۱۹۰ نفر از آقایان گوشی همراه وارد کردند
همراه ما باشید

۱.۴ میلیون گوشی از اول سال وارد بازار شد

۱۹۰ نفر از آقایان گوشی همراه وارد کردند

آی‌سی‌تی‌نیوز - نماینده وزارت صمت در اصناف کشور درباره واردات موبایل گفت: واردکنندگان ۲۷۴ شرکت هستند و شاید بالغ بر ۱۹۰ نفر از آقایان گوشی تلفن همراه وارد کردند.

ابراهیم درستی درباره علت افزایش یکباره قیمت گوشی همراه گفت: قدرت واحد صنفی در حد احتکار کردن نیست، اما شرکت‌های واردکننده ۲۷۴ هستند و شاید بالغ بر ۱۹۰ نفر از آقایان گوشی تلفن همراه وارد کردند.

وی افزود: متأسفانه بعضی از شرکت‌ها سایتی طراحی کردند که به طور مستقیم از آنجا گوشی را ارائه می‌کنند و به طور مطمئن اینجا تخلف یا احتکار اتفاق می‌افتد.

درستی با درخواست از آقای تابش بیان کرد: کسانی که مجوز نمایندگی خدمات پس از فروش می‌گیرند، بروند مراجعه کنند که آیا این خدمات ارائه می‌شود یا جمع شده است؟...

به گزارش رادیو گفت‌وگو نماینده سرپرست وزارت صمت در اصناف کشور با اشاره به تأیید اینکه احتکار وجود داشته باشد، عنوان کرد: نوسان قیمت دلار هم روی افزایش قیمت گوشی‌های همراه تأثیر گذاشته، اما کسانی که به قیمت دلار قبلی جنسی را خریدند موظفند به همان قیمت قبلی جنس خود را بفروشند.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با فروش موبایل به قیمت دلار قبلی نیاز به قوه قهریه است، ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی و ما نیز پای کار ایستادیم.

درستی بیان کرد: تا هفته گذشته بازرسی اصناف حق ورود در بنگاه‌ها را نداشتند و خوشبختانه وزارت صمت اجازه ورود اصناف را داد و پرسید که چرا اصناف نباید در بنگاه‌ها حضور داشته باشند و یک هفته است که در حال تبدیل شدن به قانون است. منشأ این موضوع واردکننده‌ها و واسطه‌هایی است که میان آنها قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مشخص است این واردکنندگان چه کسانی هستند، گفت: از اول برج بهمن ۹۸ تا ۱۳ خرداد ۹۹ ما حدود ۶۴ میلیون ارزش کالای دلاری موبایل وارد شده است. سهم بازار سامسونگ ما چیزی حدود ۵۰ درصد است و حدود ۴۰ واردکننده در این بخش هستند و امروز نام کلیه فهرست واردکنندگان را در سایت اتحادیه لوازم صوت و تصویر و گوشی تلفن همراه می‌نویسیم.

درستی در صبح و گفتگو یادآوری کرد: ما تمام قد پای کار ایستادیم و با سازمان‌ها هماهنگ هستیم تا با کسانی که گران فروشی کردند، برخورد شود.

 

در همین رابطه:  ۱.۴ میلیون گوشی از اول سال وارد بازار شد
طبق اعلام مسئولان گمرک از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۱۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه ترخیص و وارد بازار شده است که افزایش ۱۴۵ درصدی دارد.

به گزارش گمرک ایران، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درباره آخرین وضعیت واردات تلفن‌ همراه در سال جاری به ایسنا گفت:  از ابتدای سال جاری تا ۲۰ خرداد ماه تعداد یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹۳۳ دستگاه در مجموع ترخیص و وارد بازار شده است که در مقایسه با مدت مشابه با سال قبل که ۵۷۴ هزار و ۹۱۹ دستگاه بود ۱۴۵ درصد رشد داشته است.  

همچنین از اول سال جاری تا ۲۰ خرداد ماه تعداد اظهارنامه‌های تلفن همراه به ۵۵۶ مورد رسیده که در مقایسه با همین مدت زمانی در سال گذشته که ۱۱۹ اظهارنامه بوده افزایش ۳۶۷ درصدی دارد.  

این در حالی است که ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده حدود ۲۲۹ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۹۱۰ دلار بوده که نسبت به سال قبل ۴۸۷ درصد رشد دارد.  

در سال گذشته تا ۲۰ خرداد ماه ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده ۳۹ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۹۹۷ دلار بوده است.  

گفتنی است که طی مدت اخیر افزایش قیمت در بازار تلفن همراه وجود داشت که فعالان بازار آن را عمدتا ناشی از افزایش قیمت ارز و تاثیرپذیری آن اعلام کرده بودند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه