فروش دستگاه پوز سیار توسط واحدهای صنفی البرز؛ تخلف یا قانونی؟
همراه ما باشید

فروش دستگاه پوز سیار توسط واحدهای صنفی البرز؛ تخلف یا قانونی؟

فروش دستگاه پوز سیار توسط واحدهای صنفی البرز؛ تخلف یا قانونی؟

آی‌سی‌تی‌نیوز - برخی از واحدهای صنفی فعال در رسته برق و الکترونیک در البرز دستگاه سیار پور بانکی می‌فروشند.

 با گسترش تکنولوژی و با هدف امنیت هر چه بیشتر مبادلات مالی سالیان زیادی است که واحدهای صنفی کوچک و بزرگ از دستگاهی به نام پوز استفاده می‌کنند.وسیله ای که علاوه بر ارائه خدمات آسان تر به مشتریان، زمینه هر چه بیشتر امنیت را برای حساب‌های بانکی و جلوگیری از حمل پول فراهم می‌کند.

این دستگاه‌ها به شبکه‌های بانکی متصل و از گذشته روال دریافت آن به این شکل بوده که متقاضی می‌بایست آن را از طریق سیستم بانکی تهیه و پس از اتصال به این شبکه می‌توانست از آن استفاده نماید، همچنین با هدف امنیت بیشتر در صورتی که دستگاه پوز برای یک مدت بلااستفاده می‌ماند، بعد از مدتی غیر فعال می‌شد.

در حالی که دستگاه‌های پوز سیار برای واگذاری به یک شخص و یا یک واحد صنفی و تولیدی چنین مسیری را بایستی طی کند، این روزها شاهد اتفاق و واقعیتی عجیب در کلانشهر کرج و دیگر شهرهای اقماری هستیم.

 

  • برخی واحدهای صنفی حوزه برق و الکترونیک پوز سیار می‌فروشند

اما این روزها در حالی که برخی از بانک‌ها تبلیغات فروش پوز سیار را در سردرب شعبات خود نصب کرده‌اند برخی واحدهای صنفی فعال در حوزه برق و الکترونیک دستگاه‌های پوز سیار در قالب استوک و نو  مانند دیگر اقلام برقی و الکترونیکی به فروش می‌رسانند.

دستگاه‌های نو و استوک پوز در البرز با قیمتی معادل 1.5 تا 2.5 میلیون تومان بدون نیاز به جواز کسب  و تنها با یک شماره شبای بانکی فروش می رود، این در حالی است که در صورت نظارت نکردن بر آنها انتظار جرائمی از جمله پولشویی، تخلف و اختلاس با این دستگاه‌ها سیار دور از ذهن نیست.

البته سایت‌های فروش اینترنتی  نیز  مانند برخی صنوف دستگاه‌های پوز سیار که بیشتر آنها استوک نیز هستند به فروش می‌رسانند.

با توجه به حجم گزارش‌ها در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی و در گاهی موارد توسط  دستگاه‌های پوز سیار  پروندهای قضایی زیادی تشکیل شده که صاحبان آنها حساب‌های بانکی مشتریان را خالی کرده اند.

در حالی که فروش دستگاه کارت خوان سیار از مشاغل جدید در برخی از مناطق کرج است باید دید که مجوز این اقدام از چه مرجعی صادر شده و تبعات این اقدام متوجه کیست؟

 

  • رئیس اتاق اصناف مرکز البرز: خرید و فروش پوز سیار پیگیری می‌شود

بهروز حصاری رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد خرید و فروش پوز سیار در برخی از واحدهای صنفی استان، اظهار داشت : دستگاه پوز سیار باید به یک شبکه بانکی متصل و اطلاعات مشتریان در آن شبکه درج شده باشد.

وی افزود: تعدادی دستگاه پوز سیار از قبل وجود دارد که دستگاه‌های مرتبط در حال پیگیری هستند و به زودی نیز غیر قابل استفاده می‌شوند.

حصاری ضمن تائید خرید و فروش این دستگاه‌ها در بازار ،گفت: اتاق اصناف در صورت ارائه دستور العملی در این رابطه به طور قطع آن را پیگیری می‌کند.

 

  • رئیس اتحادیه صنف الکترونیک البرز: واحدهای فروش پوز سیار صنفی می‌شوند

حسن ساسانی رئیس صنف الکترونیک البرز در گفت‌وگو با  خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که فروش دستگاه پوز را در حوزه صنف برده  و بر واحدهای صنفی فروشنده نظارت کنیم.

وی با اشاره به اینکه  مدیریتی بر ارائه اینگونه خدمات نمی‌شود، عنوان کرد: کمیسیون نظارت  نیز موافق صنفی بودن این اقدام بوده اما هنوز  این موضوع درگیر  بوروکراسی اداری بوده و به نتیجه نرسیده است.

ساسانی گفت: در کمیسیون نظارتی آئین نامه  به نام ماشین‌های اداری در قالب واحد صنفی تشکیل که تائید نیز شده است، پیگیر هستم تا هر چه سریعتر آن را صنفی کنیم اما تاکنون موفق نشده ایم.

 

  • مسئول تعیین قیمت‌های پوز سیار چه مرجعی است؟

در حالی که دامنه فروش دستگاه‌های پوز سیار در کرج و دیگر شهرهای اقماری استان البرز در حال توسعه و گسترش است سوالی که پیش می‌آید این است که قیمت‌های این دستگاه‌ها که به مردم فروخته می‌شود بر چه اساسی تعیین می‌شود؟  چرا نظارتی بر فروش این دستگاه‌ها نیست؟

 

  • خدمات دهی فروشندگان صنفی پوز سیار ضعیف است

یک خریدار دستگاه پوز سیار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، اظهار داشت: به واسطه شغلم نیاز به یک دستگاه پوز سیار داشتم که با تبلیغاتی که در  فضای مجازی دیدم نظرم به یک واحد صنفی فروشنده پوز سیار جلب شد.

وی افزود: با داشتن یک کپی کارت ملی و یک شماره شبا اقدام به خرید یک دستگاه پوز سیار از این واحد صنفی در البرز کردم و بعد از دو روز دستگاه پوز بر روی شماره حسابم فعال شد.

این خریدار با بیان اینکه به نظر می‌رسد این کار در حال قانونی شدن است، بیان کرد: حتما دستگاه‌ها و یا بانک‌هایی پشت فروش این دستگاه هستند که یک واحد صنفی می‌تواند دستگاه پوز سیار بفروشد.

وی با بیان اینکه برخی برای اینکه گرفتار کاغذ بازی بانک‌ها نشوند از مغازه دستگاه پوز به نام خودشان می‌خرند، گفت: از کارکرد این دستگاه که استوک هم هست تقریبا راضی هستم اما برخی اوقات این دستگاه اذیت می‌کند و باید برای تعمیر آن را به واحد صنفی که از آن خریداری کردم برده و تعمیر کنم.

موضوعی که در حال حاضر اذهان عمومی را به خود مشغول می‌کند این است که آیا این اقدام واحدهای صنفی در خرید و فروش دستگاه پوز سیار تخلف است یا نه؟ آیا این کار دخالت واحدهای صنفی در امور مربوط به بانک‌ها نیست؟ سوالاتی که باید متولیان امر به آن پاسخ دهند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه