مهلت یک ماهه برای ثبت گوشی های مسافری
همراه ما باشید

مهلت یک ماهه برای ثبت گوشی های مسافری

مهلت یک ماهه برای ثبت گوشی های مسافری

آی‌سی‌تی‌نیوز - در حالی که یک هفته پیش با بسته شدن سامانه همتا برای ثبت گوشی‌های مسافری، قیمت گوشی به شدت بالا رفت، حالا ظاهرا مهلتی یک ماهه به فعالان بازار داده شده تا گوشی‌های وارداتی را ثبت کنند.

در حالی که یک هفته پیش با بسته شدن سامانه همتا برای ثبت گوشی‌های مسافری، قیمت گوشی به شدت بالا رفت، حالا ظاهرا مهلتی یک ماهه به فعالان بازار داده شده تا گوشی‌های وارداتی را ثبت کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و گوشی تلفن همراه اعلام کرده است که تا پایان اردیبهشت ماه سامانه رجیستری برای واردات و ثبت تلفن همراه مسافری باز است.

ابراهیم درستی در رابطه با تعدد باز و بسته شدن سامانه رجیستری تلفن همراه با تاکید بر اینکه بازار تلفن همراه در حال حاضر از طریق کالای مسافری تأمین می‌شود، می‌گوید: در اسفندماه سال گذشته سامانه رجیستری تلفن همراه برای چند روزی در راستای تغییر شیوه واردات و تأمین نیاز بازار تلفن همراه بسته شد که در آن مقطع با رایزنی‌های به عمل آمده مقرر شد تا تأمین بازار به شیوه سابق مبنی بر ثبت تلفن همراه با کارت ملی خریدار نهایی در سامانه رجیستری تا پایان فروردین ماه ادامه یابد.

به گفته وی، در چند روز گذشته به دلیل آنکه این مهلت یک ماهه به پایان رسید سامانه رجیستری به روی کالای مسافری بسته شد که در این زمینه بار دیگر با وزارتخانه‌های مرتبط به خصوص وزارت کشور مذاکراتی صورت گرفته و قرار بر آن شد تا این مهلت بار دیگر تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شود.

وی بیان کرد: انتظار است تا با تأمین ارز واردات تلفن همراه برای واردکنندگان رسمی شرایط به گونه‌ای رقم بخورد تا نیاز بازار به طور کامل تأمین شود.

درستی معتقد است: باز و بسته شدن مکرر سامانه رجیستری بر بازار تلفن همراه تأثیر قابل توجهی دارد و امید می‌رود فروشندگان به صورت عادلانه به قیمت‌گذاری و فروش تلفن همراه بپردازند.

در حالی مهلت یک ماهه به فروشندگان داده شده تا گوشی‌های مسافری را در سامانه همتا ثبت کنند که نیاز بازار از طریق همین گوشی‌ها تامین می‌شود و واردات رسمی تقریبا به شکل کامل متوقف شده است.

به گفته بازاریان در صورتی بسته شدن سامانه و غیرممکن شدن واردات مسافری، توجیه پیدا می‌کند که امکان واردات گوشی از راه‌های قانونی وجود داشته باشد و بازار با گوشی‌های رسمی و گارانتی‌دار پر شود. بر این اساس اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند و ماه آینده نیز سامانه بسته شود بدون اینکه گوشی از راه‌های قانونی به بازار تزریق شود، قطعا باز هم شاهد بالا رفتن قیمت‌ها و کساد شدن کار و کاسبی فعالان بازار خواهیم شد. 

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که هم‌اکنون هم مشکل ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا به روال عادی بر نگشته و فروشندگان هم‌اکنون برای ثبت و رجیستری هر گوشی در این سامانه با مشکل روبه‌رو هستند.

با همه این اوصاف باید منتظر بمانیم و ببینیم تا ماه آینده چه تدبیری برای بازار موبایل اندیشیده می‌شود و آیا شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود یا اینکه تصمیم تازه‌ای برای جلوگیری از نابسامانی این بازار گرفته می‌شود.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه