تخلف مراکز معاینه فنی در عدم درج اطلاعات در سامانه سیمفا
همراه ما باشید

تخلف مراکز معاینه فنی در عدم درج اطلاعات در سامانه سیمفا

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور در خصوص اعتبار گواهی سلامت خودروهای دوگانه سوز ثبت شده در سیمفا توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، سعید قیصر در مورد اعتبار گواهی سلامت خودروهای دوگانه سوز ثبت شده در سیمفا گفت: در تاریخ 25 اسفند ماه سال 97 هیات دولت به پیشنهاد وزارت کشور گواهی سلامتی برای خودروهای کارگاهی که دوگانه سوز شدند صادر کرد که در همین راستا وظایفی برای وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت صنعت و سازمان استاندارد تعیین کرد.

وی که در شبکه خبر سخن می گفت، با بیان اینکه بر اساس این مصوبه سازمان استاندارد می بایست طی سه ماه فرآیند استانداردسازی خودروهایی که در کارگاه ها دو گانه سوز می شوند را ارائه دهد، گفت: همان زمان وزارت کشور شفاها و کتبا اعلام کرد که آمادگی دارد این گواهی سلامت را طبق مصوبه هیات دولت از طریق سامانه سیمفا صادر کند.

قیصر افزود: مصوبه دولت به گونه ای است که گواهی سلامت خودروها باید به صورت آنلاین بر روی سیمفا قرار گیرد و خودروهایی که در سیمفا گواهی ندارند نیز می بایست توسط پلیس کنترل شوند.

وی با بیان اینکه خودروهایی که در مدارک آنها دوگانه سوز قید شده هنگامی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند، سیستم مراکز به صورت خودکار به سامانه پلیس متصل شده و آزمایشات مورد تایید این خودروها به سازمان استاندارد ارجاع می شود، گفت: تمام این فرآیند آنلاین است اما متاسفانه برخی مراکز که سازمان استاندارد باید در مورد فعالیت آنها پاسخگو باشد به صورت آفلاین معاینات را انجام می دهند که اطلاعات آنها بر روی سیمفا قرار نمی گیرد و بعضا گواهینامه هایی که صادر می کنند تخلف آشکار است. چرا که هر قسمت معاینات باید به صورت برخط روی سیمفا قرار گیرد تا گواهی سلامت صادر شود.

وی با بیان اینکه مصوبه هیات دولت برای اسفند سال 97 است، گفت: قرار بود از 1 بهمن ماه 98 وزارت نفت در تمام جایگاه های CNG دوربین پلاک خوان نصب کند تا اگر خودروهای دوگانه سوز که گواهی سلامت در سیمفا نداشتند از سوخت گیری آنها جلوگیری شود؛ اما ما از این برنامه عقب هستیم و امیدواریم هر چه سریعتر این مسئله رفع شود تا از سوخت گیری خودروهای دوگانه سوز غیر معتبر جلوگیری شود.

وی با اشاره به انفجارهای خودروهای دوگانه سوز کارگاهی تصریح کرد: در یک بازه زمانی مشخص هفت نفر کشته شدند و تعداد انفجارها بیشتر شده است که این نشان می دهد که خودروهایی که در کارگاه ها دوگانه سوز شده اند از ایمنی بالایی برخوردار نیستند.

وی در مورد شائبه تغییر قیمت در معاینه فنی خودروهای سبک گفت: این مهم در دستور کار قرار دارد و پیشنهاد افزایش 15 تا 20 درصدی را داده ایم تا از ضرر و زیان این مراکز جلوگیری کنیم که در حال حاضر این مهم در حال بررسی است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه