گردش مالی ۸۸ درصد کارگاه‌ها الکترونیکی است 
همراه ما باشید

مرکز آمار اعلام کرد؛

گردش مالی ۸۸ درصد کارگاه‌ها الکترونیکی است 

آی‌سی‌تی‌نیوز - مرکز آمار اعلام کرد: ۸۸ درصد از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات در سال ۹۷ از ابزارهای الکترونیکی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده‌اند. 

طرح جامع آمارگیری از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات یکی از طرح‌های آماری است که با هدف تهیه‌ اطلاعات مناسب از ویژگی‌های کارگاه‌های بازرگانی و خدمات، در سطح کشور توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان‌ مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به اجرا درآمده است تا در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به کارگرفته شود.

به گزارش این مرکز مشروح نتایج طرح جامع آمارگیری از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات در سال ١٣٩٧ نشان می‌دهد که در این سال  حدود ٧٩ درصد از کارکنان بخش بازرگانی و خدمات را کارکنان مرد و ٢١ درصد را کارکنان زن تشکیل داده‌اند.

کارگاه‌های با فعالیت‌ آموزش، با ٦١ درصد کارکن زن بیشترین سهم در بین فعالیت‌های بخش بازرگانی و خدمات دارا بوده و کارگاه‌های دارای فعالیت‌ تعمیر کالاهای شخصی و خانگی با چهاردرصد، کمترین سهم را زنان شاغل داراست.

براساس این گزارش ٣٤ درصد از کارکنان کارگاه‌های بازرگانی و خدمات را کارکنان با تحصیلات بالاتر از دیپلم، ٣٥ درصد کارکنان دیپلم و ٣١ درصد نیز دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم تشکیل داده‌اند.

 حدود ٣٥ درصد از ارزش افزوده کارگاه‌های بازرگانی و خدمات مورد بررسی، مربوط به فعالیت خرده‌فروشی (بجز وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت) ‌است.

 بهره‌وری کارکنان این کارگاه‌ها در سال ١٣٩٧ به ازای هر کارکن معادل ٣٦٠ میلیون ریال بود و همچنین بهره‌وری کارکنان به ازای هر ساعت بیش از ١٤٨ هزار ریال را نشان می دهد و بر اساس نتایج به طور متوسط هر کارکن ٥٠ ساعت در هفته به فعالیت مشغول بوده است.

 نتایج طرح نشان می‌دهد که ضریب نفوذ رایانه در این کارگاه‌ها ٢٦ درصد است که کارگاه‌های با فعالیت‌ جنبی خدمات مالی و فعالیت‌های بیمه با ضریب نفوذ ٩٩ درصد دارای بالاترین نسبت از این حیث در کارگاه‌های مورد بررسی دارد. ٢٠ درصد از کارکنان کارگاه‌های مورد بررسی نیز از اینترنت برای فعالیت‌های کارگاه در داخل یا خارج از کارگاه استفاده کرده‌اند.

همچنین ١١ درصد از مدیران کارگاه‌های مورد بررسی را زنان تشکیل داده‌اند و سایر فعالیت‌های خدماتی شخصی (شستشوی منسوجات، آرایش و پیرایش و ...) با ٤٩ درصد بیشترین سهم را از این حیث داشتند. 

 برابر این گزارش، ٨٨ درصد از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات از ابزارهای الکترونیکی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده‌اند که فعالیت‌های انتشاراتی، فعالیت جنبی خدمات مالی و فعالیت‌های بیمه با ٩٩ درصد بالاترین میزان استفاده در این زمینه را دارا بوده‌اند. همچنین ٩٨ درصد از کارگاه‌ها از دستگاه‌ کارتخوان برای پرداخت و دریافت استفاده کرده‌اند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه