کمیسیون فاوا باید تشکیل شود
همراه ما باشید

نمایندگان مجلس:

کمیسیون فاوا باید تشکیل شود

آی‌سی‌تی‌نیوز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از موضوعات مربوط به فناوری و اطلاعات در سایر کمیسیون‌ها قابل رسیدگی نیست، گفت: تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری است که باید انجام شود.

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه فضای مجازی ویژگی ها و ابعاد مختلفی برای رسیدگی دارد گفت: یکی از اولویت‌های مجلس شورای اسلامی تشکیل کمیسیون فناوری اطلاعات است چرا که این موضوع مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است و ما نیز باید هر چه سریع‌تر نسبت به راه‌اندازی این کمیسیون اقدام کنیم.

وی افزود: کمیسیون‌های ویژه برای موضوعاتی تشکیل می‌شوند که دارای ابعاد مختلف و اساساً از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.در این میان کمیسیون فناوری اطلاعات از مواردی است که باید رسیدگی به موضوعات آن در قالب تشکیل کمیسیون ویژه باشد. 

طغیانی تصریح کرد: حوزه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال دارای ویژگی‌ها و ابعاد مختلفی هستند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که این موضوع را بارها مقام معظم رهبری اشاره فرمودند و مجلس نیز نسبت به تشکیل کمیسیون فناوری و رسیدگی به موضوعات مربوط به این حوزه متناسب با ارزش آنها وظیفه دارد. 

وی در پایان گفت: با توجه به وجود اسناد بالادستی و شورایی به نام شورای عالی مجازی باید هر چه سریع‌تر کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات تشکیل شود تا بسیاری از موضوعات و حوزه‌هایی که در این حوزه مغفول مانده است رسیدگی شود و فاصله طولانی که از اقتصاد دیجیتال گرفته‌ایم جبران شود.

 

در همین رابطه: کمیسیون فضای مجازی در مجلس ایجاد می‌شود
نایب رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اهمیت موضوع قانون‌گذاری تخصصی و هدفمند برای مدیریت فضای مجازی به دنبال ایجاد کمیسیون فضای مجازی در مجلس هستیم.
لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با تاکید بر نقش مهم فضای مجازی در توسعه فضای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار اظهار داشت:‌ با توجه به اهمیت موضوع قانون‌گذاری تخصصی و هدفمند برای مدیریت فضای مجازی به دنبال ایجاد کمیسیون فضای مجازی در مجلس هستیم؛ چرا که فراکسیون رسانه جایگاه قانون‌گذاری ندارد و فقط قدرت پیگیری و جهت‌دهی به فعالیت‌های این حوزه را دارد.

وی اضافه کرد: به‌خاطر قانونی نبودن فعالیت در بسیاری از عرصه‌های فضای مجازی سرمایه‌گذاری زیادی در این حوزه صورت نمی‌گیرد و سرمایه‌گذار اطمینان ندارد که برای سرمایه‌اش چه اتفاقی می‌افتد. با وجود کمیسیون فضای مجازی می‌توانیم فعالیت‌های مختلف این حوزه را قانونی کنیم؛ تا فعالان فضای مجازی ما بتوانند تحت نظارت قانون کرده و کار خود را توسعه دهند.

سیاهکلی ایجاد شغل در فضای مجازی و توسعه کسب‌وکارها در این فضا را از نیازهای ضروری کشور در برهه کنونی دانست و ادامه داد: هدف ما از تاسیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی این است که مجلس را متقاعد کنیم که کمیسیون فضای مجازی را راه‌اندازی کنیم.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در ادامه با اشاره به موضوع نظارت سازمان صداوسیما بر شبکه نمایش خانگی گفت: با توجه به اینکه شبکه نمایش خانگی رسانه‌ای متفاوت با تلویزیون و رادیوست، اگر بخواهیم این شبکه را با همین مقررات فعلی صداو‌سیما اداره کنیم، حتماً شکست می‌خوریم. ضمن اینکه اگر بخواهیم با مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را اداره می‌کنیم، باید بدانیم که وزارت ارشاد پیشتر در این مورد شکست خورده است.

سیاهکلی اضافه کرد: مقررات مدیریت بر شبکه نمایش خانگی و نظارت بر آن باید بر اساس ظرفیت‌ها و شاخصه‌های شبکه نمایش خانگی بنویسیم؛ چرا که هر رسانه مختصات خودش را دارد و باید بر مبنای این مختصات، ظرفیت و نوع مخاطب برای مدیریت آن قانون و مقررات بنویسیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه