فراخوان برون سپاری 4 سامانه فضایی به بخش خصوصی
همراه ما باشید

فراخوان برون سپاری 4 سامانه فضایی به بخش خصوصی

آی‌سی‌تی‌نیوز - سازمان فضایی ایران چهار سامانه پایش ماهواره‌ای را در قالب پروژه، به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سامانه‌ها با پایش خودکار و مداوم پدیده‌ها و ارائه نتایج تحلیلی شامل نقشه ها، نمودارها، لیست‌ها و شاخص‌ها در قالب داشبورد‌های مدیریتی به کاربران نهایی و مدیران، بینش لازم جهت تصمیم گیری در سطح کشوری و استانی، اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم در زمان مناسب را فراهم خواهند کرد. 

متقاضیان و واجدان شرایط می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت به نشانی setadiran.ir مراجعه کنند.

آخرین مهلت ثبت درخواست و ارائه پیشنهادی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ۳۱ خرداد خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: بخش کنترل حرارت پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، با بومی‌سازی فناوری‌های کنترل حرارت، به دستاورد‌های مهمی رسیده است.

صمیمی ادامه داد: یکی از دستاورد‌های مهم در این زمینه، "نرم افزار طراحی و تحلیل کنترل حرارت سامانه‌های فضایی" است که با ایجاد بستر‌های مناسب، نفر ساعت مورد نیاز برای طراحی زیرسیستم کنترل حرارت در این سامانه‌ها را تا یک چهارم کاهش داده است.

 این دستاورد، به دلیل تأثیرپذیری تحلیل‌های حرارتی از کل عناصر سیستم و نیاز به روزرسانی دائمی تحلیل‌های حرارتی، بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: بستر این نرم‌افزار تا حدودی جامع طراحی شده که به آن قابلیت استفاده در سامانه‌های غیرفضایی را نیز داده است و بدین جهت، قابلیت تجاری‌سازی هم دارد که در دست اقدام است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران دیگر دستاورد‌های بخش کنترل حرارت پژوهشکده سامانه‌های ماهواره را "سیستم کنترل حرارت غیرفعال با مواد تغییر فازدهنده (PCM) " برای کنترل حرارت المان‌های فضایی، "سیستم کنترل حرارت فعال با حلقه سیال پمپ شده مکانیکی (MPFL) " برای کنترل دمای قطعات در ماهواره‌های ژئو، "سیستم لوور کنترل حرارت" برای مدیریت تبادل حرارت ماهواره با فضا و "سیستم عیب-یابی و تزریق خطای زیرسیستم کنترل حرارت" عنوان کرد.

وی در خصوص اهمیت سیستم عیب‌یابی و تزریق خطای زیرسیستم کنترل حرارت گفت: این سیستم یکی از محصولات پرکاربرد و ضروری در ماهواره‌های مختلف است که در پروژه ماهواره مخابراتی ناهید۲ طراحی و توسعه داده شده است و امکان تزریق انواع خطا‌های زیرسیستم کنترل حرارت از جمله، قطع یا جدا شدن سنسور، قطع شدن، جدا یا اتصال کوتاه شدن گرمکن‌ها را دارد.

 افزون بر این، به کمک این سیستم امکان شبیه سازی پروفیل‌های مصرف توان نیز وجود دارد. این سیستم، امکان استفاده در پروژ‌های دیگر و سیستم‌های غیر فضایی را نیز دارد.

صمیمی توضیح داد که نقشه راه کنترل حرارت پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، با هدف توسعه فناوری‌های کنترل حرارت مورد نیاز پروژه‌های فضایی کشور، بر اساس سند راهبرد صنعت فضایی ایران تدوین شده است 

استفاده بهینه از تمامی حلقه‌های تأثیرگذار در زنجیره‌های ارزش محصولات، بر اساس تخصص و میزان آمادگی فناوری هر یک مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: گام نخست در تهیه این نقشه راه، شناسایی فناوری‌های ضروری برای ساخت ماهواره‌های آتی بوده که این مهم با تحلیل‌های سیستمی و استفاده از تجربیات موجود در طراحی ماهوار‌های مختلف صورت پذیرفته است.

 صمیمی افق دستیابی به این فناوری‌ها را سال ۱۴۰۱ عنوان کرد که مبتنی بر چشم‌انداز صنعت فضایی کشور تا سال ۱۴۰۴ و التزام به آماده بودن فناوری‌ها تا سه سال قبل از مأموریت است.

وی تصریح کرد: بر این مبنا، با تأکید بر نقش سیستمی پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، پتانسیل‌های غنی موجود در سایر پژوهشکده‌های پژوهشگاه فضایی ایران و نیز دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است. 

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص اهمیت برخی از دستاورد‌های حاصله گفت: کاربرد سیستم کنترل حرارت غیرفعال با مواد تغییر فازدهنده (PCM) برای کنترل حرارت المان‌های فضایی است که توان تلفاتی بالا دارد و به صورت مقطعی فعال می‌شوند.

 این سیستم در ماهواره پارس۲ که دارای فرستنده‌های توان بالا برای ارسال تصاویر به زمین هستند، به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نشان PCM که در این سیستم به کار رفته، در قالب پروژه مشترک با دانشگاه ساخته و تست شده است.

 سیستم کنترل حرارت فعال با حلقه سیال پمپ شده مکانیکی (MPFL) با کنترل دبی جریان سیال در یک مسیر بسته از طریق سروو ولو سه راهه، دمای قطعه مورد نظر را کنترل می‌کند. این سیستم قابلیت کنترل دمای قطعات با اتلاف بیش از یک کیلووات را دارد و بدین دلیل، مهم‌ترین کاربرد آن در ماهواره‌های ژئو، نظیر ایرانست۱ است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه