وزارت ارتباطات بیماران کرونایی متخلف را رصد می‌کند
همراه ما باشید

وزارت ارتباطات بیماران کرونایی متخلف را رصد می‌کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ موقعیت و تردد‌های بیماران کرونایی متخلفی که قرنطینه خود را نقض کنند از طریق کد ملی رصد و شناسایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  مصطفی قانعی با بیان اینکه تجربه موفق کشور‌هایی که توانسته اند کرونا را مهار کنند هوشمندی در پیگیری و هدف گذاری بوده افزود: بخشی از این پیگیری هوشمند در دیگر کشور‌ها از طریق وزارت ارتباطات انجام شده به این صورت که به جای آنکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وسط ماجرا باشد وزارت ارتباطات در بطن ماجرا قرار گرفته است که اخیرا بر اساس توافق صورت گرفته قرار است کد ملی افراد مبتلا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شود تا او موقعیت آن‌ها را در اختیار مسؤولان ذیربط بگذارد که این فرد هم اکنون کجاست چه ترددی داشته و کجا هست؟

وی با بیان اینکه این هماهنگی باید بلافاصله پس از موقعیت اولیه حاصل شود گفت: این تجربه که در همان ابتدای کار ما همه جا را بستیم این یک کار موفق بود و پیگیری هوشمند بلافاصله باید پس از بستن نقاط درگیر پیگیری شود تا کار به نتیجه برسد.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره تجربه دوم موفق یا همان (پیگیری هوشمند) به کشور‌هایی مثل سنگاپور و کره جنوبی اشاره کرد و افزود: در این کشور‌ها اسامی افراد را می‌نوشتند، اما به محضی که فرد کرونایی از جایش تکان می‌خورد و از قرنطینه بیرون می‌آمد شناسایی و جریمه می‌شد یعنی دیده می‌شد و اینطور نبود که فقط توصیه شود ضمن این که اگر با کسی ارتباط برقرار می‌کرد او هم شناسایی می‌شد و از او خواسته می‌شد آزمایش بدهد و ابزارش فراهم بود و اگر مثبت بود، او هم تحت کنترل قرار می‌گرفت.

وی افزود: ما کجا نقص داشتیم؟ در این که به محض این که اعلام می‌کنیم شما هم مثبت شده اید طرف را رها می‌کنیم در حالی که باید پیگیری کنیم و اگر از جایش تکان خورد او را جریمه و به قرنطینه برگردانیم.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: مردم می‌پرسند کرونا تا کی هست و ما به طور مثال می‌گوییم تا یک سال دیگر، آن‌ها می‌گویند ما تا یک سال دیگر باید همینطور ماسک بزنیم، در‌ها بسته باشد و سفر انجام نشود؟ نمی‌شود این گونه حکومت کرد.

قانعی افزود: باید به طور مشخص شهرستانی را که عامل آلودگی است بست، به طور مثال اصفهان همه جایش آلوده نیست، یکجا هست که عامل انتشار است باید آن شهرستان را بست، آدم‌های آلوده را هم باید پیدا کرد و آن‌ها را هم بست، متخلف را هم باید شناسایی کرد و همان متخلف را جریمه کرد، این یعنی هوشمندی در پیگیری و هدف گذاری که ما این ابزار را نداریم.

وی در پاسخ به این سؤال که وضعیت تهران چگونه است؟ گفت: کل کشور را که ارزیابی می‌کنیم، متوسط مرگ تهران پایین‌تر از میانگین کشوری است، منتها تهران تبادلاتش خیلی زیاد است، ارجاع بهش زیاد است، مرکز مجازی کشور است، از این جهت اگر آلودگی در تهران باشد، انتشارش به سایر نقاط سریعتر انجام می‌شود، ولی معنی اش این نیست که تهران بدترین وضعیت را در کشور دارد حتی از جهت انتشار ویروس هم بخشی از نقاط است که آمار تهران را بالا می‌برد.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: ما می‌دانیم کدام ناحیه تهران است پس همان نقطه را ببندیم، هم ما الان می‌دانیم که چه کسی آزمایشش مثبت شده، باید همان را هدف گذاری کنیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه