بهره‌کشی از کودکان در فضای مجازی جرم است
همراه ما باشید

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا:

بهره‌کشی از کودکان در فضای مجازی جرم است

آی‌سی‌تی‌نیوز -  رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت:هرگونه کودک آزاری و بهره کشی از کودکان که سلامت جسم و روان آن‌ها را به مخاطره بیندازد، ممنوع بوده و قانونگذار برای این موضوع جرم انگاری کرده است.

باشگاه خبرنگاران نوشت: سرهنگ علی محمد رجبی درخصوص حمایت از حقوق کودکان گفت: طبق قوانین موجود در فضای مجازی و حقیقی بررسی پرونده‌ها در بحث حمایت از حقوق کودکان تفاوت چندانی وجود ندارد.

 رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه در قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به صورت کلی درباره کودک آزاری و بهره کشی از کودکان صحبت شده است، افزود: بر اساس ماده ۲۲ قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آن‌ها صدمه جسمی، روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم و روان آن‌ها را به مخاطره بیندازد، ممنوع بوده و قانونگذار برای این موضوع جرم انگاری کرده است.

سرهنگ رجبی تصریح کرد: با این تعریف که در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مطرح شده، باید به سراغ این موضوع برویم تا تشخیص دهیم آیا برخی از رفتار‌های والدین با کودکان نسبت به سن آن‌ها متناسب است یا خیر؟

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: برخی مواقع شاهد هستیم که کودکان زیر ۳ سال مدل می‌شوند که آن‌ها در این شرایط هیچ گونه درکی از محیط خود ندارند و نسبت به انجام فرآیندی که پدر و مادرش برایشان در نظر گرفته‌اند، قرار می‌گیرند.

وی افزود: کودکانی که مدل می‌شوند ساعت‌ها گریم شده و برایشان صحنه سازی و صحنه آرایی صورت می‌گیرد تا در نهایت یک فیلم تبلیغی یک دقیقه‌ای تولید شود، لذا کارگردان برای تهیه این کلیپ بار‌ها و بار‌ها فیلمبرداری را متوقف می‌کند تا صحنه دلخواهش پدید آید.

سرهنگ رجبی ارسال کرد: به دلیل فرآیند تبلیغ و درآمدزایی که والدین در نظر دارند، کودک مجبور است که هر روز این روند را طی کند که در نهایت این نوع رفتار به معنای بهره کشی است، والدین برای درآمدزایی کودکان را مجبور به حریم شکنی می‌کنند.

وی افزود: ضابطان قضایی نمی‌توانند در اکثر موارد این چنینی به موضوع ورود کنند، پلیس برای اینکه بتواند به این موضوع ورود کند، باید مصداق آسیب جسمی برایش محرز شود؛ از طرفی در حوزه کودک آزاری ضابطان قضایی دستشان باز است، چرا که در این خصوص کودک مورد آزار و اذیت قرار گرفته را به پزشکی قانونی برده و پس از تشخیص پزشکی قانونی و اعلام جوابیه موضوع برای کارآگاهان روشن می‌شود و آنگاه است که پرونده سیر رسیدگی عادی خود را طی می‌کند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: در فضای مجازی کودکان کار سایبری از وجود این ظرفیت محروم هستند، چرا که به ظاهر گریم شده مرتب و ... هستند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه