تکنولوژی 5G مال کدام کشور است
همراه ما باشید

تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

آی‌سی‌تی‌نیوز - دونالد ترامپ هم اکنون مشغول مذاکرات تجاری با پکن است تا اندکی شرایط بغرنج به وجود آمده با چین را بهبود بدهد و در حالی که تکنولوژی 5G یک شرکت چینی و خطرات استفاده از آن موضوعی است که آمریکا بر سر زبان دولتمردان سراسر دنیا انداخته

دونالد ترامپ هم اکنون مشغول مذاکرات تجاری با پکن است تا اندکی شرایط بغرنج به وجود آمده با چین را بهبود بدهد و در حالی که تکنولوژی 5G یک شرکت چینی و خطرات استفاده از آن موضوعی است که آمریکا بر سر زبان دولتمردان سراسر دنیا انداخته، به تازگی اظهاراتی را در باره موفقیت یک شرکت خصوصی آمریکایی در رقابت 5G و خطرات رقابت خارجی در این حوزه بیان کرده. با این حال اما در اقدامی کاملا عجیب و عقب نشینی آشکار از مواضع قبلی، ترامپ این بار حرفی از چین و تکنولوژی 5G هواوی به میان نیاورده است.

وی که در جمع کارگران و کشاورزان آمریکایی صحبت می کرد اظهار نمود:

ما نمی توانیم به کشور دیگری اجازه دهیم که آمریکا را از این صنعت قدرتمند آینده کنار بزند.

با این حال اما برخلاف آنچه از سفرهای قبلی هیئت آمریکایی به سراسر دنیا و هشدارهای پیوسته دولت ترامپ در رابطه با خطرات احتمالی استفاده از تکنولوژی خارجی در توسعه 5G شنیده بودیم ترامپ اینبار حرفی از چین یا کمپانی های مطرح چینی در این زمینه (از جمله هواوی و ZTE) به میان نیاورد.

 

تصمیم ترامپ برای حذف نام چین از این اظهارات همسو با تغییر استراتژی آشکار وی در قیاس با سیاستی است که مقامات رسمی دولت وی در هفته های اخیر اتخاذ کرده بودند و طبق آن مرتبا نسبت به سیاست متخاصم یک کشور و شرکت خارجی در رابطه با امنیت 5G دم می زدند.

حالا همزمان با سرد شدن آتش جنگ تجاری میان این دو کشور و تردید جامعه بین المللی در رابطه با موضوع هواوی که تجهیزات باکیفیت و ارزان قیمت خود را در اختیار مناطق روستایی و در حال توسعه قرار می دهد دولت ترامپ بر آن شده که آشکارا در قبال تحریم تکنولوژی هواوی سکوت اختیار کند.

ترامپ همچنین یکی دیگر از سیاست های قبلی اش را هم که توسط شورای ملی امنیت آمریکا در دوره اوباما تصویب شده بود و براساس آن دولت باید مداخله بیشتری در توسعه تکنولوژی 5G می کرد برای همیشه کنار گذاشت. وی اظهار داشت که شبکه های جدید باید از دست دشمنان در امان بمانند با این حال حرفی از دشمن به میان نیاورد و «سرعت» را اولویت اصلی برای ارائه تکنولوژی 5G عنوان کرد.

وی گفت:

ما پیشتر جایگزینی برای این کار داشتیم ... اینکه از طریق دولت آن را به انجام برسانیم. اما نمی خواهیم چنین کاری کنیم زیرا این کار نه خوب است نه سرعت بالایی دارد.

البته دولت آمریکا قرار نیست کاملا خود را از تکنولوژی 5G دور نگه دارد. ترامپ به Ajit Pai رئیس هیئت مدیره کمیسیون ارتباطات آمریکا اختیاراتی داده است تا در مورد مزایده واگذاری پهنای باند به شرکت ها برای شبکه های 5G تصمیم گیری کند و فرایند دسترسی جوامع روستایی به تکنولوژی لازم و بهبود ارتباطات را بررسی نماید.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه