چرا کسب و کارها باید از داده‌های مهم بک‌آپ بگیرند؟
همراه ما باشید

چرا کسب و کارها باید از داده‌های مهم بک‌آپ بگیرند؟

آی‌سی‌تی‌نیوز - تقریباً برای هر کسب و کاری، «اطلاعات» اهمیت دارد: اسناد و مدارک، تماس‌ها، قراردادها، مکاتبات، حساب‌ها و غیره. فناوری‌های مدرن نه تنها به مدیریت داده‌های سازمانی مهم و حیاتی کمک می‌کنند که همچنین این قابلیت را دارند تا به چشم بر هم زدنی اطلاعات‌مان را نیست و نابود کنند.

از دست دادن داده‌ها برای اکثر شرکت‌ها به معنای تعلیق فرآیندهای کسب و کار است که ناگزیر به کاهش سود، خدشه‌دار شدن اعتبار و هزینه‌های مربوط به ریکاوری می‌انجامد. این را هم بگوییم که تعداد سناریوهای از بین رفتن داده یکی دو تا نیست. تقریباً هیچیک از این سناریوها نیز ربطی به کیفیت تجهیزات ندارند. در ادامه با ما همراه شوید تا چند نمونه از سناریوها را برایتان شرح دهیم.

 

  • باج‌افزار

کارمندی ممکن است روی فایل مخربی دانلودشده از اینترنت یا پیوستی در یک ایمیل ارسالی از سوی مجرمان سایبری کلیک کند. این کار نه تنها باعث می‌شود اطلاعات روی دستگاه لوکال رمزگذاری شود بلکه باج‌افزار این عادت زشت را دارد که هر چیزی را که کامپیوتر قربانی با آن تعامل است نیز فاسد می‌کند (درایوهای شبکه‌ای بهم متصل، رسانه‌های خارجی و غیره). در تئوری، باج دادن باعث می‌شود اطلاعات‌تان بازگردانده شود اما در عمل، هیچ تضمینی برای برگشت داده‌هایتان وجود ندارد. سال گذشته، یک آلودگی ساده‌ی باج‌افزار سیستم‌های آی‌تیِ دولت محلی بالتیمور، مریلند را فلج کرد و تصمیم به باج ندادن، خود 18 میلیون دلار خسارت وارد کرد.

 

  • سرقت دستگاه

کسب و کارهای کوچک، اغلب (برخی‌اوقات همه‌ی) اطلاعات سازمانی مهم را روی هارددرایو مدیرعامل اجرایی ذخیره می‌کنند. و اگر این یک دسکتاپ اداری باشد مورد نادر و خوش‌شانسی است. با این حال، کسب و کار مدرن تماماً بر موبایل بودن متکی است؛ از این رو بیشتر احتمال دارد این درایو داخل لپ‌تاپی چیزی جا خشک کرده باشد و با مدیرعامل اجرایی از این نشست به نشستی دیگر رفته و در سفرهای کاری او را تمام‌وقت همراهی کند. این یعنی برحتی می‌تواند در معرض دستبرد و سرقت قرار گیرد (از هتل، اتاق، تاکسی یا هر طور دیگری که بشود فکرش را کرد).

 

  • حرارت بیش از حد

در هوای گرم، بار سنگین‌تری روی دوش سخت‌افزار می‌افتد و اغلب در این شرایط فشار زیادی به سیستم‌های خنک‌کننده وارد می‌آید. همه‌ تولیدکننده‌ها هم برای هارد درایوها تهویه جداگانه‌ای ارائه نمی‌دهند و برخی حتی لپ‌تاپ‌ها را طوری طراح می‌کنند که جریانات هوا از پدهای سرمایشیِ خارجی به فضای رسانه نرسد. بدین‌ترتیب حرارت بیش از حد می‌تواند هارد درایو را از کار بیاندازد. صاحبان حیوانات خانگی که خز و مو دارند در گروه‌بندی ویژه خطر قرار دارند. کسانی که فرضاً سگ یا گربه دارند باید دست‌کم یکبار در سال فن لپ‌تاپ خود را تمیز کنند؛ در غیر این صورت حتی در زمستان هم لپ‌تاپ حرارتی بیش از حد را تجربه خواهد کرد.

 

  • انتقام در محل کار

درگیری در محل کار بسیار پیش می‌آید. همکاری که با نظر مدیریت موافق نیست ممکن است اطلاعات مهم را حذف کند و هر قدر هم که بک‌آپ‌های کمتری ار داده‌ها گرفته شود بیشتر احتمال دارد حملات مخرب در پروژه‌ها موفق شوند.

 

  • نحوه ذخیره اطلاعات مهم کسب و کار

طبق گفته همکاران ما، متوسط هزینه یک حادثه خسران مالی برای کسب و کارهای بزرگ 1.23 میلیون دلار و برای کسب و کارهای کوچک 120 هزار دلار خواهد بود. بنابراین توصیه ما به شما این است:

·         دست‌کم بک‌آپ گرفتن از مهمترین داده‌هایتان و در حالت ایده‌آل بک‌آپ گرفتن از همه اطلاعات‌تان.

·         مرتباً بک‌آپ بگیرید (بهتر آن است که این کار به صورت اتوماتیک انجام گیرد) در غیر این صورت خیلی راحت می‌شود در امور روتین گیر کرد و بک‌آپ‌ها را از خاطر برد.

·         دست‌کم دو تا بک‌آپ بگیرید- ترجیحاً یکی ذخیره‌شده روی مدیوم فیزیکی در شرکت و یکی دیگر هم در کلودی قابل‌اطمینان.

راه‌حل ما (Kaspersky Small Office Security) برای حفاظت از کسب و کارهای کوچک می‌توان بک‌آپ گرفتن از مهمترین داده‌ها -هم در ذخیره کلود و هم ذخیره لوکال- باشد. همچنین این راه‌حل به شما اجازه می‌دهد بک‌آپ‌های خودکار را تنظیم کنید.

 

منبع: کسپرسکی آنلاین

تنظیم: روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه