سکوی دولت همراه برای کاهش مخاطرات کرونا باید تقویت شود
همراه ما باشید

سکوی دولت همراه برای کاهش مخاطرات کرونا باید تقویت شود

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیر کل دفتر پایش، نظارت و پیاده سازی دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: همکاری دستگاه های اجرایی در تقویت سکوی دولت همراه باعث کاهش مخاطرات همه گیری بیماری کرونا در میان شهروندان ایرانی می شود. ​

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجید فولادیان، ضمن اشاره به این که وظیفه اصلی سکوی دولت همراه، فراهم کردن زیرساخت دسترسی به خدمات دولت الکترونیکی و همراه است، در خصوص جزییات این طرح گفت: دولت همراه، یک خدمت حاکمیتی است که از سوی دولت به مردم( G2C ) و در سطح ملی ارایه می شود و کلیه اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی می توانند از آن بهره مند شوند.
وی افزود: این پروژه که هم اکنون در سه بستر پیامک، برنامه کاربردی ( APP ) و USSD آماده خدمت رسانی است به گونه ای طراحی شده که پس از عبور از بستر نرم افزاری مرکز تبادل یکپارچه اطلاعات ( GSB ) و PGSB در اختیار سکوی دولت همراه قرار می گیرد و سپس به متقاضیان ارایه می شود.
فولادیان در مورد خاستگاه قانونی این پروژه به سه بند قانونی مجزا از یکدیگر اشاره کرد و گفت: تلویحا جملگی بر این نکته تاکید دارند که دستگاه های اجرایی به منظور ارایه خدمات خود بر روی تلفن همراه و با حداقل هزینه به مردم، به جای این که به طور جداگانه و با صرف هزینه زیاد به ایجاد زیرساخت های ارتباطی نظیر طراحی اپلیکیشن بپردازند، می توانند از این سکوی الکترونیکی با رعایت ضوابط قانونی و امنیتی استفاده کنند.
مدیر کل معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در تشریح ساختار کلی اپلیکیشن دولت همراه گفت: ما در این پروژه یک زیرساخت ابری کلی برای خدمات دولتی بر روی موبایل فراهم کرده ایم تا مدیریت همه بخش های پروژه بر روی آن قرار بگیرد. لذا این زیرساخت به صورت سخت افزاری و نرم افزاری برای هر یک از بخش های اپلیکیشن، پیامک و USSD به صورت مجزا طراحی شده است.
فولادیان در مورد آخرین وضعیت سکوی دولت همراه گفت: تعداد خدمات در هر یک از بسترها حدود 100 خدمت است و تعداد کل کاربران نیز بالغ بر هشت میلیون نفر برآورد شده است. اما چنانچه از منظر تعداد تراکنش به بررسی آمار بپردازیم، از ابتدای شروع به کار دولت همراه تا کنون حدود 300 میلیون تراکنش به ثبت رسیده است.
وی در مورد نحوه همکاری دستگاه های دولتی در راستای تقویت سکوی دولت همراه گفت: با توجه به همه گیری ویروس کووید 19 در کشور و لزوم کاهش مراجعات حضوری و فاصله گذاری اجتماعی، همکاری هر چه بیشتر دستگاه های دولتی می تواند زمینه تسهیل هر چه بیشتر مردم به خدمات دولت از طریق سکوی دولت همراه را در بر داشته باشد.
نصب نرم افزاردولت همراه از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و یا لینک های معرفی شده در سایت دولت همراه به نشانی https://mob.gov.ir / بدون نیاز به ارایه مدرک خاصی امکان پذیر است. اما استفاده از خدمات دولتی نیازمند احراز هویت است که این امر از طریق سامانه شاهکار و ثبت احوال انجام می پذیرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه