واکنش مثبت بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی
همراه ما باشید

واکنش مثبت بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی

آی‌سی‌تی‌نیوز - در اولین روز اعمال اصلاحات ریزساختارهای سامانه معاملاتی، روند معاملات بدون اختلال خاصی دنبال می‌شود و شاخص کل بیش از ۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از امروز اصلاحات برخی ریزساختارهای سامانه معاملاتی بازار سهام عملی شد و بر اساس آن، حداکثر حجم هر سفارش خرید یا فروش متناسب با قیمت سهم تغییر کرده است بدین ترتیب که به عنوان مثال برای سهامی با قیمت ۵۰۰۱ تا ۱۰هزار ریال حداکثر حجم سفارش ۲۰۰ هزار سهم تعیین شده است.

اصلاح دیگر تغییر در حداقل تغییر در قیمت سفارش ارسالی در سامانه معاملات است که بر این اساس حداقل دامنه تغییرات قیمت سفارش‌گذاری از یک ریال به ۱۰ ریال افزایش یافته است.
اگر چه این اصلاحات تغییر چندانی در روند معاملات ایجاد نکرده ولی برخی معامله‌گران در ثبت سفارش‌ها با سردرگمی مواجه شده و هنوز به روند جدید تغییر سفارش عادت نکرده‌اند. با این حال مهم‌ترین تاثیر این اصلاح در روند معاملات امروز، کاهش تعداد سفارش‌ها بوده که موجب شده فشار بر هسته معاملاتی به شدت کاهش پیدا کند.

به هر حال در اولین روز معاملاتی پس از اصلاح ریزساختارها، شاخص کل رشدی ۳۶ هزار واحدی را به ثبت رسانده و بیش از ۳ درصد صعود کرده است. از سوی دیگر نیز اختلالی در ثبت سفارش یا نمایش قیمت‌ها مشاهده نشده است. در صورتی که این تغییرات در روزهای معاملاتی آتی نیز با موفقیت تداوم داشته باشد، سازمان بورس اقدام به ایجاد اصلاحات دیگری نیز در ساختار سامانه معاملاتی و کاهش فشار بر هسته معاملات کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه