‌سازی صنعت فناوری‌اطلاعات و ارتباطات در ایران اشاره کرد و با بیان این که ایرانسل از ابتدای تأسیس، همواره به تولید داخل و ظرفیت‌های داخلی توجه داشته است، گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۸ و با افتتاح مجموعۀ «ایرانسل لبز» به عنوان بازوی تحقیق و توسعه، ایرانسل به صورت جدی گامی در استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در راستای بومی‌سازی تجهیزات و نیازمندی‌های خود برداشته است.

وی افزود: ذیل مجموعۀ ایرانسل لبز، علاوه بر بخش تحقیق و توسعه، آکادمی ایرانسل و مرکز نوآوری ایرانسل نیز تشکیل شده است تا برای استفاده از توان استارتاپ‌ها و حمایت از آنها، اقدامات لازم به صورت متمرکز انجام شود.

بولوردی ادامه داد: مشارکت با دانشگاه‌ها و تعریف آزمایشگاه‌های مشترک و ایجاد زیرساختی برای استفادۀ دانشجویان، استادان و شرکت‌های دانش‌بنیان، از جمله مهمترین برنامه‌های ایرانسل است که در این زمینه، آزمایشگاه ۵G ایرانسل در دانشگاه تربیت‌مدرس راه‌اندازی شده و در اختیار جامعۀ علمی کشور قرار گرفته است و تأسیس آزمایشگاه مشابه در برخی دیگر از دانشگاه‌ها نیز در برنامۀ ایرانسل قرار دارد.

وی افزود: از مهمترین نتایج عملیاتی اقدامات ایرانسل در بخش تحقیق و توسعه، این است که مودم بومی نسل پنج را تست کرده‌ایم و در مرحلۀ تولید انبوه آن با حمایت ایرانسل هستیم و حمایت از تولید آنتن بومی را نیز در برنامه داریم.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل تأکید کرد: ایرانسل از سال ۱۳۹۵ مطالعه بر روی ۵G را به صورت پایلوت و آزمایشگاهی شروع کرده بود و در سال ۱۳۹۶، برای نخستین بار در ایران، نمونه‌ای از شبکۀ کامل نسل پنج را در حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، آزمایش کرد. در اول مرداد ۱۳۹۹، ایرانسل موفق شد نخستین سایت تجاری ۵G ایران را راه‌اندازی کند و هم‌اکنون در چهار شهر ایران، هفت سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه را به بهره‌برداری رسانده است و این سایت‌ها در حال خدمات‌رسانی به مردم عزیز ایران هستند.

وی افزود: علاوه بر راه‌اندازی سایت‌ها، در ساختمان مرکزی ایرانسل، زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از شرکت‌های فناور متقاضی تست در لایۀ دسترسی و هستۀ شبکه، هم به صورت آفلاین و هم در قالب شبکۀ آنلاین، آماده است.

بولوردی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینۀ سرمایه‌گذاری اپراتورها در بومی‌سازی پیشنهاد کرد که بخشی از سهم درآمدی دولت از اپراتورها، به صورت نظام‌مند و در قالب یک صندوق، در نهادی در وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، تخصیص یابد و به صورت مستمر در بخش بومی‌سازی هزینه شود.

بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، با مشارکت و حضور ایرانسل به عنوان حامی اصلی، به صورت آنلاین و نیمه حضوری، برگزار می‌شود. ایرانسل در این کنفرانس، به انتقال تجربیات خود دربارۀ پیشتازی در زمینه‌هایی همچون راه‌اندازی ۵G و مطالعات ۶G می‌پردازد.

این کنفرانس در محورهای الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، کامپیوتر و مهندسی پزشکی، توسط انجمن علوم مهندسی برق ایران و دبیرخانه دائمی کنفرانس در دانشگاه امیرکبیر، از ۲۸ تا ۳۰ اردبیهشت ماه ۱۴۰۰ به صورت آنلاین و نیمه‌حضوری برگزار می‌شود و با سخنرانی بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، خاتمه می‌یابد.

در این کنفرانس که با هدف گسترش دانش فنی در گرایش‌های مختلف مهندسی برق، از طریق ایجاد محیطی جهت تبادل نظر علمی و تخصصی، ارائه آخرین یافته‌های تحقیقاتی و همچنین تشویق پژوهشگران برنامه‌ریزی شده ‌است، برنامه‌های جنبی شامل دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، میزگرد تخصصی و نمایشگاه تجهیزات مهندسی برق نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به صورت آنلاین و نیمه‌حضوری انجام می‌شود.