ویروس یاب کرونا اطلاعات مکانی کاربران را لو می‌دهد
همراه ما باشید

ویروس یاب کرونا اطلاعات مکانی کاربران را لو می‌دهد

آی‌سی‌تی‌نیوز - اپلیکیشن ردیابی ویروس کرونا که از سوی گوگل عرضه شده است، اجازه می دهد مکان کاربران شناسایی شود

 هنگامی که گوگل و اپل در آوریل طرح هایی را برای نرم افزار رایگان به منظور کمک به هشدار به افراد در خصوص احتمال قرارگیری در معرض ویروس کرونا اعلام کردند، این اپلیکیشن را به عنوان برنامه ای که حریم خصوصی را حفظ می کند، معرفی کردند که مکان کاربران را ردگیری نخواهد کرد. آلمان، سوئیس و سایر دولت ها که با این تضمین ها تشویق شده بودند از کد این شرکت ها برای ساخت اپلیکیشن های ملی هشدار ویروس استفاده کردند که بیش از ۲۰ میلیون بار دانلود شده اند.
اما پیش از این که اپلیکیشن مذکور در سیستم عامل اندروید گوگل کار کند، کاربران باید نخست تنظیمات مکان گوشی را فعال کنند که GPS را فعال کرده و به گوگل اجازه می دهد مکان کاربران را شناسایی کند.
به نظر می رسد برخی از مقامات دولتی از این موضوع که گوگل می تواند مکان کاربران اندروید را شناسایی کند، متعجب شده اند. سخنگوی وزارت بهداشت دانمارک اعلام کرد سازمانش به دنبال آغاز گفت وگو با گوگل درباره نحوه استفاده آنها از اطلاعات مکان کاربر است.
سوئیس هم اعلام کرد هفته هاست گوگل را برای تغییر تنظیمات مربوط به مکان کاربر تحت فشار قرار داده است.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، الزامات مکان گوگل به مجموعه نگرانی های امنیتی و حریم خصوصی مربوط به اپلیکیشن های ردگیری ویروس که بسیاری از آنها پیش از عرضه نرم افزار جدید اپل-گوگل توسط دولت ها طراحی شده بودند، افزوده شده است. مقامات دولتی و اپیدمیولوژیست ها می گویند این اپلیکیشن ها می توانند کمک موثری در تلاش های بهداشتی برای مهار شیوع پاندمی ویروس کرونا فراهم کنند اما گروه های مدافع حقوق بشر و تکنولوژیست ها هشدار داده اند که جمع آوری اطلاعات کاربران و حفره های امنیتی بسیاری از اپلیکیشن ها، صدها میلیون نفر را در معرض خطر آزار، کلاهبرداری و دزدی هویت قرار می دهد.
مرجع : خبرگزاری ایسنا

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه