چگونه یوتیوب را برای فرزندان خود امن کنیم
همراه ما باشید

چگونه یوتیوب را برای فرزندان خود امن کنیم

آی‌سی‌تی‌نیوز - کودکان عاشق اینند که ویدیوها را به صورت آنلاین تماشا کنند که هیچ ایرادی هم ندارد و تازه، یوتیوب کلی گزینه‌های مفید دارد که در اختیارشان قرار دهد. با این حال، علاوه بر جنبه‌های سرگرم‌کننده و در عین حال آموزنده، برخی ویدیوها نیز در این سرویس وجود دارد که پیامدهای مخربی دارند.

نوجوانان کنجکاو اغلب هرآنچه را پاپ‌آپ شود تماشا می‌کنند (از موزیک ویدیو گرفته تا مستند یا ماجراجویی‌های بلاگرها). حال ممکن است در این میان آن‌ها وسوسه شوند این ویدیوها را کپی کنند. در تحقیقی که انجام دادیم، 14 درصد والدین اظهار داشتند که کودکانشان محتواهای آنلاین نامناسب دیده بودند و همین ترغیبشان کرده بوده تا اقداماتی نامناسب نیز در پی آن انجام دهند.


یوتیوب چطور محتوای نامناسب را مدیریت می‌کند؟
به لحاظ تئوری، یوتیوب به شما اجازه می‌دهد از فرزندان خود در مقابل برخی انواع ویدیو (دست کم تا حدی) محافظت کنید. بعنوان مثال، این پلت‌فرم به نسخه‌ی کودکان موسوم به YouTube Kids مجهز است. با این حال، هدف این نسخه بیشتر پوشش‌دهی خردسالان می‌باشد و شاید چندان نتواند رضایت یک نوجوان را جلب کند. در حقیقت این فقط آن‌ها را ترغیب می‌کند تا با اکانت شما ویدیو تماشا کنند و یا وقتی دارند اکانت خود را می‌سازند سنشان را دروغ بگویند و این دقیقاً یعنی «خداحافظ محیط امن!».
شما می‌توانید با استفاده از حالت محدود (Restricted Mode) محتوا را در سرویس اصل یوتیوب فیلتر کنید. با این حال، گوگل تأیید می‌کند که استفاده از این حالت چندان تضمینی هم نمی‌دهد که ویدیوهای غیرمناسب برای کودکان بلاک می‌شود.  


امنیت کودکان کسپرسکی[1] و Safe Search in YouTube
برای اینکه کودکانتان آزادانه بیشترین بهره را از سرویس یوتیوب ببرند، ما قابلیت Safe Search in YouTube را به امنیت کودکان کسپرسکی اضافه کردیم. هر دو نسخه‌ی رایگان و پولی برای این محصول موجود می‌باشد. این قابلیت به طور خودکار جستجوهای کودک در یوتیوب را روی مرورگرهای ویندوزی، اندرویدی و iOS یا در اپ اندرویدی کنترل می‌کند. اگر جستجوی مورد نظر در شش دسته‌بندی (الکل، تنباکو، مواد مخدر، فحاشی، نژادپرستی و محتوای بزرگسالان) قرار گیرد، آنگاه کودک به جای ویدیوها پوششی با یک هشدار مشاهده خواهد کرد که می‌گوید محتوا ناامن است.
علاوه بر این، نسخه پولی امنیت کودکان کسپرسکی می‌تواند در صورتی که فرزندتان به دنبال چیز نامناسبی در یوتیوب گشت، برای شما نوتیفیکیشن ارسال کند. علاوه بر این، شما می‌توانید در صورت تمایل تاریخچه جستجوی آن‌ها را نیز مشاهده کنید (دیگر نیازی نیست یواشکی جایی بایستید و ببینید دارند به چه محتواهایی سر می‌زنند). البته اینکه قرار است با نوتیفیکیشن‌هایی که برایتان ارسال می‌شود چه کار کنید تماماً به خودتان بستگی دارد.


محافظت آنلاین از کودکانتان
اینترنت منبع غیرقابل‌توصیف دانش است و خصوصاً در این برهه زمانی حساس که مدرسه‌ها تعطیل است بیشترین کارایی را دارد. اصلی‌ترین چیز، تضمین امنیت فرزندتان از تهدیدهای اینترنتی است. Safe Search in YouTube کمک می‌کند تا این سرویس ویدیویی به محیطی امن‌تر تبدیل شود و قابلیت‌های بی‌نظیر آموزشی خود را همچنان حفظ کند. امنیت کودکان کسپرسکی اخیراً در دو لابراتوار مستقل و پیشرو تست شد. AV-Comparatives برای امنیت کودکان کسپرسکی ویژه ویندوز، جایزه 2020 کنترل والدین مورد تأیید AV-Comparatives را اعطا کرد. همچنین امنیت کودکان کسپرسکی ویندوزی، iOS و اندرویدی نیز توسط AV-TEST به عنوان نرم‌افزار کنترل والدین تأییدشده شناخته شد.
 
[1] Kaspersky Safe Kids
منبع: کسپرسکی آنلاین

تنظیم: روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه