چرا بیمه سایبری در ایران ارایه نشده است؟
همراه ما باشید

چرا بیمه سایبری در ایران ارایه نشده است؟

چرا بیمه سایبری در ایران ارایه نشده است؟

آی‌سی‌تی‌نیوز - بیمه سایبری تاکنون در کشورمان به‌صورت مشخص و منسجم ارائه نشده است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در فضای پر تلاطم و پر ریسک کنونی اقتصاد برای سازمان‌های تجاری و خدماتی مختلف در دنیا، محافظت از سرمایه‌های اطلاعاتی مانند اطلاعات مالی، سرمایه‌گذاری و پرسنلی و… با چالش‌های جدی و پرهزینه مواجه شده است.

سال هاست در سراسر جهان شاهد اخبار مختلفی در خصوص سرقت اطلاعات سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ در دنیا از سوی هکر‌های بین‌المللی رایانه‌ای هستیم.

آخرین نمونه اعلامی سرقت و تخریب اطلاعات ازسوی کمپانی‌های معتبری مانند: کسپراسکی لب (Kaspersky Lab) روسیه و موسسه امنیتی هولد سکوریتی (Hold Security) ایالات‌متحده بود که از سال ۲۰۱۳ تاکنون در حملات منظم هکر‌ها به بیش از ۳۰‌کشور بیش از میلیارد‌ها دلار از حساب مشتریان و نیز نام کاربری و رمز عبور کاربران به سرقت رفته است.

کشور‌های مختلف و سازمان‌ها در مواجهه با این خطرات، جهت ارتقای برنامه‌های نرم‌افزاری و جلوگیری از این خطرات هزینه‌های بسیار گزافی در این حوزه متحمل شدند. اصول اساسی بیمه امنیت سایبری همانند سایر بیمه‌های رایج مانند بیمه اتومبیل، منزل و یا خدمات درمانی است. یک شرکت با پرداخت حق بیمه، مسئولیت خطر و تهدیدات سایبری را به شرکت بیمه منتقل می‌کند.

بیمه سایبری از دهه ۱۹۷۰ میلادی در دنیا مطرح شد، اما تاکنون در کشورمان به‌صورت مشخص و جامع پوشش‌های خاص و منسجم ارائه نشده است که عمده علل ارائه نشدن آن ازسوی شرکت‌های بیمه را می‌توان به نبود اطلاعات و دانش فنی در حوزه ارائه این طرح دانست. البته ناگفته نماند ۳ شهریور امسال سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی از ورود به بیمه سایبری خبر داده بود.

 

بیمه سایبری، موارد زیر را پوشش می‌دهد:

پرداخت خسارات ناشی از دست‌کاری اطلاعات را با اقداماتی از قبیل اطلاع رسانی به مشتریان، بررسی علل افشای اطلاعات، اعمال جرائم قانونی و از پیش تنظیم شده بر عاملان تهدید را به شرکت‌ها

پرداخت خسارات ناشی از به تعلیق درآمدن کسب و کار برای رفع آسیب‌های وارده به شرکت‌

پرداخت خسارات ناشی از اطلاعات به سرقت رفته در شرکت‌ها

پرداخت خسارات وارد شده به شرکت‌ها را در اثر سهام و سرمایه به سرقت رفته در هک‌های الکترونیکی

خسارات ناشی از هک شدن شخص ثالث به عنوان مثال، هکر‌ها خود را در جریان یک پروسه پرداختی قرار می‌دهند و به داده‌های مشتریان شرکت نفوذ می‌کنند.

 

موانع و معضلات در پوشش بیمه سایبری

عدم شناخت کافی دو طرف قرارداد از خواسته‌ها در هنگام صدور، کارشناسی‌های مشترک و نیز پرداخت خسارت

عدم رشد بیمه‌های اتکایی در این بخش مانند سایر بخش‌ها برای توزیع منطقه‌ای و جهانی ریسک

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه