افزایش نظارت بر اجرای سامانه سپهتن
همراه ما باشید

در کمیسیون ایمنی راه های کشور عنوان شد

افزایش نظارت بر اجرای سامانه سپهتن

آی‌سی‌تی‌نیوز - در نشست کمیسیون ایمنی راه های کشور که با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و معاون عملیات پلیس راهور و جمعی از مسوولان دولتی و دانشگاهی برگزار شد، گزارشی از وضعیت تردد و تصادفات راه های کشور ارایه شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، در این جلسه محمد اسلامی خواستار نظارت بیشتر در اجرای سامانه سپهتن شد و گفت: باید با تخلفات رانندگان اتوبوس در همان لحظه برخورد صورت پذیرد. جان مردم بسیار مهم است و نباید منتظر حادثه بمانیم.
 او با بیان این که در بحث پیشگیری از وقوع حادثه باید تمهیدات مناسب ترافیکی اندیشیده و اجرایی شود، گفت: موضوع دیگر شرایط پس از وقوع حادثه و زمان رسیدن به محل و اقدام های امداد و فوریت های پزشکی است و این دو موضوع در کنارهم می توانند بسیار اثرگذار باشند.
در این جلسه رضا نفیسی رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی گزارشی از وضعیت تردد و تصادفات راه های کشور در سال ۹۸ و مقایسه با سال قبل از آن ارایه کرد. بر اساس این گزارش در سال ۹۸ میزان تصادفات منجر به فوت در داخل و خارج از حریم ۱۶ هزار و ۹۴۷ مورد بوده است که این میزان نسبت به سال قبل از آن ۱.۴ درصد کاهش داشته است.
همچنین از ابتدای سال ۹۹ تا ۱۸ خرداد،۱۰ هزار و ۴۳۲ فقره تصادف منجر به فوت و جرح در شبکه جاده ای ثبت شده که منجر به فوت هزار و ۵۶ نفر در صحنه شده است. در مدت مشابه سال گذشته ۱۴ هزار و ۲۲۳ مورد تصادف ثبت شده که منجر به فوت هزار و ۳۶۷ در صحنه شد. در مجموع تعداد تصادفات ۲۶.۷ درصد، تعداد فوتی ها ۲۲.۷ درصد و تعداد تصادفات منجر به جرح ۲۷ درصد کاهش داشته است.
بر اساس این گزارش در سال ۹۸ تردد ساعتی محورهای برونشهری ۳۵۸ وسیله نقلیه در ساعت بوده است که نسبت به سال گذشته ۱.۹ درصد کاهش داشته است. همچنین در این سال در مجموع ۶۸۸ میلیون تردد بین استانی در کشور صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن یک دهم درصد کاهش داشته است.
علاوه بر این در این گزارش، متوسط ماهانه جانباختگان تصادفات راه های برونشهری قبل و بعد از تغییرات قیمت سوخت و شیوع کرونا نیز موردبررسی قرار گرفته و بر این اساس در ۸ ماه نخست سال ۹۸ تعداد جانباختگان ۸ هزار و ۴۳۹ نفر بوده و در ۴ ماه پایانی سال گذشته این تعداد ۲ هزار و ۹۲۵ مورد ثبت شده است.
در ۳ سال گذشته استان های یزد، بوشهر، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و گلستان به ترتیب دارای بیشترین میزان افزایش شاخص فوتی به تردد بوده است. در این مدت استان های قم، اردبیل، کردستان، گیلان، البرز و اصفهان نیز به ترتیب دارای بیشترین میزان کاهش شاخص فوتی به تردد بوده اند.
در این نشست پیشنهاد برگزاری هفته ایمنی ارایه و مقرر شد نسبت به برگزاری آن در پاییز سال جاری اقدام شود. همچنین پیشنهاد نامگذاری دهه آینده به عنوان دهه ملی ایمنی راه ها(۱۴۰۹-۱۴۰۰) مطرح و مقرر شد تا نسبت به تهیه تصویب نامه آن در کارگروه تخصصی اقدام لازم صورت پذیرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه