پایش اخبار با موتور جستجوگر بومی ممکن شد
همراه ما باشید

پایش اخبار با موتور جستجوگر بومی ممکن شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - یک شرکت دانش‌بنیان با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌ها و زیرساخت‌های پردازش ابری در مراکز داده در داخل و خارج از ایران، توانسته امکان رصد و پایش فضای مجازی مانند سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های غیر برخط مانند جراید، رادیو و تلویزیون را برای سازمان‌های دولتی و غیردولتی فراهم کند.

به گزارش  معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت دانش بنیان پرتوتک سامانه در سال ۸۶ کار خود را آغاز کرد. این شرکت با بهره‌گیری از نیروهای متخصص در زمینه فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی و امنیت در بستر وب، در عرصه ورود فناوری و تکنولوژی‌های برتر به داخل کشور گام‌های موثری برداشته و توانسته است خود را به عنوان یکی از پیشگامان و مدعیان این عرصه معرفی کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار داشت: مجموعه "خبر فارسی" یکی از پربازدیدترین سایت های خبری ایران و پربازدیدترین‌ها در بین موتورهای جستجوگر ایران است. این شرکت با الگو قرار دادن شرکت‌های بزرگ فناوری‌های مبتنی بر وب مانند یاهو، فیسبوک، گوگل و توییتر سعی بر آن داشته که آخرین دستاوردهای روز دنیا را در قالب محصولات خود به مردم معرفی کند.

محمد قیومی گفت: ما در حال حاضر با ۱۵ نفر از بهترین‌های حوزه فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی و امنیت در بخش‌های مختلفی مانند تحقیق و توسعه، داده کاوی، برنامه نویسی، پشتیبانی و فروش فعالیت می‌کنیم.

وی اظهار داشت: این شرکت با استفاده از بسترهای متن باز و آزاد که بر روی بستر سیستم عامل لینوکس پیاده‌سازی شده است، یک موتور جستجوگر کاملا بومی طراحی و پیاده سازی کرد. خزشگر طراحی شده وابسته به RSS نیست و با قابلیت خزش میلیون‌ها صفحه در روز می‌تواند صدها هزار صفحه جدید را شناسایی کند.

قیومی عنوان کرد: اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی طبقه بندی شده و موضوعات خبری در جریان و بازنشر خبرها در سایت های مختلف شناسایی می‌شوند. کلیه فرآیندها و ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌های عظیم، روی بسترهای پردازش ابری و سرورهای شرکت صورت می گیرد.

وی افزود: اتاق خبر این شرکت، سامانه‌ای مبتنی بر وب است که برای رصد و پایش اطلاعات در بین سایت‌های خبری، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌های سازمانی و هر سایتی که برای سامانه تعریف شود طراحی شده است. سامانه رصد اخبار و اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی و بدون دخالت انسانی قادر است آخرین اطلاعات را نمایش دهد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: پرتوتک با صرف هزینه بالا و جذب نیروهای متخصص در زمینه موتورهای جستجو توانسته است فصل جدیدی را در این تکنولوژی باز کند و همچنین با مشاوره دادن در زمینه موتور جستجو و هوش مصنوعی به شرکت های دولتی و خصوصی گام بزرگی در زمینه گسترش این تکنولوژی بردارد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه