پلتفورم‌های اینترنتی بازار مسکن را به هم ریخته‌اند
همراه ما باشید

پلتفورم‌های اینترنتی بازار مسکن را به هم ریخته‌اند

پلتفورم‌های اینترنتی بازار مسکن را به هم ریخته‌اند

آی‌سی‌تی‌نیوز - امین حسینی جناب گفت: برخی از این پلتفرم ها در بخش خرید و فروش املاک و ... با هدف انحصارطلبی و جهت دهی به بازارهای خاص ایجاد شده اند و تهدیدی برای اصناف هستند.

چند سالی است که خرید و فروش ملک توسط سایت هایی در کشور انجام می شود و برخی از آنها بازار ملک را ملتهب کرده اند و برخی کارشناسان تبلیغات آنلاین معتقدند برخی از این سایت ها حتی با هدف کنترل بازارهای خاص طبق سیاست خودشان فعالیت می کنند و تهدیدی جدی برای فعالان برخی بازارها همچون املاک در کشور است، از این رو سیاست ها باید به گونه ای پیش برود که املاکی ها از فضاهای اختصاصی برای داشتن سایت و معرفی فایل املاک استفاده کنند و از آنجایی که برخی استارت آپ ها در این زمینه مشغول هستند بهره گیری از این فضا برای املاکی ها کار چندان دشوار و هزینه برداری نیست.

یک کارشناس تبلیغات آنلاین در گفتگو با موج با اشاره به اینکه شکل تقاضا برای خرید مسکن در تهران تغییر کرده است، گفت: در گذشته قیمت ملک ارزانتر بود و افراد برای خرید ملک اطلاعات را از طریق روزنامه ها و خود املاکی ها دریافت می کردند، اما امروز وقتی حداقل قیمت ملک در تهران ۲ میلیارد تومان است و افرادی باید سرمایه تمام زندگیشان صرف خرید خانه بکنند از تمام راه های ارتباطی برای خرید مسکن استفاده می کنند، به همین دلیل نقش شبکه های اجتماعی و سایت ها در بازار مسکن تاثیر گذار شده است.

امین حسینی جناب با بیان اینکه در شرایط کنونی بسیاری از املاکی ها سایت یا صفحات اینستاگرام راه اندازی کرده اند، افزود: هنوز یکی از تصورات قدیمی این است که املاکی ها به دنبال سود شخصی خود به ضرر خریدار و فروشنده هستند، اما همیشه اینطور نیست.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر فعالیت املاکی ها در تهران وابسته به پلتفرم ها و سایت های زیادی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت در این پلتفرم ها امنیت زیادی ندارد و مزیتی هم برای ۱۰ هزار املاک فعال در این پلتفرم ها ندارد.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه در حال حاضر استارت آپ هایی در بخش مسکن فعال شده اند، تصریح کرد: در شرایط کنونی مشکلی که برخی پلتفرم ها دارند این است که اشتغالزایی چندانی ندارند و بعد از چند وقت فعالیت آنها متوقف می شوند یا نیروهای خود را تعدیل می کنند و گمانه زنی همیشه وجود دارد که برخی از این پلتفرم ها به دنبال تسلط بر یک کسب و کار و جهت دهی به آن ایجاد شده اند، به همین دلیل همیشه مردم در بازار صنف های مربوطه سردرگم هست، حال از آنجایی که برخی استارت آپ ها بستری برای ساخت و طراحی مستقل سایت برای املاکی ها را ایجاد کرده اند آنها ها می توانند با توسعه همکاری خود در این بخش از مشکلات پیش روی در امان بمانند.

همچنین حسینی جناب تصریح کرد: انحصار طلبی و رابطه یک سویه آفتی است که این پلتفرم ها از خود بجا می گذارند، به طوری که بارها شاهد بوده‌ایم این پلتفرم‌ها بعد از رشد ناگهانی، با خرید کسب و کارهای کوچکتر و آسیب جدی به روند اشتغال جوانان، در نهایت با تغییر سیاست‌های کلان رو به افول، توقف یا اعمال فشار بر مشتری می‌شوند که در این حالت هم تنها مشاغل کوچک و مشتریانی که با ریختن پول به جیب پلتفرم‌ها زمینه رشد آنها را فراهم آورده‌اند، متضرر می‌شوند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه