شگرد جدید مجرمان سایبری؛ کلاهبرداری با وام بانکی کم ‌بهره
همراه ما باشید

شگرد جدید مجرمان سایبری؛ کلاهبرداری با وام بانکی کم ‌بهره

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس پلیس فتا استان کردستان گفت: با توجه به آسیب‌پذیری بخشی از اقشار جامعه در جریان شیوع ویروس کرونا، شاهد انتشار اخبار و آگهی‌هایی در خصوص پرداخت وام در شبکه‌های اجتماعی به‌ حساب شهروندان هستیم که به یکی از شگردهای جدید مجرمان سایبری تبدیل‌شده است.

سرهنگ مهدی دانش ‌پور با اشاره به کسادی بازار و مشکلات دوران کرونا که معیشت را برای گروهی از مردم سخت کرده، تصریح کرد: شهروندان و کسب ‌و کارهای زیان دیده از شرایط کرونا به دنبال دریافت وام بانکی هستند تا شاید بتوان گره از مشکلات خود باز کنند.

او افزود: مجرمان با شگرد فروش وام کم ‌بهره و فوری طعمه‌های خود را به ‌سوی دام خود می‌کشانند و سپس با یک سری مستندات جعلی نقشه خود را عملی می‌سازند.

سرهنگ دانش‌ پور ادامه داد: افراد سود جو با ترفند فروش امتیاز وام یا پرداخت وام با نرخ بهره پایان شهروندان را فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کنند.

او دریافت بیعانه یا پیش ‌پرداخت برای اعطای وام را از شگرد مجرمان سایبری برشمرد و گفت: پس از پرداخت این مبلغ فرد کلاهبردار پاسخگوی تماس شهروندان نبوده و تبلیغ خود را نیز از شبکه‌های اجتماعی حذف می‌کند.

سرهنگ دانش‌پور یادآور شد: بسیاری از افرادی که در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ پرداخت وام می‌کنند، هویت‌شان جعلی است.

او تاکید کرد: به‌ هیچ‌ وجه به آگهی‌ها و تبلیغاتی انجام شده دریافت آسان وام، وام کم بهره در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکنند و برای دریافت وام حتما به بانک مراجعه کنند.

رئیس پلیس فتا استان کردستان گفت: پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس https:‎//www.cyberpolice.ir/‎‎ بخش گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارید.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه