اطلاعات 40 ملیون کاربر کافه بازار هک شد
همراه ما باشید

اطلاعات 40 ملیون کاربر کافه بازار هک شد

اطلاعات 40 ملیون کاربر کافه بازار هک شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - بحث امنیت اطلاعات نه‌تنها در کشور ما، بلکه در تمام سرویس‌های دنیای فناوری اطلاعات در سطح جهان، یکی از مهم‌ترین و در عین‌حال داغ‌ترین اخبار این حوزه است. شرکت‌های مطرح این حوزه با میلیون‌ها کاربر، بخش بزرگی از منابع خود را برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران وقف می‌کنند.

بحث امنیت اطلاعات نه‌تنها در کشور ما، بلکه در تمام سرویس‌های دنیای فناوری اطلاعات در سطح جهان، یکی از مهم‌ترین و در عین‌حال داغ‌ترین اخبار این حوزه است. شرکت‌های مطرح این حوزه با میلیون‌ها کاربر، بخش بزرگی از منابع خود را برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران وقف می‌کنند. با این حال هر سال شاهد نفود هکر و درز اطلاعات مختلفی هستیم که در این بین نام بزرگ‌ترین برند‌های جهان نیز به عنوان قربانی دیده می‌شود

روز جاری تصاویری از منبع کد و دیتابیس منتسب به کافه بازار در توییتر منتشر شد که به نقل از یک فعال توییتری، شامل اطلاعات ۴۰ میلیون کاربر این مارکت اندرویدی ایرانی است. اگر این اتفاق مورد تائید مراجع رسمی و مجموعه کافه بازار قرار بگیرد و از سوی دیگر، هکرها اقدام به انتشار اطلاعات بدست آورده کنند، متاسفانه باید گفت با یکی از بزرگ‌ترین دزدی اطلاعات از سرویس‌های داخلی کشور مواجه خواهیم بود!در تماس تلفنی زومیت با مجموعه کافه بازار این موضوع مورد تأیید قرار نگرفت و امیر حقیقت، مدیر روابط عمومی کافه بازار اذعان داشت تیم فنی در حال بررسی موضوع است و در حال حاضر نمی‌توان این اتفاق را تأیید یا رد کرد. در ابتدا این موضوع با صحبت کاربری با نام mohammad jorjandi در توییتر منتشر شد که با انتشار تصاویری نوشت:منبع کد و دیتابیس کاربران کافه بازار در دست گروهی از هکرها و بخشی از آن منتشر شده است. بخشی از منبع را چک کردم که به نظر صحیح است؛ بهتر است خود کافه‌بازار این موضوع را انکار نکند. این سرویس بیش از ۴۰ میلیون نصب دارد و احتمالا این بزرگ‌ترین افشای اطلاعات سایبری ایران تا به امروز است. در حال بررسی منبع هستم؛ متاسفانه افشای اطلاعات قطعی است. پس از واکنش کافه بازار منبع در اختیار محققان قرار می‌گیرد (هم‌اکنون در اینترنت موجود است، البته منتشر کننده من نیستم) منتظر دریافت بخشی از اطلاعات کاربران هستم.


بااین‌حال پس از بررسی زومیت، هنوز هیچ اطلاعاتی از کاربران کافه‌بازار در فضای اینترنت منتشر نشده است؛ به نقل از دیگر کاربران توییتر این خبر نه‌تنها از نظر فنی ارزش و اعتباری ندارد، بلکه تنها یک False Alarm است. به عبارتی دیگر می‌توان گفت با یک بزرگنمایی روبه‌رو هستیم.این موضوع توسط زومیت پیگیری می‌شود و این خبر بروزرسانی خواهد شد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه