وزارت کشور ملزم به ایجاد سامانه کاندیداهای انتخابات شد
همراه ما باشید

وزارت کشور ملزم به ایجاد سامانه کاندیداهای انتخابات شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس با تشریح نشست این کمیسیون گفت: مقرر شد وزارت کشور سامانه الکترونیکی برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری راه اندازی کند که اطلاعات ثبت نام همزمان به دست شورای نگهبان برسد.

علی حدادی در گفت و گو با خانه ملت ، در تشریح نشست  کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: در این نشست طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کمیته مربوطه موارد برگشتی را فردا بررسی کند.
نماینده مردم ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس به برخی اصلاحات این قانون اشاره و بیان کرد: طبق اصلاح کمیسیون مقرر شد اعضای هیأت های مرکزی نظارت و اجرایی در صورتی بتوانند داوطلب انتخابات شوند که حداقل سه ماه پیش از ثبت نام، از سمت خود استعفا داده و در آن شاغل نباشند.

وی افزود: وزارت کشور نیز موظف شد از طریق سامانه الکترونیکی امکان ثبت نام نامزدها و دسترسی همزمان شورای نگهبان به اطلاعات ثبت نام را فراهم کند.
حدادی ادامه داد: کاندیداها نیز در صورت اعتراض نسبت به فرایند ثبت نام می توانند ظرف 24 ساعت از طریق سامانه و یا به صورت حضوری نزد شورای نگهبان اعتراض کنند و این شورا مکلف است 48 ساعته نظر خود را اعلام کند.
وی همچنین اضافه کرد: هر نامزد باید در زمان ثبت نام 6 نفر مشاور را در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، زیربنایی و عمرانی، امنیتی و دفاعی معرفی کنند که در بخش های مذکور پاسخگو باشند.
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ماده 37 نیز به این شرح اصلاح شد که کلیه افراد از هیأت های مرکزی نظارت مثل شورای نگهبان و عوامل اجرایی مثل وزارت کشور و سایر نهادها در صورتی می توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند که حداقل سه ماه قبل، از سمت خود استعفا داده و در آن شاغل نباشند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه