ممنوعیت استفاده از «تیک تاک» یک تراژدی برای آمریکاست
همراه ما باشید

ممنوعیت استفاده از «تیک تاک» یک تراژدی برای آمریکاست

ممنوعیت استفاده از «تیک تاک» یک تراژدی برای آمریکاست

آی‌سی‌تی‌نیوز - در شرایط کنونی که اقتصاد آمریکا تحت تاثیرات منفی ناشی از کرونا قرار گرفته، اعلام ممنوعیت علیه محصولات اینترنتی قانونی و پرطرفدار چینی نه تنها آمریکا را نجات نخواهد داد بلکه بیش از پیش ضرری برای منافع مردم آمریکاست.

به گزارش تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، در روزهای اخیر، اخبار مبنی بر ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن تیک تاک نسخه خارجی دوئویین نرم افزار اجتماعی چینی از سوی آمریکا، مورد توجه فراوان جهانیان قرار گرفته است.

برخی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که این یک آزار و اذیت سیاسی است که توسط سیاستمداران آمریکا و برخی غول های اینترنتی ترویج شده است و ذهنیت سیاستمداران آمریکایی مبنی بر برانگیختن مقابله چین و آمریکا و سرکوب توسعه چین را نشان داده، همچنین به طور کامل حجاب از به اصطلاح "رقابت عادلانه" آمریکا بر داشته است.

آمریکا با بهانه "امنیت ملی"، تیک تاک را ممنوع می کند، این اقدام بسیار شبیه "پیش فرض گناه" خود علیه شرکت های چینی مانند هواوی است. مارک لملی، استاد حقوق دانشگاه استنفورد، اخیرا در مصاحبه ای با سی ان ان (CNN) اظهار داشت که هیچ مدرکی مبنی بر این که تیک تاک تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده است، وجود ندارد. افکار عمومی غربی نیز به طور کلی معتقد است که به اصطلاح "امنیت ملی" چیزی جز ابزاری نیست که آمریکا برای سرکوب کامل شرکت های پیشرفته علمی و فنی چین به کار می گیرد و نیز بهانه آمریکا بر برپا کردن"جنگ فناوری" علیه چین به شمار می رود.

از لحاظ تجاری تیک تاک به عنوان یک نرم افزار اجتماعی با 1 میلیارد مخاطب در سراسر جهان و در جامعه غربی محبوب است، به طور حتم اهمیت زیادی به مسایل امنیتی می دهد. این نرم افزار در مدت زمان طولانی مطابق با اصول بازار و قوانین بین المللی و با رعایت قوانین و مقررات ایالات متحده فعالیت های تجاری خود را در آمریکا انجام داده است و کلیه داده های کاربران آمریکایی در داخل آمریکا ذخیره می شود و داده های پشتیبان مخاطبان آمریکا نیز در سنگاپور ذخیره می شود. سیاستمداران آمریکا آن را به عنوان "ابزار اطلاعاتی" چین مورد انتقاد قرار داده اند که کاملا دستکاری سیاسی و سیاسی کردن مسایل اقتصادی برای تامین خواسته های خودخواهانه سیاسی برخی سیاستمداران آمریکا است.

علاوه بر این، دولت آمریکا تهدید کرده است که تیک تاک را ممنوع کند. دلیل دیگر این است که این نرم افزار در رقابت عادلانه با بسیاری شرکت های بزرگ اینترنتی در آمریکا، با موقعیت و ویژگی خاص خود، کاربران غربی را به خود جلب کرده است که انحصار شرکت های آمریکا بر نرم افزار اجتماعی غربی را شکسته است. به همین دلیل از نظر آن ها نوظهوری شرکت های جدید اینترنتی به نمایندگی تیک تک نشاندهنده نگرانی آمریکا از کمبود توان رقابتی شرکت های کشور خود در رقابت های فناوری است. آمریکا می خواهد این شرکت و نرم افزار نوظهور را در جریان توسعه خود از بین ببرد.

در واقع، سال های اخیر پدیده های سرکوب شرکت های چینی از سوی سیاستمداران آمریکایی زیاد دیده می شود. از محدودیت قابل ملاحظه سرمایه گذاری و فعالیت های یکپارچه سازی تجاری شرکت های چینی در آمریکا تا توقف عرضه به موسسات چینی در صنعت 5G و تا تهدید به ممنوعیت استفاده از نرم افزار های چینی از جمله تیک تاک، جهانیان به خوبی با این وضعیت آشنا هستند که به اصطلاح اقتصاد بازار و رقابت منصفانه چیزی جز ابزار سیاستمداران آمریکایی نیست. اما آیا این اقدامات واقعا به نفع آمریکا است؟ با باز شدن جعبه پاندورا، این خود آمریکا است که آسیب های سنگینی خواهد دید.

به عنوان مثال، تیک تاک در داخل آمریکا بیش از 1500 پرسنل مشغول به کار دارد و برنامه داشت تا در سه سال آینده 10 هزار کارمند جدید استخدام کند. سرکوب بدخواهانه آمریکا علیه شرکت های چینی نشان می دهد که این سیاستمداران آمریکا برای حمله به چین هوش و حواس خود را از دست داده و رفتارشان با ادعای آن ها برای "بازشکوفایی اقتصاد" کاملا نتیجه برعکس دارد. برای جوانان آمریکا، تیک تاک جذابیت بسیاری دارد و ممنوعیت استفاده از آن باعث از دست دادن حمایت بیشتر مردم از دولت خواهد شد.

در درازمدت، دولت آمریکا آشکارا اصول سازمان تجارت جهانی برای درهای باز، شفافیت و عدم تبعیض را نقض کرد و شرکت های نوآور تکنولوژی جهان را با چهره بی منطق و متکبر خود آشنا ساخت. سوال این است که در آینده چه شرکت های خارجی دیگر تمایل برای ورود به بازار این کشور خواهند داشت و منتظر اذیت و ظلم آمریکا خواهند ماند؟ هنگامی که نوآوران تکنولوژی از آمریکا دور شوند، بازار این کشور نیز جذابیت اصلی خود را از دست داده و به افت و زوال می رود.

در شرایط کنونی که اقتصاد آمریکا تحت تاثیرات منفی ناشی از شیوع همه گیری کرونا قرار گرفته، اعلام ممنوعیت علیه محصولات اینترنتی قانونی و پرطرفدار چینی از سوی سیاستمداران آمریکا و آن را به "قربانی" در رقابت چین و آمریکا تبدیل کردن، نه تنها آمریکا را نجات نخواهد داد بلکه بیش از پیش ضرری برای منافع مردم آمریکا است که دچار مشکلات شیوع بیماری همه گیر نیز هستند و این بیش از پیش آمریکا را به انزوا خواهد کشاند. این مساله به طور واقعی یک تراژدی برای آمریکا است!

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه