چرا جلسات شورای عالی فضای مجازی برگزار نمی‌شود؟
همراه ما باشید

چرا جلسات شورای عالی فضای مجازی برگزار نمی‌شود؟

آی‌سی‌تی‌نیوز - بی‌نظمی در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی به حدی رسیده که طی ۶ماه گذشته تنها یک جلسه برگزار شده است.

به گزارش آنا، بی‌نظمی در برگزاری جلسات شورای عالی مجازی همچنان ادامه دارد، به‌طوری‌که آخرین جلسه این شورا، تیرماه امسال آن هم پس از ۵ماه وقفه برگزار شد.

طبق آئین‌نامه داخلی این شورا، جلسات هر سه هفته یک‌بار باید تشکیل شود، اما دولتی‌ها از وقتی ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، تاکنون تنها یک‌بار تشکیل جلسه داده‌اند. البته آمار برگزاری جلسات در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد بی‌نظمی و تأخیر در برگزاری جلسات از قبل جریان داشته است، به‌گونه‌ای که شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۸ تنها ۸بار تشکیل جلسه داد. این بدان معنی است که شورای عالی فضای مجازی به‌طور میانگین ماهی یک‌بار هم جلسه برگزار نکرده است.

شورای عالی فضای مجازی یک وظیفه بسیار مهم تحت عنوان راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را به‌دوش می‌کشد. رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود بر ضرورت پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات تأکید کرده‌اند. ایشان حتی در خردادماه ۹۶ خطاب به مسئولان دولتی از عدم راه‌اندازی این طرح گلایه کردند. در آذرماه سال ۹۸ نیز ایشان در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار سرعت بخشیدن به اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات شد. بنابراین این تأکیدات نشان می‌دهد راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراکه زیرساخت ارتباطی کشور کاملاً بومی و حفاظت‌شده می‌شود و محتوا، کیفیت و امنیت بیشتر و بهتری برای مردم در فضای مجازی تضمین خواهد شد.

اما باگذشت ۷ سال از تصویب سند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی، این روند به‌کندی طی شده و انتقادات بسیاری به آن وارد شده است.

کوتاهی مسئولان در پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات درحالی اتفاق می‌افتد که فضای مجازی جزئی از زندگی مردم شده و روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. دراین‌بین اطلاعات بسیاری در این فضا جابجا می‌شود که مدیریت و هدایت آنها از طریق خارج انجام می‌شود و این امر برای امنیت داخلی خطرناک است.

عدم برگزاری جلسات به بهانه کرونا درحالی رخ می‌دهد که اکثر مشاغل،‌ ادارات و کسب‌و‌کارها بازگشایی شده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کار خود را انجام می‌دهند. همچنین مردم نیز به امور روزمره خود مشغول‌اند. پس از مسئولان انتظار می‌رود با برگزاری منظم جلسات شورای عالی فضای مجازی، اموری که مدت‌هاست انجام‌نشده، تکمیل کرده و به سرانجام برسانند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه