مرکز فوریت‌های پلیس فتا در قزوین ایجاد می‌شود
همراه ما باشید

با هدف اقدام به موقع در ارتباط با جرایم رایانه‌ای

مرکز فوریت‌های پلیس فتا در قزوین ایجاد می‌شود

آی‌سی‌تی‌نیوز - فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: برای اقدام به موقع در ارتباط با جرایم رایانه ای مرکز فوریت های پلیس فضای مجازی بزودی در استان راه اندازی می شود تا بتوان در مبارزه و پیشگیری از جرایم عملکرد مناسبی داشت.

سردار مهدی حاجیان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به فعالیت پلیس فتا در استان قزوین اظهار کرد: پلیس فتا از ابتدای سال تعدادی سایت مربوط به فروش مواد ضدعفونی و ماسک بدون مجوز را شناسایی و نسبت به تعطیلی آن ها اقدام کرد، باید توجه داشت که فاقد مجوز بودن در زمینه مواد ضدعفونی تهدیدی برای سلامت شهروندان به شمار می آید و از این رو دارای اهمیت است.
فرمانده انتظامی استان قزوین ابراز کرد: در طول دو ماه ابتدایی سال شاهد کاهش 26 درصدی وقوع جرایم رایانه ای و افزایش 40 درصدی کشف جرایم نسبت به زمان مشابه سال گذشته بودیم.
وی ادامه داد: برداشت غیرمجاز با 189 نوع مورد در صدر جرایم رایانه ای قرار داشت، کلاه برداری اینترنتی و هتک حرمت و نشر اکاذیب نیز در رده های بعدی جرایم رایانه ای بودند.
این مقام مسئول اذعان کرد: توزیع موادمخدر در فضای مجازی نیز بررسی شده و افرادی در این زمینه دستگیر شده اند، این اشخاص به دلیل اطلاعات پایین نسبت به فضای مجازی از آن برای فروش مواد استفاده می کردند که شناسایی شدند.
وی افزود: اقدام برجسته امسال در کلاهبرداری، کشف 868 میلیون تومان در پوشش فروشنده ی هندوانه دوره گرد بود، در این راستا سه نفر شناسایی شده که دو نفر با سن 27 و 23 سال دستگیر و نفر سوم تحت پیگرد است.
حاجیان اذعان کرد: این فروشندگان هندوانه با استفاده از دستگاه کپی کننده کارت های اعتباری یا اسکیمر در پوشش دستگاه پوز از مردم کلاهبرداری می کردند، به این شکل که اطلاعات کارت را ذخیره و با ایجاد کارت مشابه با خرید کالا از حساب ها برداشت می کردند که باید براساس دستور قضایی مبالغ به شاکیان بازگردد.
کشف 189 فقره کارت بانکی کپی شده در دست کلاهبرداران
وی ادامه داد: در این راستا افراد زیادی به پلیس مراجعه و طی اقدامات فنی مجرمان شناسایی و 189 فقره کارت کپی شده کشف و ضبط شد، همچنین تعداد زیادی از اطلاعات کارت ها نیز در دسترس آن ها بود.
فرمانده انتظامی استان قزوین ابراز کرد: باید توجه داشت که کارت اعتباری همان پول نقد است و از این رو نحوه استفاده از آن ها دارای اهمیت است و لازم است افراد هنگام خرید به شخصه از کارتخوان استفاده کنند.
وی تاکید کرد: شهروندان باید نسبت به شگرد اسکیمر هوشیار باشند و جهت پرداخت مبلغ خرید شخصا به دستگاه پوز مراجعه کرده و از تحویل کارت به فروشنده خودداری کنند و اگر دستگاه غیرعادی و دارای بخش اضافی بود موضوع را به پلیس و بانک عامل اطلاع دهند.
این مسئول انتظامی ادامه داد: حتی دریافت رسید تراکنش ناموفق نیز ضرورت دارد و نباید نسبت به این مسائل بی توجه باشیم.
حاجیان گفت: برای اقدام به موقع در ارتباط با جرایم رایانه ای مرکز فوریت های پلیس فضای مجازی بزودی در استان راه اندازی می شود تا بتوان در مبارزه و پیشگیری از جرایم عملکرد مناسب را داشت.
فرمانده انتظامی استان عنوان کرد: معمولا پیام هایی که برای کلاهبرداری به افراد ارسال می شود یا با استفاده از سیم کارت های بی هویت و یا توسط افراد زندانی که به موبایل دسترسی پیدا کرد ه اند ارسال می شود، از این رو افرادی که از پیش دارای سیم کارت بدون استفاده هستند باید توجه داشته باشند که مورد سوء استفاده قرار نگیرند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه