جای فرزندتان در کلاس مجازی شرکت نکنید!
همراه ما باشید

والدین و پدیده جدیدی به نام آموزش مجازی

جای فرزندتان در کلاس مجازی شرکت نکنید!

آی‌سی‌تی‌نیوز - همانطور که در سال‌های قبل آموزش حضوری در مدرسه قواعد خودش را داشت؛ آموزش غیرحضوری و مجازی نیز دارای نکات و قواعدی‌ست که برای بهره‌وری بیشتر بهتر است پدرومادرها آن را رعایت کنند.

از ابتدای اسفند سال گذشته که مدارس و آموزش‌های حضوری تعطیل شدند و جای خود را به آموزش‌های غیرحضوری و مجازی از طریق نرم‌افزارهای مختلف دادند؛ پدر و مادرها و معلمان همواره دغدغه این را داشتند که آیا آموزش‌های مجازی نیز مانند آموزش‌های حضوری می‌توانند موفق باشند؟ آموزش مجازی در ابتدا خانواده‌ها و معلمان را با چالش‌های خاصی روبرو کرد و بسیاری از معلمان و حتی خانواده‌ها مجبور شدند از روش‌های سنتی فاصله بگیرند و خودشان را به ابزارهای جدید مجهز کنند. ولی همچنان گله بسیاری از والدین و معلمان این است که هنوز عده‌ای این شیوه را جدی نمی‌گیرند. در چندماه اخیر کارشناسان آموزشی در همه جای دنیا همه تلاششان را کردند به معلم‌ها و خانواده‌ها کمک کنند تا در دوران قرنطینه و کرونا نیز بهره‌وری دانش‌آموزان را بالا ببرند و آنها را با سبک تازه آموزشی بهتر تطبیق بدهند از این رو یکسری شیوه‌ها و راه‌حل‌هایی و حتی ضوابطی به خانواده‌ها پیشنهاد دادند تا آنها به خوبی بتوانند نقش‌شان را در دوران آموزش مجازی به خوبی ایفا کنند. از این رو نکات آموزشی و روش‌های پیشنهادی متنوعی را از گفتگو با کارشناسان و سایت‌های آموزشی مختلف استخراج کردیم که در ادامه می‌خوانید.

 

 • شرایط اولیه مورد نیاز را بررسی کنید

مطمئن شوید فرزندتان به شرایط و ملزوماتی که برای تحصیل و شرکت در کلاس‌های مجازی نیازمند است، دسترسی دارد. ملزوماتی مانند تلفن همراهی که از نرم افزار مورد‌نظر پشتیبانی می‌کند، اینترنت، هدفون و اگر با کامپیونر و یا لپ‌تاپ کار می‌کند شرایط آن را بررسی کنید. کودک شما ممکن است در ابتدای کار موضوع را جدی نگیرد و حتی بدش نیاید یک جای کار لنگ بزند و آموزش به تعویق بیفتد.

 

 • یک فضای مطالعه مشخص کنید

برای بیشتر ما محیط اطراف می‌تواند در توانایی ذهنمان تاثیر زیادی داشته باشد و هرچیزی حواسمان را پرت کند برای همین بزرگسالان به خصوص کسانی که در خانه کار می‌کنند محیط مشخصی را برای خودشان تدارک می‌بینند که شبیه یک محل کار خانگی است. این موضوع برای دانش آموزان پررنگ‌تر است. بهتر است کودک شما هنگام شرکت در کلاس مجازی خود در یک محیط متفاوت و جدی قرار بگیرد تا ذهنش از درس منحرف نشود. اگر ممکن است یک میز و صندلی مناسب پیدا کنید و در نظر بگیرید که نه آنقدر راحت باشد که او را خواب‌آلود کند و نه سخت باشد که نشستن روی آن و تمرکز را برایش سخت کند. بسیاری از دانش آموزان همه کارهای درسی‌شان را روی تختخوابشان انجام می‌دهند که البته باید گفت که تخت‌خواب‌ها بدترین گزینه هستند. چون برای خوابیدن طراحی شده‌اند نه درس خواندن! حتی الامکان نیز صدای محیط را هنگام شرکت در کلاس مجازی به حداقل برسانید تا به کودکتان بیشتر کمک کرده باشید. نزدیک به تلویزیون نیز اصلا جای مناسبی برای شرکت در کلاس مجازی نیست. بعد از کلاس نیز بهتر است یک قرنطینه دیجیتال ایجاد کنید و یک مدت زمان مشخص تعیین کنید تا او به تکالفیش رسیدگی کند.

 

 • یک برنامه خانوادگی منطبق با مدرسه بچینید

قبل از شروع کلاس‌های مجازی با فرزندان بنشینید و بررسی کنید که او به صورت روزانه و هفتگی موظف به انجام چه تکالیفی است و باهم برنامه‌ای ترتیب بدهید که انجام همه آن‌ها را دربربگیرد. در نظر داشته باشید که دانش آموزان در دوران حضور در مدرسه کلاس‌هایی مانند ورزش، هنر و حرفه و فن و مهارتی هم داشته‌اند که این روزها جزو تکالیف درسی‌شان معمولا به حساب نمی‌آید. اما باید شما مسوولیت برگزاری این کلاس‌ها را به عهده بگیرید و خودتان در خانه برایشان برگزار کنید.

بهتر است برنامه‌ای که تنظیم کردید را روی کاغذ به شکل زیبایی باهم پیاده کنید و اگر در خانه تخته‌ای برای نصب دارید دوتایی روی آن نصب کنید و در غیر اینصورت در یخچال در هر خانه‌ای بهترین گزینه است. یخچال‌ها تابلوی اعلانات محبوب اکثر خانه‌ها هستند. بعد از نصب برنامه فرزندتان را همراهی کنید تا به موظفی‌هایش عمل کند و بعد از انجام آن علامت بزند و این روال را ادامه دهید.

 

 • ساعت خواب فرزندتان را مدیریت کنید

هرچه برنامه تحصیلی خانگی فرزندتان تطابق بیشتری با برنامه سنتی و قدیمی مدرسه داشته باشد نتیجه تحصیلی او مطلوب‌تر خواهد بود. این درست است که ساعت‌ کلاس‌های مجازی اغلب دیرتر از زمان کلاس‌های حضوری برگزار می‌شوند اما اجازه ندهید روال خواب فرزندتان بهم بخورد. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند دانش‌آموزان را به همان برنامه سابق برای خواب آمده و از خواب بیدار کنید و این حس را به او ندهید که چون در خانه است و مدرسه نمی‌رود پس کاری برای انجام دادن ندارد و لازم نیست صبح اول وقت بیدار شود.

 

 • زنگ تفریح بین کلاس را جدی بگیرید

بسیاری از کلاس‌های مجازی نیز یک استراحت 10 دقیقه تا نیم ساعته دارند که حکم همان زنگ تفریح همیشگی را برای بچه‌ها دارد. برای این زنگ تفریح‌ها ضابطه مشخص کنید. همانطور که دانش آموزان در مدرسه اجازه بازی، استراحت، خوردن و آشامیدن در مدرسه دارند ولی نباید از قوانین تخطی کنند در خانه نیز باید چنین شرایطی برایشان فراهم شود. نداشتن زنگ تفریح درست هم ایجاد خمودگی برایشان خواهد کرد. اگر فضا وجود دارد به آنها اجازه هواخوری یا دوچرخه سواری بدهید ولی طبق ضابطه راس ساعت مشخص آنها را به کلاس درس برگردانید.

 

 • نرم افزارهای آموزشی را یاد بگیرید

بهتر از والدین خودشان نیز به نرم‌افزار‌های آموزشی که فرزندشان با آنها کار می‌کند مسلط شوند. متاسفانه در بسیاری از موارد کودکان نسبت به والدین‌شان تسلط بیشتری به ابزارهای الکترونیکی دارند و در صورت به وجود آمدن مشکل نمی‌توانند از خانواده برای حل مشکلشان کمک بگیرند. تسلط والدین به نرم افزارهای آموزشی سبب خیال آسوده و راحتی بیشتر دانش آموز محصل‌شان می‌شود. از کودکتان هم بخواهید هنگام شرکت در کلاس‌های مجازی از ابزارهای مختلفی که در اختیارش قرار داده شده استفاده کند و صرفا تبدیل به یک بیننده نشود. در صورت اشکال سوالش را در گروه مطرح کند و اگر برای ارسال پیام صوتی مشکل دارد و معذب است یا استرس سروصدای خانه را دارد این استرس را از او بگیرید.

 

 • با معلم ارتباط دوستانه بگیرید

والدین باید بدانند همانطور که در زمان حضور فیزیکی فرزندشان در مدرسه با معلم فرزندشان ارتباط می‌گرفتند و جویای وضعیت تحصیلی او بودند در شرایط فعلی نیز باید آن رویه را ادامه دهند. سبک آموزش مجازی همانطور که برای دانش‌آموزان و والدینشان جدید است برای معلمان هم به این شکل است و ممکن است هنوز نسبت به آن حس خوبی نداشته باشند و یا درست به آن مسلط نباشند. اما زمان به مرور این رویه را اصلاح خواهد کرد و بهتر است هردو گروه به حسن همکاری با یکدیگر اعتماد کنند و در صورت اختلاف صبوری کنند.

 

 • با تشویق در فرزندتان ایجاد انگیزه کنید

دوری از محیط آموزشی ممکن است برای فرزندتان به مرور کسل کننده شود. شما باید با ایجاد انگیزه و کارهای تشویقی او را حمایت کنید. آنها در میان دوستانشان نیستند تا مورد تحسین قرار بگیرند از این روز به تحسین و حمایت خانواده‌شان بیشتر از قبل نیاز دارند. بعد از هرکلاس مجازی به آنها خداقوت و خسته نباشید بگویید. شاید پیش از این ابزارهایی مثل تبلیت و موبایل برای آنها جنبه سرگرمی داشت اما امروز استفاده از آنها برای اهداف آموزشی است و این موضوع را جدی و امری مهم در نظر بگیرید.

 

 • اجازه گپ‌های ویدئویی با همکلاسی‌ها به فرزندتان بدهید

دور شدن از فضای دوستانه مدرسه برای بچه‌ها آزاردهنده‌است. آنها در مدرسه به روابط اجتماعی با دوستانشان عادت کرده‌اند و هم‌اکنون نیز به این روابط نیاز دارند ولی در شرایط کرونا معاشرت‌های حضوری چندان ایمن به نظر نمی‌رسد. پس به آنها اجازه دهید علاوه بر حضور در مدرسه برای لحظاتی با دوستانشان به صورت تصویری ارتباط بگیرند و باهم صحبت کنند. این موضوع برای کلاس اولی‌ها که تصویر درستی از روابط دوستانه در مدرسه ندارند بسیار کمک کننده‌است. شما می‌توانید با والدین همکلاسی‌های فرزندتان هماهنگ کنید و ساعاتی از روز را برای آشنایی و معاشرت باهم تعیین کنید.

 

 • سطح تماس با نمایشگرها را تا حد ممکن محدود کنید

بسیاری از دانش‌آموزان تمریناتشان را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کنند و با خیره به صفحات نمایشگر به حل آن می‌پردازند. اگر برایتان مقدور است تا می‌توانید این تمرینات را چاپ کنید تا از خیره شدن طولانی مدت آنها به صفحه نمایش جلوگیری کنید تا به سلامت جسمی آنها بیشتر کمک کنید. همانطور که می‌دانید استفاده طولانی از ابزارهای الکترونیکی موجب سردرد، تهوع و یا ضعیف شدن چشم‌های فرزند شما می‌شود.

 

 • به جای فرزندتان در کلاس شرکت نکنید

به هیچ عنوان به جای فرزندتان در کلاس‌های مجازی حاضری نزنید. حتی اگر فرزندتان دچار مشکل است و نمی‌تواند در کلاس حاضر شود این موضوع را با معلم مطرح کنید و تنها در این صورت به جای او محتوای درسی را دریافت کنید. تکالیفش را انجام ندهید. به جای او پاسخ را تایپ نکنید. شما با این کار حس مصنوعی و حتی فرمالیته بودن این کلاس‌ها را به او خواهید داد و باعث می‌شوید او نیز آموزش مجازی را جدی نگیرد.

 

 • اجازه ندهید فرزندتان حس تعطیلات مدرسه داشته باشد

مدرسه‌ها تعطیل نیست. بلکه نوع آموزش تغییر کرده‌است. پس اگر فرزندتان حس تعطیلات دارد تلاش کنید این حس را از او بگیرید و به او یادآوری کنید که سال تحصیلی آغاز شده‌است و او دیر یا زود باید برای امتحانات میان‌ترم و پایان‌ترم آماده شود. بسیاری از دانش آموزان چون به شکل حضوری مدرسه نمی‌روند خیال می‌کنند تعطیل هستند و مدام از این لفظ استفاده می‌کنند. در حالی که این موضوع به این شکل نیست و شما هنگام صحبت‌های روزانه باید تاکید کنید که او در ایام مدرسه حضور دارد و هیچ تفاوتی به لحاظ درس خواندن و انجام تکالیف با سال‌های قبل ندارد. تنها و تنها شیوه آموزش و یادگیری او تغییر کرده‌است.

 

 • از حضور بیشتر کنار فرزندتان استفاده کنید

درست است که این ایام استرس‌زا و غیر قابل پیش‌بینی است اما به هرحال فرصتی فراهم شده‌است که والدین زمان بیشتری را با فرزندشان سپری کنند و می‌توانند این فرصت را غنیمت بشمارند تا رابطه والد و فرزندی‌شان را بهبود ببخشند و از کنار هم بودن لذت بیشتری ببرند. پس برای این باهم بودن بیشتر نقشه بکشید و حداکثر استفاده را ببرید.(فارس)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه