حریم خصوصی کاربران آیفون در خطر قرار می‌گیرد
همراه ما باشید

بروز نقص فنی در تراشه امنیتی اپل

حریم خصوصی کاربران آیفون در خطر قرار می‌گیرد

آی‌سی‌تی‌نیوز - نقص عملکردی در سامانه‌های امنیتی اپل موجب شده مشکلاتی در دستگاه‌های مختلف این شرکت به وجود آید.

به گزارش آنا، سامانه Secure Enclave تقریبا در تمامی محصولات شرکت اپل وجود داشته و حفظ امنیت حریم خصوصی کاربران را بر عهده دارد حالا این برنامه خود دچار نقص عملکردی شده و مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورده است.

سامانه امنیتی  Secure Enclave به وسیله تراشه‌ای با همین نام کنترل می‌شود. این تراشه در دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه آیفون، آیپد، اپل تی‌وی، هوم‌پاد و آی واچ وجود دارد. تراشه Secure Enclave کلیه عملکردهای دستگاه‌های نام برده شده را رمزنگاری می‌کند تا کاربران غیرمجاز قادر به استفاده از دستگاه فردی مشخص نباشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اخیر این تراشه توانایی مدیریت رمزهای عبور را از دست داده و امکان دسترسی هر کاربری به دستگاه‌های مختلف شرکت اپل را مهیا ساخته است.

کارشناسان فناوری معتقدند نقص فنی در تراشه Secure Enclave می‌تواند ضربه‌ای بزرگ به ایمنی و عملکرد مطلوب گوشی‌های و سایر محصولات شرکت اپل باشد. نکته‌ای که بیش از موارد دیگر موجب نگرانی کاربران شده است ارتباط این تراشه با پردازنده مرکزی دستگاه است. دستورهای صادر شده از سوی کاربر پس از رمزگذاری شدن از Secure Enclave به پردازنده مرکزی ارسال می‌شود. با به وجود آمدن نقص فنی در  Secure Enclave احتمالا تراشه مرکزی نیز قادر به انجام وظایف خود نخواهد بود.

هنوز علت بروز نقص فنی در تراشه Secure Enclave  اعلام نشده است و مشخص نیست چه زمانی مشکل موجود برطرف می‌شود. در سال ۲۰۱۷ میلادی گروهی از هکرها تلاش کردند تا با نفوذ به سامانه امنیتی اپل اطلاعات هزاران کاربر را سرقت کنند ولی در نهایت نتوانستند به کلیدهای خصوصی Secure Enclave  دست یافته و حریم خصوصی کاربران را نقض کنند. با وجود چنین تدابیری باید منتظر  توضیح شرکت اپل درباره‌ اتفاق‌های اخیر ماند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه