سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی ایرانی است
همراه ما باشید

سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی ایرانی است

سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی ایرانی است

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی گفت: سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک بومی بوده و کپی از سایر کشور‌ها نیست.

به گزارش صدا و سیما؛ شهرام غفاری در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفتگو درباره نهایی شدن طرح نسخه الکترونیک افزود: سازمان از سال ۷۴ صدور نسخه الکترونیک را اغاز کرد و این طرح با استان یزد کلید خورد.
وی گفت: طرح از سه سال گذشته رویکردی جدی گرفت و امروز در کلیه مراکز متعلق به تأمین اجتماعی به صورت الکترونیک اجرا می‌شود که مراکز ملکی این سازمان یعنی ۳۵۰ بیمارستان و درمانگاه را شامل می‌شود.
غفاری درمان غیر مستقیم را موجب همکاری و استقبال همه پزشکان طرف قرارداد دانست و افزود: در این طرح مشکل خاصی نداریم و بالای ۲۰ میلیون نسخه بصورت الکترونیک به ما تحویل داده می‌شود.
وی تنها مشکل موجب نگرانی را زیرساخت‌ها برای اجرای طرح نظیر کندی و قطع و وصل‌های مکرر اینترنت دانست و گفت: به میزان گسترش طرح، روی این زیر ساخت‌ها کار می‌کنیم تا در آینده مشکل جدی بوجود نیاید.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی به مشکلات بیمارستانی از جمله ترخیص و بستری در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: سازمان تأمین اجتماعی شخصا اقدام به نوشتن سامانه نسخه نویسی کرده است و ما اصراری نداریم که همه از این سامانه استفاده کنند، ولی تصور می‌شود در دو تا سه سال اول، پزشکان مجبور به استفاده از سامانه‌های نسخه نویسی بیمه سلامت و تأمین اجتماعی باشند.
وی گفت: شرکت‌های خصوصی قادر خواهند بود با شیبی ملایم به این حوزه وارد شوند و برنامه‌های بهتری بنویسند و بازار رقابتی ایجاد کنند.
غفاری افزود: تبادل داده باید از طریق وب انجام گیرد و هر پزشک با هر پنلی قادر به نسخه نویسی باشد.

رئیس اداره تدوین و سیاست گذاری بسته‌های بیمه پایه سلامت نیز گفت: هدف اصلی طرح نسخه الکترونیک دستیابی به تجمیع اطلاعات و حرکت به سمت پرونده الکترونیک سلامت بوده است.

کاظم میکائیلی درباره نهایی شدن طرح نسخه الکترونیک افزود: بیمه سلامت اندکی متأخر‌تر از تامین اجتماعی این طرح را آغاز کرد که در استان‌ها اجرا می‌شود.
وی به الزامات ایجاد پرونده الکترونیکی پزشکی بیماران گفت: مهم‌ترین و بیشترین مزیت این نسخ، تجمیع اطلاعات و داده‌های بزرگ است و در این میان، هدف اصلی طرح مذکور نیز دستیابی به تجمیع اطلاعات و حرکت به سمت پرونده الکترونیک سلامت بوده است.
میکائیلی ادامه داد: هرچه ایجاد نسخه نویسی الکترونیکی فزونی گیرد، داده‌های ما بیشتر تجمیع می‌شود و امکان سنجی بهتری می‌توان برای آن متصور بود.
وی گفت: هنوز در شروع راه هستیم و مسیر زیادی داریم تا به نقطه مطلوب دست یابیم.
رئیس اداره تدوین و سیاست گذاری بسته‌های بیمه پایه سلامت کشور افزود: در حوزه اجرا موانع مختلفی برسر راه داریم که بخش عمده آن، زیر ساخت‌ها در نقاط مختلف کشور است و در حوزه امنیت نیز یکسری پروتکل‌ها وجود دارد که نرم افزار‌هایی با وسعت کشوری، در این حوزه فعالیت می‌کنند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه