بازی تقابل توییتر و ترامپ وارد فاز جدید شد
همراه ما باشید

بازی تقابل توییتر و ترامپ وارد فاز جدید شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - بعد از توئیت‌های متعدد ترامپ که در درستی آنها تردید وجود داشت، حالا توئیتر بی‌پروا اقدام به برچسب‌گذاری و حذف آنها کرده است!

به گزارش تسنیم؛ ترامپ از ابتدای دوره ریاست جمهوری خود در آمریکا استفاده از فضای مجازی و به‌خصوص توئیتر را به عنوان ضمیمه رسانه‌ای عملکرد خود انتخاب کرد و به نوعی با استفاده از توئیت‌های منتشر شده و دریافت بازخورد مخاطبانش در تصمیم‌گیری‌های سیاسی، تجدیدنظر کرده یا اقدام به آن عمل می‌کرد.

اما مدتی است انگار توئیتر هم از دست رفتارهای ترامپ در فضای مجازی به تنگ آمده و خود اقدام به بررسی رشته‌توئیت‌ها و محتواهای منتشر شده از جانب او می‌کند تا در صورت نادرستی این محتواها اقدام به حذف یا برچسب‌گذاری آنها کند؛ این برخورد توئیتر با ترامپ تا میزان زیادی به جایگاه اجتماعی این رئیس جمهور آمریکا هم ارتباط پیدا می‌کند و تزلزل در این جایگاه، دست توئیتر را برای چنین واکنش‌هایی بازتر کرده است.

این اقدام توئیتر با انتشار پستی از جانب ترامپ آغاز شد که در آن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده‌ بود: شیوه رای‌دهی(mail-in voting) که در آن برگه‌های رای به وسیله پست بین مردم توزیع می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روند رای‌گیری و در نهایت باعث تقلب در این امر شود؛ برخی از ایالتهای امریکا از این روش برای رای گیری استفاده می‌کنند.

به دنبال این اظهارنظر ترامپ؛ توئیتر برچسب راستی‌آزمایی را به این پست اضافه کرد و به کاربرانش هشدار داد این اظهارنظر پایه و اساس علمی ندارد و حاوی اطلاعات نادرست است! به دنبال این برچسب، راستی‌آزمایی گزارشاتی از سایر رسانه‌های امریکایی به مطلب ترامپ ضمیمه شده تا میزان نادرستی آن را به نمایش بگذارد.

توئیتر با وجود تمام سیاست‌های حمایتی که از ترامپ داشت، بعد از بحران نژادپرستی اخیر در آمریکا و تزلزل جایگاه ترامپ به عنوان رئیس جمهور، توئیتر برای ادامه حیات اجتماعی خود یک راه بیشتر نداشت و آن همراهی با حجم انبوه مردم بود و برای این کار هم باید با انتشار توئیت‌های بی‌پروای ترامپ مقابله می‌کرد اما برای این مقابله باید سازوکاری منطقی تعبیه می‌کرد که حمایت‌های دولتی را هم از دست ندهد.

به دنبال همین تصمیمات، «ویجایا گاده» مدیر بخش حقوقی توییتر اعلام کرد این شرکت به جای بستن حساب کاربری افراد سرشناسی که پیامهای توئیتری آنها ناقض قوانین شرکت است، پیامهای این اشخاص را نشان‌گذاری خواهد کرد؛ توئیتر پیامهایی را که توسط افراد سرشناس منتشر می‌شوند، از قوانینی که برای حسابهای عموم کاربران به کار می‌برد مستثنی کرده و دلیل این اقدام را علاقه عمومی به پیامهای افراد مشهور و بسته نشدن حساب آنها عنوان کرده است.

اما این شرایط پایدار نماند و بالاخره توئیتر مجبور به حذف پستی از رئیس جمهور آمریکا شد؛ ترامپ به تازگی ویدیو از کمپین انتخاباتی 2020  خود منتشر کرده است که در آن به مرگ جورج فلوید اشاره شده که با مخالفتهای زیادی همراه شده است اما توئیتر دلیل حذف پست را «نقض کپی رایت» عنوان کرده‌ است.

در توضیح توئیتر آمده است صاحب اصلی یکی از تصاویر موجود در ویدیو، این درخواست حذف را داشته‌ است!

اما ترامپ این اقدامات توئیتر را برنتافته و به دنبال پیدا کردن راهی قانونی برای بستن توئیتر و پیدا کردن جایگزینی برای آن است؛ این نوع برخورد ترامپ به توئیتر محدود نشده و تهدید کرده‌ است که آن دسته از شبکه‌های اجتماعی که آنها را به خاموش کردن صدای محافظه‌کاران متهم کرده خواهد بست.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه