تحلیل مرکز افتا از حمله سایبری به یکی از زیرساخت‌های کشور
همراه ما باشید

تحلیل مرکز افتا از حمله سایبری به یکی از زیرساخت‌های کشور

آی‌سی‌تی‌نیوز - مرکز مدیریت راهبردی افتا، اعلام کرد: بررسی‌های اولیه در آزمایشگاه  این مرکز نشان می‌دهد که مبدا اصلی حمله اخیر باج‌افزاری، اجرای یک کد پاورشل از روی یکی از سرورهای DC سازمان بوده است. 

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، در پی  بروز یک حادثه باج‌افزاری در یکی از زیرساخت‌های حیاتی در ماه گذشته، تیم پاسخ به حادثه مرکز افتا ضمن حضور در محل این سازمان و بررسی شواهد حادثه، به کمک کارشناسان همان سازمان، اقدامات لازم را برای مدیریت حادثه انجام داده است.
اقدامات مهاجمین به ‌گونه‌ای بوده است که بعضی از فایل‌هایِ اکثر کلاینت ها و سرورهای متصل به دامنه، دچار تغییر شده‌اند به نحوی که برخی از فایل‌ها فقط پسوندشان تغییر یافته، برخی دیگر فقط بخشی از فایل و بعضی دیگر بطور کامل رمز شده‌اند.
بررسی‌های اولیه در آزمایشگاه مرکز افتا نشان می‌دهد که مبدا اصلی حملات، اجرای یک کد پاورشل از روی یکی از سرورهای DC سازمان بوده است. اما هنوز نحوه نفوذ به  این سرورها مشخص نیست ولی شواهدی مبنی بر سوء استفاده از آسیب پذیری  Zero logonدر سرورها وجود دارد.
این حمله بصورت File-less انجام شده است و در حقیقت هیچ فایلی بر روی سیستم‌های قربانیان اجرا نشده و تمام عملیات مخرب توسط اجرای یک کد پاورشل از راه دور انجام شده است.
مهاجمان سایبری تنها بخشی از فایل‌ها را رمزگذاری  وهمین فایل‌ها را در کمترین زمان تخریب کرده‌اند و برای جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد خود سیستم‌عامل، بخشی از فایل‌ها و مسیرهای خاص در فرایند رمزگذاری درنظر نگرفته‌اند.
در این حمله باج افزاری، به دلایل مختلف همچون عدم جلوگیری از فرایند رمزگذاری، چند برنامه‌ کاربردی حذف و یا غیرفعال و برای جلوگیری از بازگرداندن فایل‌های قربانی،   Shadow-Copy  و Restore-Point سامانه مربوط، پاک می شود.
مهاجمین در پوشه‌هایی که فایل‌های آن رمزنگاری شده‌اند، فایلی را به نام Readme.READ ایجاد کردند که حاوی آدرس‌های ایمیل آنهاست.
کارشناسان واحد امداد مرکز مدیریت راهبردی افتا، برای مقابله با این‌گونه باج افزارها توصیه می کنند حتما کلاینت‌های کاری پس از اتمام ساعات کاری خاموش شوند واتصال پاور آن‌ها قطع شود.
غیرفعال کردن اجرای کد از راه دور با ابزارهایی مانند Powershell/PsExec و همچنین سیگنال Wake-on-LAN (WoL) در BIOS/UEFI از دیگر توصیه‌های امنیتی برای مقابله با این گونه باج افزارها عنوان شده است.
کارشناسان واحد امداد افتا همچنین از مسٔولان و کارشناسان آی تی، خواسته اند تا برای جلوگیری از ارسال فرمان WOL در شبکه، پور‌ت‌های ۷ و ۹ UDP  را ببندند.
برای جلوگیری از سوء استفاده بدافزارها، مقاوم سازی و به روزرسانی سرویس های AD و DC توصیه می شود و باید برای شناسایی هر گونه ناهنجاری، بصورت دوره ای باید، لاگ های ویندوز بررسی شوند.
مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، پشتیبان گیری منظم و انتقال فایل‌های پشتیبان را به خارج از شبکه، از دیگر راه‌های مقابله با هر نوع باج افزاری عنوان می‌کند و از همه مسٔولان و کارشناسان آی تی زیرساخت‌های کشور خواسته است تا همه این توصیه‌ها را به دقت انجام دهند.
مشروح بررسی تحلیلی و فنی این باج افزاربه همراه مستندات لازم، در سایت مرکز افتا به آدرس https://afta.gov.ir/portal/home/?news/235046/237267/242131 منتشر شده است .

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه