‌وعده اینترنت رایگان وزیر جوان به دانشجویان چهارمحال نرسید
همراه ما باشید

‌وعده اینترنت رایگان وزیر جوان به دانشجویان چهارمحال نرسید

آی‌سی‌تی‌نیوز - ترم تحصیلی دانشجویان چهارمحال و بختیاری رو به اتمام است و خبری از ارائه اینترنت رایگان یا رایگان شدن اینترنت مورد استفاده دانشجویان از کلاس‌های آنلاین نیست.

همزمان با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته ، مدارس و دانشگاه‌های کشور و به تبع آن در استان چهارمحال و بختیاری تعطیل شدند و کلاس‌های آموزشی به صورت کلاس‌های آنلاین و غیرحضوری برگزار شد.

کلاس‌های آنلاین که در بستر اینترنت برگزار می‌شد، مشکلات و معضلاتی را نیز به دنبال داشت، از  امکانات محدود برای برخی دانشجویان تا نبود اینترنت پر سرعت، مشکلاتی است که دانشجویان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

 مجلس به دنبال حل این مشکل و کاهش هزینه‌های اینترنتی آموزشی، موضوع «بررسی مشکلات و چالش‌های آموزش الکترونیکی وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها» را در دستور کار قرار داد و مرکز پژوهش‌های مجلس در راهکاری تصریح کرد: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حجم اینترنتی رایگان در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار دهد تا معلمان بتوانند به آموزش مجازی در بستر شبکه پیام‌‌رسان‌های داخلی و مجاز اقدام کنند.»

محمد جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: ترافیک تمام کلاس‌های آموزشی مجازی که مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم بوده برای کاربران رایگان خواهد بود.

چیزی نگذشت که سجاد بنایی، رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت از آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارائه پهنای باند رایگان به دانشگاه‌ها خبر داد و گفت که اگر اکنون خدمات اینترنتی اپراتور‌ها با مشکل کمی روبرو بوده به خاطر محدودیت فرکانسی است.

بعد از چند هفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی نوشت: استفاده رایگان دانشگاه‌ها،حوزه‌های علمیه، اساتید و دانشجویان عزیز از سامانه‌‌های آموزش مجازی، برای یک ماه دیگر تمدید شد.

اما با همه این قول و قرارها و گذشت چند ماه از این وعده‌ها، خبرهای استان چهارمحال و بختیاری حاکی از عدم تحقق این وعده‌ها است که برای شاف شدن ماجرای رایگان شدن اینترنت به سراغ جمعی از دانشجویان هم‌استانی و روسای دانشگاه‌های استان رفتیم.

 

ترم تمام شد و خبری از  اینترنت رایگان نیست!

راضیه دانشجوی ترم دوم دانشگاه آزاد شهرکرد در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: روزهای اول شروع کلاس‌های مجازی با بسته اینترنتی موبایل وارد سایت دانشگاه می‌شدم و برای هر کلاس یک ساعته چندصدمگابایت اینترنت استفاده می‌کردم که این روند هزینه مصرف اینترنتم را افزایش داد.

وی ادامه داد: بسته‌ها به سرعت تمام می‌شد و باید به فکر تهیه بسته دیگر باشم تا بتوانم در کلاس بعدی حاضر شوم پس ناچار به تهیه مودم با هزینه تقریبا دوبرابری نسبت به قبل شدم.

راضیه در پایان با بیان اینکه ترم تمام شد و اینترنت رایگان نشد، گفت: خدا را شکر این ترم با همه سختی‌هایش تمام شد اما امیدوارم ترم آینده این مشکل نباشد که تهیه بسته‌های اینترنت و یا مودم برای بسیاری از خانواده‌ها سخت است.

مریم دانشجوی رشته فیزیک نیز در گفت‌وگو با تسنیم گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا در دانشکده اینترنت رایگان در اختیار داشتیم اما بعد از تعطیلی کلاس‌های حضوری هیچ تمهیداتی برای تامین اینترنت دانشجویان برای شرکت در کلاس‌های غیر حضوری صورت نگرفت.

وی ادامه داد: هرچند بعضی کلاس‌های ما عملی هستند و اینترنت کمتری لازم داریم اما رشته‌های دیگری که تئوری هستند بیشتر با این مشکل مواجه بودند حتی در خیلی از کلاس‌ها دانشجویانی که از نظر مالی ضعیف‌تر بودند نتوانستند به صورت آنلاین در کلاس‌ها حاضر شوند.

بعد از هم‌صحبتی با چند نفر از دانشجویان  به سراغ روسای دانشگاه‌های استان رفتیم.

 

روند اینترنت رایگان، زمان‌بر است

سعید کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از روند جریان رایگان شدن اینترنت دانشجویان اینگونه صحبت کرد: هر ترم لیست سایت‌های آموزش الکترونیکی وزارت علوم برای وزارت ارتباطات ارسال می‌شود که در ابتدای ترم این روند انجام شد و آدرس سایت دانشگاه شهرکرد نیز برای وزارت‌خانه ارسال شد، بعد از آن به اپراتورهایی که سرور اینترنتی می‌فروشند ابلاغ می‌شود تا سرور را رایگان در اختیار دهند که این روند کمی زمان‌بر است.

وی ادامه داد: طی کردن کل این پروسه یکسان است و تفاوتی میان دانشگاه شهرکرد و یا سایر استان‌ها وجود ندارد.

رئیس دانشگاه شهرکرد گفت: ترافیک سایت دانشگاه از یک سال و نیم قبل نیم بهاء شده بود و با شیوع این ویروس قرار بود اینترنت آموزش آنلاین هم نیم بها شود که علی‌رغم همه پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌ها این وعده هنوز تحقق نیافته است.

 علی‌رضا آبرود ، رئیس دانشگاه پیام‌نور چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از زمان شیوع ویروس کرونا و اعلام وعده وزیر به‌منظور رایگان شدن اینترنت دانشجویان سراسر کشور، مکاتبات لازم انجام شد و قرار بود بعد از توافق بین وزارت علوم و وزارت فناوری روند استفاده از اینترنت برای دانشجویان رایگان شود که تاکنون با وجود اینکه کلاس‌ها به پایان رسیده اما اینترنتی رایگان نشده است.

ابراهیم رحیمی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: دانشگاه‌ آزاد‌ شهرکرد نیز همچون دانشگاه‌های دیگر بعد از دریافت ابلاغیه از سمت وزارتخانه نام و آدرس سایت دانشگاه را به صورت مکتوب ارسال کردیم اما تاکنون  اینترنت رایگان نشده است.

گزارش از زینب رحیمی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه