تاکید وزیر ارتباطات بر ارایه برخط ۵۰۰ خدمت هوشمند دستگاه‌های اجرایی
تاکید وزیر ارتباطات بر ارایه برخط ۵۰۰ خدمت هوشمند دستگاه‌های اجرایی
آی سی تی نیوز - بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ با حضور و بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات، بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ صبح دیروز( شنبه، ۹ تیر) با حضور و بازدید دکتر عیسی زارع پور آغاز به کار کرد و وزیر ارتباطات طی حدود چهار ساعت از غرفه شرکت‌های مختلف حاضر در این رویداد بازدید کرده و در جریان آخرین دستاوردها و فعالیت‌های شرکت‌های فعال حوزه ارتباطات قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در سالن دولت الکترونیک نیز حضور یافته و از نزدیک به بررسی خدمات ارایه شده دستگاه‌ها در قالب پنجره ملی خدمات دولت پرداخت و در موارد متعدد بر موضوعاتی که باید از سوی این سازمان‌ها مورد توجه مضاعف قرار گیرد تا مردم به راحتی و بدون مراجعه حضوری از خدمات دولتی بهره‌مند شوند تاکید کرد.

همچنین ، دکتر زارع پور در بخشی از بازدید خود از سالن دولت الکترونیک نیز به بررسی  ارزیابی خدمات دستگاه‌های اجرایی بر بستر پنجره واحد خدمات دولت پرداخت .

موفقیت ۹۹٫۳ درصدی استعلامات برخط در انتخابات ریاست جمهوری

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز به بحث انتخابات اخیر ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: در این رویداد ملی نیاز بود استعلامات هویتی در شعب اخذ رای به صورت برخط صورت گیرد که در این حوزه اتفاق خوبی رخ داد و به غیر از یک مورد تمامی شعب اتصال داشتند که این امر نشان می‌دهد در تمامی روستاها و مناطق صعب‌العبور نیز دسترسی‌های مربوطه ایجاد شده است و در نهایت ۹۹٫۳ درصد استعلامات با موفقیت بصورت برخط ارائه شد.

وی ادامه داد: البته برای قطع دسترسی از سوی خرابکاران تلاش‌های متعددی برای قطع شبکه فیبر نوری صورت گرفت و ما شاهد بیش از ۲۰ مورد اختلال در شبکه فیبر نوری بودیم که بخش عمده آنها بصورت عمدی ایجاد شده بود.

دکتر زارع پور همچنین به ۹ مورد قطعی ایجاد شده در شبکه فیبر نوری اشاره و تاکید کرد: حضور ۴۰۰ تیم اتصال فیبر نوری موجب شد این اختلالات در اسرع وقت شناسایی و خنثی شود.

ارائه بیش از ۵۰۰ خدمت هوشمند بر بستر دولت الکترونیک

وزیر ارتباطات همچنین اظهار کرد: در دولت سیزدهم در زمینه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی گام‌های خوبی برداشته شده و در برخی لایه‌های دسترسی به اندازه ۳۰ سال قبل توسعه زیرساختی انجام شده است. بطور مثال ظرفیت شبکه انتقال از ۳۱٫۵ ترابایت در ابتدای دولت به بیش از ۶۰ ترابایت بر ثانیه رسیده است. شبکه IP نیز از ۲۸ به ۵۶ رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در دولت سیزدهم گام‌های بزرگی برداشته شده، گفت: تاکنون بیش از ۴۰ درصد شهرهای کشور به شبکه فیبر نوری متصل شده‌اند و سایت‌های متعددی برای دسترسی به نسل ۵٫۵ ارتباطی راه‌اندازی شده است در حالیکه در ابتدای دولت تنها ۱۰ سایت ۵G وجود داشت و حال تعداد سایت‌های نسل ۵ بالغ بر دوهزار مورد است.

دکتر زارع پور پرتاب‌های فضایی انجام شده در دولت سیزدهم را به اندازه سه دولت قبلی دانست و افزود: خدماتی مانند دولت هوشمند در گذشته اصلا ارائه نمی‌شد در حالیکه از سوی مسئولان اعلام می‌شد دولت هوشمند به رشد ۷۰ درصدی رسیده است اما اگر شما بررسی کنید مشخص می شود که تمامی این خدمات در دولت سیزدهم ارائه شده چراکه اصلا پنجره ملی خدمات دولت از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ آغاز بکار کرد و حال نیز بیش از ۷۵ درصد خدمات دستگاه‌های اجرایی  و بیش ۵۰۰ خدمت هوشمند بر این بستر بصورت الکترونیک ارائه می‌شود.

تقدیر از برگزاری نمایشگاه الکامپ

وی همچنین به رشد کمی و کیفی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه الکامپ امسال اشاره کرد و گفت: اینکه دوستان در شرایط فعلی کشور و یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری این نمایشگاه را برگزار کرده و آن را به تاخیر نینداختند جای تقدیر و تشکر دارد.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به نظرم لازم است یک مطالبه بخش خصوصی از دولت بعد می‌تواند این باشد که قانون برنامه هفتم توسعه را اجرایی کنند چراکه برای اولین بار در این قانون یک فصل به حوزه فاوا اختصاص یافته و چنانچه دولت همین موارد را هم اجرایی کند شاهد یک انقلاب در این بخش خواهیم بود.

اتصال واقعی ۹۸٫۵ درصد روستاها به اینترنت

دکتر زارع پور درباره دسترسی روستاها به اینترنت نیز تصریح کرد: مسئولان دولت قبل چنین اعلام کرده بودند که ۹۸ درصد روستاهای زیر ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی دارند اما پایش‌هایی که در ابتدای دولت صورت دادیم نشان داد هشت هزار روستا برای اتصال با چالش‌هایی مواجه هستند و پس از اتصال این روستاها در نهایت ما موفق به اتصال ۹۸٫۵ درصد روستاها به اینترنت پرسرعت شدیم.

وی همچنین یادآور شد: خبر خوشی که برای کاربران خدمات آنلاین دستگاه‌های اجرایی وجود دارد آنکه به تازگی در سامانه خودنویس این امکان نیز فراهم شده است که همانند قراردادهای اجاره ملک برای خرید و فروش نیز افراد از خدمات آنلاین این سامانه بهره‌مند شوند.

وی در پایان درباره دولت ابری نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: از اواسط دولت سیزدهم تلاش‌هایی صورت گرفت تا بتوانیم زیرساخت‌های پردازشی و ارتباطی دستگاه‌های اجرایی را توسط وزارت ارتباطات فراهم کنیم و این امر تبدیل به تکلیف شد چراکه طبق قانون برنامه هفتم توسعه لازم است تمامی دستگاه‌های اجرایی برای مراکز داده خود تائیدیه‌های لازم را از وزارت ارتباطات اخذ کنند و در نهایت نیز در این طرح مراکز داده در دستور توسعه قرار دارند.