احتمال لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس
همراه ما باشید

احتمال لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس

آی‌سی‌تی‌نیوز - محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین حدودا دو ماه از ممنوعیت معاملات الگوریتمی می‌گذرد و تا به امروز هیچ سیگنال مثبتی از سوی سیاست‌گذار بورسی برای لغو این ممنوعیت صادر نشده است.

هر چند «روح‌الله دهقان»، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در این رابطه گفته است که با بازگشت شرایط عادی به بازار، ممنوعیت معاملات الگوریتمی هم باید برداشته شود.

تعلل سیاست‌گذار بورسی در حالی اتفاق می افتد که کارشناسان بازار سهام بر لزوم استفاده از معاملات الگوریتمی در بازار سهام تاکید دارند.

«محسن خدابخش»، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با برخی شائبه ها در رابطه با انجام معاملات الگوریتمی طی روزهای اخیر در بورس پاسخ به قدس آنلاین گفت: در حال حاضر معاملات الگوریتمی ممنوع است و اگر کسی این کار را انجام دهد تخلف است.

وی با اشاره به اینکه اطلاعاتی که برخی کانال‌های تلگرامی در این رابطه ارائه می‌دهند اساسا غلط هستند و  اگر کسی مدعی انجام معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه است مدارک ارائه کند.

خدابخش در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به بهبود نسبی شرایط بازار، سازمان بورس تصمیمی برای لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی دارد یا نه گفت: در حال حاضر انجام معاملات الگوریتمی فقط برای بازارگردانی و با برچسب مشخص مجاز است، اما بحث لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در دست بررسی است.

معاملات الگوریتمی به نوعی از معاملات گفته می‌شود که بدون دخالت انسان و توسط رایانه‌ها برای ثبت سفارش‌ها در بازار سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید همین ماشینی انجام‌شدن سفارش‌ها دلیل ترس سازمان بورس برای یک تغییر در سیستم‌های نظارتی باشد.

دوم مهر ماه بود که محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه