پیامد اعتراض در چین؛ حذف نام و رکورد از اینترنت
همراه ما باشید

پیامد اعتراض در چین؛ حذف نام و رکورد از اینترنت

آی‌سی‌تی‌نیوز - نام رکورددار گلزنی تاریخ تیم ملی چین به دلیل واکنش سیاسی او علیه دولت این کشور از اینترنت ملی چین حذف شده و رکورد او در این کشور از اسناد رسمی حذف شده است. حذف شدن نام هائو هایدونگ، رکورددار گلزنی در تاریخ تیم ملی فوتبال چین از اینترنت ملی این کشور و حذف رکورد او از اسناد رسمی در این کشور، جنجالی شده و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته.

ورزش 3/ ماجرا از سه روز پیش و واکنش سیاسی هائو هایدونگ نسبت به دولت چین آغاز شد. هائو هایدونگ که رکورددار تعداد گلهای ملی در تاریخ تیم ملی کشور چین است در سالگرد اعتراضات میدان تیان آن من، خواستار سرنگونی حکومت کمونیستی چین شد. بعد از این واکنش که توسط هایدونگ و همسرش، که او هم دو بار سابقه قهرمانی جهان در رشته بدمینتون را دارد، با واکنش خشمگینانه دولت چین روبرو شد. چینی‌ها نام هایدونگ و همسرش را از اینترنت ملی این کشور و رکورد او را از اسناد رسمی حذف کردند.
هائو هایدونگ روز پنج‌شنبه گذشته در سالگرد اعتراضات میدان تیان آن من، در یک ویدیوی زنده خواستار سرنگونی حکومت کمونیستی شد و مانیفستی برای تشکیل یک فدراسیون چینی منتشر کرد. هایدونگ همچنین از سیاست‌های چین در اعطای تابعیت این کشور به فوتبالیست‌های خارجی برای صعود به جام جهانی انتقاد کرد و به خصوص اعطای تابعیت به الکسون برزیلی را مورد انتقاد قرار داد.
هائو هایدونگ همیشه به اظهارنظرهای سیاسی جنجالی شهرت داشته و علاوه بر اظهارنظرهای سیاسی، بارها به دفاع از فوتبالیست‌های کشورش پرداخته. چندی پیش که باشگاه گوانگژو اورگرانده بازیکنش یو هانچائو را به دلیل دستکاری کردن در پلاک خودرویش اخراج کرد، هایدونگ به حمایت از او برخاست و از رئیس میلیاردر این باشگاه شو جیاین خواست با بازیکنانش طوری رفتار نکند که گویی ابزارهای او هستند.
هائو هایدونگ در زمان اولین حضور چین در جام جهانی، که در سال 2002 در زمان برگزاری جام جهانی در کره و ژاپن اتفاق افتاد در این تیم حضور داشت و ستاره بی‌منازع چینی‌ها بود. او را در کشورش گاهی به عنوان آلن شیرر چین می‌شناسند ولی لقب اصلی او چیز دیگری است.
در روزهای درخشش هائو هایدونگ در تیم ملی چین و فوتبال این کشور، مایکل جردن اسطوره آمریکایی بسکتبال مشهورترین ورزشکار دنیا بود و به همین دلیل بود که در چین، هائو را به عنوان مایکل جردن چین می‌شناختند. این شهرت خارق‌العاده هائو است که امروز باعث شده بسیاری از اهالی این کشور از حذف شدن نام او از اینترنت ملی‌شان شگفت‌زده شوند.
اقدام اخیر دولت چین مسلما چه در داخل و چه در خارج از کشور اعتراض‌های زیادی به دنبال خواهد داشت. نام هائو هایدونگ ابتدا از شبکه اجتماعی داخلی چین، ویبو حذف شد و سپس دوست‌داران هائو هر چه نام او را در اینترنت جستجو کردند چیزی نیافتند. اینترنت در چین به شدت تحت کنترل دولت قرار دارد و نسخه‌ای از آن که در داخل خاک چین قابل استفاده است از سوی مخالفین به عنوان اینترنت داخلی توصیف می‌شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه