مدیران مدارس مسوول به روز نشدن برنامه شاد
همراه ما باشید

مدیران مدارس مسوول به روز نشدن برنامه شاد

آی‌سی‌تی‌نیوز - با وجود گذشت ۳ روز از آغاز سال تحصیلی، مشکلات آموزش مجازی همچنان ادامه دارد. به گفته یک مقام مسئول در آموزش و پرورش هنوز پروتکل های همکاری بین ایرانسل و رایتل و نظام آموزشی منعقد نشده است. از طرفی بر اساس آماری که وزیر ارتباطات اعلام کرده ۷۰۰ هزار نفر از ۳.۵ میلیون جامانده آموزش مجازی هیچ دسترسی به اینترنت ندارند.

«استفاده از شبکه شاد رایگان است.» این وعده ای که حسن روحانی رئیس جمهوری در هفته های گذشته آن را مطرح و محمد جواد آذری جهرمی روی آن بارها و بارها تاکید کرده است. با این وجود بسیاری از دانش آموزانی که از اپراتورهای غیر از همراه اول استفاده می کنند، می گویند که استفاده از این اپ برای آنها رایگان نشده و از اینترنتشان کم می شود. یک مقام مسئول در آموزش و پرورش که نخواست نامش فاش شود در اینباره به بازار می گوید: برای رایگان شدن اینترنت باید پروتکل‌هایی بین سایر اپراتورها ایرانسل و رایتل منعقد شود که این کار در حال انجام است.

به گفته او، بعد از منعقد شدن پروتکل همراهی استفاده از این اپلیکیشن برای مشتریان سایر اپراتورها هم رایگان خواهد بود. هرچند که این مقام مسئول زمان تحقق این وعده را آینده ای نزدیک می‌دانند اما بسیاری از والدین نگرانند که در شرایط بد اقتصادی ناچار باشند حتی برای زمانی اندک  هزینه های نجومی اینترنت را برای آموزش مجازی دانش آموزان خود پرداخت کنند.

محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در اینباره به بازار می گوید: با توجه به وضعیت همه گیری کرونا و نگرانی‌ها نسبت به شیوع موج دوم و سوم از ماه پیش مشخص بود که عمده آموزش امسال قرار است به صورت مجازی صورت بگیرد. با این وجود شاهد هستیم که زیرساخت های آموزش مجازی در کشور هنوز ایجاد نشده و بسیاری از خانوارها حتی در عضویت در  این برنامه به مشکل برخورده‌اند.

 

  • کوتاهی مدیران مدرسه در بروز رسانی اطلاعات!

در حالی  نماینده مجلس مسئولان کشور را مقصر نابسامانی در آموزش مجازی کشور می داند که مسئولان سعی دارند مسئولین اجرایی  و مدیران  مدارس را دلیل اصلی مشکلات والدین  در نصب و ورود به این اپ معرفی کنند. به گفته یک مقام مسئول در آموزش و پرورش، دیتاهای اپلیکیشن شاد در حال بروز رسانی بوده و و کوتاهی مدیران در ثبت اطلاعات موجب شده که در برخی از مدارس دانش آموزان هنوز موفق به ورود به این اپ را نداشته باشند.
به گفته او، طرف چند روز آینده بسیاری از مشکلات شبکه شاد بروز رسانی شده و حل خواهد شد و تا پیش از مهر امسال تحول اساسی را در این اپ شاهد خواهیم بود .

 

  • ۷۰۰ هزار دانش آموز دسترسی به اینترنت ندارند

پانزده میلیون دانش‌آموز کشور تا به حال در ۱۰۷‌هزار مدرسه درس می‌خواندند. کلاس‌هایی که کوچک یا بزرگ، تاریک یا روشن با ‌نیمکت یا روی زمین دست‌کم برای همه بچه‌های همان کلاس یکسان بود. پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ مسئولان آموزش ‌و پرورش آموزش تلویزیونی و در فضای مجازی را جایگزین مدرسه دانستند. آنها می‌خواستند ۱۰۷‌هزار مدرسه مجازی راه ‌بیندازند. اما فقر حالا شرایط سختی را برای بیش از ۲۰ درصد از دانش آموزان ایجاد کرده است. بر اساس  آماری که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده ۳.۵ میلیون دانش آموز برنامه شاد و فضای مجازی برای آموزش دسترسی ندارند. نگرانی‌ها نسبت به مبتلا شدن کودکان به کرونا و نبود امکانات لازم برای آموزش مجازی موجب شده که تعداد دانش آموزانی که امسال قید تحصیل را زده‌اند، بیشتر شود.

البته وزیر ارتباطات تنها ۲۰ درصد مشکل را مربوط به عملکرد وزارتخانه تحت مدیریت خود می داند.  به گفته او، تنها در پنج درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است که از این تعداد در حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش‌آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند. آنگونه آذری جهرمی اعلام کرده تا پایان سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می‌شوند تا آمار اتصال به شبکه به ۱۰۰ درصد برسد.

 

  • آموزش مجازی چقدر اینترنت مصرف می‌کند

یکی از نگرانی‌های اصلی توسعه آموزش مجازی در کشور ظرفیت اینترنتی کشور است.  وزارت ارتباطات می گوید : ظرفیت شبکه ارتباطی کشور در حدود ۲۱ هزار گیگا بیت ‌برثانیه است در حالی که طبق گفته های آذری جهرمی،   آموزش‌ و پرورش خواسته که تنها ۷۰۰ گیگ از این ظرفیت را برای آموزش مجازی اختصاص دهیم؛  کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت شبکه است.(منبع‌: تحلیل‌بازار)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه