گوگل و اپل «فلسطین» را از نقشه‌ حذف کردند!
همراه ما باشید

گوگل و اپل «فلسطین» را از نقشه‌ حذف کردند!

گوگل و اپل «فلسطین» را از نقشه‌ حذف کردند!

آی‌سی‌تی‌نیوز - دو شرکت گوگل و اپل اخیرا اقدام به حذف نام کشور فلسطین از نقشه‌های خود کرده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از ایندیا نیوز، با جستجو در نقشه‌های گوگل و اپل دیگر نامی از کشور فلسطین یافت نمی‌شود، بلکه تنها اسم کشورهای مجاور روی نقشه وجود دارد.

ایندیا نیوز در پاراگراف ابتدایی خود در این مورد چنین نوشت: چرا ما در مورد این مساله حرفی نمی زنیم: با حذف کامل نام فلسطین از نقشه های گوگل و اپل، که کاربران اینترنت را در شوک فرو برده، اسرائیل ضمیمه سازی های خود در فلسطین را کامل کرد! 

جالب تر اینکه شما الان به عنوان کاربر اگر نام «فلسطین» را در «Google Maps»(نقشه گوگل) تایپ کنید، نام این کشور را نخواهید دید و در عوض شما را به نام جعلی «اسرائیل» هدایت می کند.
منبع مذکور اشاره کرد که تنها موتور جستجوگر روسی «یاندکس» اسم کشور فلسطین را روی نقشه‌های خود حفظ کرده است.

این اقدام گوگل و اپل همسو با اقدامات و طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مساله فلسطین و در راستای طرح معامله قرن انجام می‌شود.

 

حذف نام فلسطین توسط گوگل و اپل توهین سیاسی و اشتباه بود
ایرنا – ریاض المالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با توهین آمیز خواندن اقدام موتورهای جستجوی گوگل و اپل در حذف نام فلسطین از نقشه‌های خود، گفت: در حال بررسی اتخاذ اقدام قانونی در واکنش به این موضوع هستیم.

المالکی در گفت وگوی ویژه با شبکه تلویزیونی المیادین که امروز (جمعه) منتشر شد، افزود: سعی می کنیم تا جهت اعلام دادخواست علیه گوگل و أپل یک نهاد قانونی بین المللی بیابیم.

وی توضیح داد: اگر گوگل و أپل به نقض قوانین بین الملل پافشاری کنند، در آن صورت در پیش گرفتن رویکرد محاکمه مسئولان این دو شرکت کار ساده ای خواهد بود.

المالکی خاطرنشان کرد: کوگل و أپل در این اقدام توهین آمیز سیاسی عمدی در برخورد با فلسطین  به طور حتم دچار اشتباه شدند.

 اقدام دو شرکت آمریکایی گوگل و اَپل در حذف فلسطین از نقشه جهانی، خشم برخی کاربران فضای مجازی را بار دیگر برانگیخت به طوریکه موضوع درخواست کاربران از این دو شرکت برای بازگرداندن فلسطین به نقشه جهانی در توییتر، تِرند شد.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»،‌ در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار موجی علیه اقدام گوگل در حذف نام فلسطین از روی نقشه جهانی در فضای مجازی به راه افتاد و گوگل در آنجا تأیید کرد که هرگز نام فلسطین در نقشه وجود نداشته که بخواهد حذف شود.

در گزارش ۲۰۱۶ گاردین نوشته شده بود، وقتی در نقشه گوگل کلمه فلسطین را جست‌وجو می‌کنید یک طرح کلی را نشان می‌دهد اما در حالیکه نامی از فلسطین به چشم نمی‌خورد، نام اسرائیل در نقشه گوگل دیده می‌شود.

در آن زمان یکی از سخنگویان گوگل در واکنش به خشم کاربران در فضای مجازی گفت: «هرگز برچسب «فلسطین» در نقشه گوگل وجود نداشته است با این حال، ما باگی (مشکل فنی) را کشف کرده‌ایم که برچسب‌های «کرانه باختری» و «نوار غزه» حذف شده است. در تلاش هستیم که این برچسب‌ها به این محدوده بازگردانده شود».

با گذشت چهار سال از این رخداد، بار دیگر موجی در شبکه اجتماعی توئیتر به راه افتاده و کاربران توییتر با انتشار تصاویری از جستجوی فلسطین در نقشه گوگل و عدم نمایش فلسطین، با انتقاد از دو شرکت آمریکایی گوگل و اَپل  از فلسطین حمایت کردند.

کاربران در فضای توییتر با هشتگ #FreePalestine (فلسطین را آزاد کنید) و #standwithpalestine (در کنار فلسطین بایستید) از فلسطینیان حمایت کردند و به انتقاد از این اقدام گوگل و شرکت اَپل پرداختند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه