اینترنت روسیه در حال جدا شدن از جهان
همراه ما باشید

اینترنت روسیه در حال جدا شدن از جهان

اینترنت روسیه در حال جدا شدن از جهان

آی‌سی‌تی‌نیوز - این لایحه جنجال برانگیز که کارشناسان به آن لقب اینترنت حکومتی «sovereign internet» را داده‌اند قرار است تا تاریخ دهم آبانماه امسال به قانون بدل شود و گفته می‌شود فراهم کردن زیر ساخت آن چیزی در حدود ۴۶۰ میلیون دلار هزینه خواهد برد.

این لایحه جنجال برانگیز که کارشناسان به آن لقب اینترنت حکومتی «sovereign internet» را داده‌اند قرار است تا تاریخ دهم آبانماه امسال به قانون بدل شود و گفته می‌شود فراهم کردن زیر ساخت آن چیزی در حدود ۴۶۰ میلیون دلار هزینه خواهد برد.

طرح آزمایشی روسیه برای قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت

البته این لایحه هدف ندارد تا زیرساخت ها و منابع اینترنت روسیه که به آن مصطلحاً runet گفته می‌شود را از دیگر کشورها جدا کند. در واقع این لایحه به منظور ایجاد امنیت و حفظ قدرت سران این کشور بوده تا آنها بتواند در شرایطی نظیر نفوذ عاملی بیگانه برای غیر فعال سیستم، کنترل اینترنت را در دست بگیرند.

 

تلاش این کشور برای جدا کردن اینترنت روسیه، در تمامی دنیا زیر سوال رفته و کارشناسان باور دارند که این کشور سعی دارد بدین شکل عملکرد شبکه ارتباط جهانی را کاهش دهد.

علاوه بر این گفته شده که با جدا شدن اینترنت روسیه، اعمال سانسور حکومتی رو محتوای اینترنت بسیار راحت تر از قبل می‌شود. البته وضعیت کنونی مردم روسیه چندان مساعد نیست چرا که استفاده از Vpn در این کشور جرم بوده و قوانین ضد تروریستی مبهمی بر وب روسی حاکم است.

 

کارشناسان مدعی شده‌اند که چالش های زیادی بر سر راه دولت روسیه برای محدود کردن اینترنت و به راه انداختن اینترنت حکومتی قرار گرفته که یکی از آنها ساخت یک سیستم نام دامنه (DNS) ملی است.

بدین ترتیب اگر لایحه مذکور به قانون تبدیل شود، پیش از راه انداختن اینترنت مستقل از جهان، ISPهای روس مجبور می‌شود تمام ترافیک اینترنت داخلی این کشور را راهی سرور‌های نظارتی واقع در روسیه کنند. به هر حال تصویب چنین قانونی می‌تواند قدمی رو به عقب برای شهروندان روسیه باشد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه